Uci je za kolesarski portal cyclingnews potrdil, da od leta 2015 skrbno spremlja aktivnosti več Slovencev, med njimi kolesarjev, osebja in vodstva, ki naj bi bili vpleteni v več različnih preiskav, tudi med tiste, ki so se začele pred afero Aderlass (večinoma je šlo za krvni doping), ki je vzplamtela med letošnjim svetovnim prvenstvom v nordijskem smučanju v Avstriji.
Po poročanju italijanskega časopisa Corriere della Sera je Milan Eržen "dominus" slovenskega kolesarstva. Cyclingnews je od ekipe Bahrain-Merida dobil Erženov odgovor: "Vse ali katera koli zveza z mojo vpletenostjo v Aderlass so absolutno napačne in neutemeljene." V moštvu Bahrain-Meride je prvi zvezdnik Italijan Vincenzo Nibali, eden od favoritov in konkurentov Primoža Rogliča za skupno zmago na Giru. Roglič in Eržen sta skupaj sodelovala pri moštvu Adria Mobil, ko je Roglič še kolesaril za to moštvo, preden je prestopil v vrste moštva Jumbo-Visma.
Eržen naj še ne bi prejel nobenega obvestila od Ucija, cyclingnews pa med drugim piše, da je Novomeščan eden najbolj zaslužnih, da je šejk Salman bin Hamad al Khalifa privolil v ustanovitev ekipe, ob tem pa mu je Eržen pomagal pri treningu za tekmovanja Ironman. Ob tem je Eržen triatlonsko tekmovanje Ironman lani prvič pripeljal tudi v Slovenijo.
Cyclingnews še navaja, da je Eržen v času, ko je Bahrain-Merida nastajal, večkrat spremenil svoj službeni naziv. Ima najnižjo Ucijevo licenco, a je de facto vodja Bahrain-Meride, je izvršni direktor.
Eržen je kolesaril do leta 2002, nato pa je bil skavt, trener, strokovnjak za treninge na višini, agent in menedžer. Je eden najbolj zaslužnih za kariero Janeza Brajkoviča, ki je med drugim kolesaril za ekipo Discovery Channel, za katero je takrat dirkal osramočeni ameriški kolesar Lance Armstrong. Brajkovič je leta 2017 nastopal za Bahrain-Merido, leta 2018 pa je Adrio Mobil, v dresu Novomeščanov pa je padel na dopinškem testu.
Cyclingnews meni, da je večina slovenskih kolesarjev imela stik z Erženom. V Bahrain-Meridi je v letošnji sezoni šest Slovencev, poleg njih pa še športni direktor in nekdanji kolesar Gorazd Štangelj, pomočnik športnega direktorja Borut Božič, zdravnik Marjan Koršič in številni drugi člani osebja. Prejšnji teden je Uci suspendiral Božiča in Kristijana Korena ter Hrvata Kristijana Đuraseka in Italijana Alessandra Petacchija, ki naj bi bili vpleteni v afero Aderlass.
La Gazzetta dello Sport je poročala, da je konec tedna Bahrain-Merido na dirki Po Italiji obiskal predsednik Ucija David Lappartient, Eržena pa ni bilo med osebjem. Lappartient naj bi potrdil, da so več Slovencev in Hrvatov povezali z omenjeno dopinško afero. "Zaenkrat v dosjeju ni imen. Slovenija in Hrvaška sta pod drobnogledom. Kolesarji in menedžerji so vpleteni v primere, ki jih Uci skrbno spremlja. Upam, da nam bodo nacionalne protidopinške agencije pomagale in vložile več denarja," je Lappartient povedal za La Gazzetto dello Sport.
Za francoski Le Monde je spregovoril predsednik Slovenske antidopinške agencije Jani Dvoršak, ki je povedal: "Na žalost imamo kar precej pozitivnih primerov. Brez dvoma zaradi bližine Italije, kamor gre veliko ljudi." Le Monde je tudi objavil, da je bilo v zadnjem desetletju na World Touru zaradi dopinga suspendiranih 42 odstotkov kolesarjev (osem od 19 kolesarjev).
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.