Tadej Pogačar bo za uverturo v leto 2022 branil skupno zmago na domači dirki njegove ekipe po Združenih arabskih emiratih, kjer je tudi letos glavni favorit za rdečo majico. V marcu se bo preizkušal na Apeninskem polotoku. Najprej na toskanskem makadamu (Strade Bianche), zatem na enotedenski dirki od Tirenskega do Jadranskega morja in za veliki vrhunec še na prvem spomeniku sezone, dirki Milano–Sanremo, kjer se bo prvič letos soočil s Primožem Rogličem.
Lani smo prvi dvoboj slovenskih kolesarskih velikanov spremljali na etapni dirki po Baskiji, kjer bo Roglič branil skupno zmago, Pogačar pa jo bo letos izpustil. Miha Koncilija, ki je bil v ljubljanskem Rogu zraven ob Pogačarjevih prvih zavojih, je prepričan, da Rogličev koledar ni vplival na izbor dirk kapetana UAE Team Emiratesa.
Med spomenike štejemo pet najprestižnejših enodnevnih kolesarskih preizkušenj. To so Milano–Sanremo, dirka po Flandriji, Pariz–Roubaix, Liege–Bastogne–Liege in dirka po Lombardiji. Zadnji dve je Pogačar v lanski sezoni tudi dobil.
"Tadej je imel svoje želje in tako so se odločili. Zaradi programa italijanskih dirk jih je moral nekaj izpustiti. Drug pred drugim nimata več kaj skrivati. Dejstvo je, da sta trenutno najboljša kolesarja sveta in se bosta na Touru znova pomerila za zmago. Pred tem pa vsaka ekipa naredi svoj program in se ne obremenjuje z drugimi," je pokomentiral začetni izbor dirk obeh ekip.
Po Italiji v Belgijo
V aprilu bomo Pogačarja spremljali na kar treh belgijskih klasikah, med spomeniškima po Flandriji in Liege–Bastogne–Liege, kjer bo branil zmago, nastopil bo tudi na Valonski puščici, brez katere je lani ostal zaradi koronavirusnih okužb v ekipi.
23-letnik je pred časom razkril, da po Flandriji ne bo v vlogi kapetana in da gre tja predvsem spoznavat "kocke", ki bodo kasneje na sporedu v peti etapi Toura, kar nakazuje, kaj je letos njegov glavni cilj. A Koncilija po drugi strani poudarja, kakšno vrednost imajo enodnevne klasike v svetu kolesarstva: "Tour je največja dirka na svetu, ampak vsaka dirka ima poseben pomen, sploh spomeniške imajo res izjemno vrednost. Tadej je večkrat poudaril, da je zmaga na Liege–Bastogne–Liege zanj skoraj pomembnejša kot na Touru."
Tu pa je še šampionska narava Tadeja Pogačarja, ki jo v karavani redki poznajo bolje od Koncilije. "Ne bom rekel, da mu serijsko zmagovanje na Touru in drugih dirkah ni izziv, ampak kolikor ga poznam, si predvsem želi biti čim bolj vsestranski in zmagati na čim več različnih preizkušnjah. Letos je Milano–Sanremo zagotovo ena od dirk, na katerih bo ciljal visoko. Tudi v Flandriji bi se lahko potegoval za zmago," je prepričan nekdanji kolesar Roga, pri katerem se je kasneje prelevil v mojstra za iskanje novih talentov.
Pred domačimi navijači se najbolje počuti
Njegov najslavnejši produkt si bo v maju vzel čas za počitek in trening, zadnja generalka pred Tourom pa bo tudi letos dirka po Sloveniji od 15. do 19. junija. Večina najboljših kolesarjev za skupni seštevek, med njimi tudi Roglič, si je za generalko izbrala kriterij po Dofineji, Pogačar pa ne odstopa od načrta, ki je že lani obrodil sadove.
"Vem, da je Tadejeva osebna želja, da znova nastopi na dirki po Sloveniji. Vedno znova poudarja, da se pred domačimi navijači najbolje počuti. In ni veliko priložnosti, da bi kolesar njegovega kova lahko nastopal na slovenskih cestah. Zagotovo bi bila po Dofineji večja konkurenca, ampak gre za to, da z dirkami vzdržuje neko raven forme z mislijo, da bo na Touru še boljši," je odločitev pojasnil Koncilija.
Touru dodati Vuelto je "zahteven preskok"
Po izjemnem preobratu leta 2020 in lanski popolni prevladi ni dvoma, kdo bo v Franciji glavni favorit za rumeno majico.
Je pa Pogačar vsaj nekoliko presenetil, ko je pred začetkom sezone razkril, da si želi za Tourom nastopiti še na španski Vuelti. Če mu bo to uspelo, bo prvič v karieri v enem letu nastopil na dveh grand tourih. "To je zahteven preskok. Sploh glede na to, kako kratek je premor med Tourom in Vuelto. Vmes je manj kot mesec dni. Definitivno je izvedljivo, ampak bo odvisno od tega, kako naporen bo zanj Tour. Vem, da si Tadej zelo želi nastopiti na obeh dirkah, a zdi se mi, da se lahko še marsikaj spremeni. Doslej je vozil tri grand toure, a le enega vsako leto. Sedaj si želi si storiti še korak naprej, ker najboljši kolesarji za tritedenske dirke se pogosto udeležijo dveh v enem letu," meni Koncilija.
Lombardija zagotovo, pred tem tudi v "deželo tam spodaj"?
Katerih dirk se bo Pogačar udeležil v zaključku sezone, še ni povsem znano. Po trenutnih napovedih naj bi osmega oktobra peljal klasiko odpadlega listja po Lombardiji. In – kot ste verjetno že ugotovili – tudi tam bo branil lansko zmago. Še pred tem pa ga lahko pričakujemo na svetovnem cestnem prvenstvu konec septembra, ki ga bo gostil avstralski Wollongong.
Kemija bo zelo pomembna, z Almeido se odlično razumeta
Koncilija je v našem pogovoru izpostavil še, da bo zelo pomembno, kako se bo Pogačar ujel s kolesarji, ki so moštvo UAE Team Emirates okrepili pred novo sezono. Med njimi je trojica, ki bi mu utegnila biti v veliko pomoč na največjih dirkah – Marc Soler, George Bennett in Joao Almeida, čeprav slednji za Tour ni predviden.
Almeida bo po načrtih v vlogi kapetana na tistih dirkah, na katerih Pogačarja ne bo. Je pa predviden za nastop na Vuelti, kjer naj bi si s slovenskim asom delila kapetansko vlogo. A če bo Pogačar po Touru dovolj svež in v dobri formi, potem je malo verjetno, da ekipa iz Emiratov tudi v Španiji ne bi dirkala nanj.
"Pogi" je nedavno povedal, da sta v pripravljalnem obdobju z Almeido veliko trenirala in da se odlično razumeta. Portugalec bo glavno orožje Emiratov na dirki po Italiji, vsaj na začetku sezone pa gre pričakovati, da bo imel glavno besedo Pogačar, čeprav naj bi si kapetansko vlogo delila že na dirki po ZAE.
Cilj? Dirki Liege–Bastogne–Liege in Lombardiji dodati še preostale tri
Kot že rečeno, Pogačar se bo letos po vsej verjetnosti udeležil štirih od petih spomenikov. Izpustil bo le Pariz–Roubaix, ki mu od vseh najmanj ustreza. A že pred časom je bil odločen, da bo prej ali slej okusil tudi slast "severnega pekla", v kar verjame tudi Koncilija. Ob tem pa dodaja, da kolesar s Klanca pri Komendi na francoske tlakovce zagotovo ne bo šel samo nastopat.
"Pariz–Roubaix je ena od dirk, ki mu najmanj odgovarjajo, glede na to, kakšen tip kolesarja je. Ampak zagotovo ima željo, da bi osvojil vseh pet spomenikov. S tem bi vsem dokazal, kako vsestranski kolesar je," je velikopotezne – a nikakor ne neuresničljive – cilje slovenskega šampiona še orisal njegov nekdanji trener.
Seznam potrjenih nastopov:
Dirka po Združenih arabskih emiratih (od 20. do 26. 2.)
Strade Bianche (5. 3.)
Tirreno–Adriatico (od 7. do 13. 3.)
Milano–Sanremo (19. 3.)
Dirka skozi Flandrijo – Dwars door Vlaanderen (30. 3.)
Dirka po Flandriji – Ronde van Vlaanderen (3. 4.)
Valonska puščica (20. 4.)
Liege–Bastogne–Liege (24. 4.)
Dirka po Sloveniji (od 15. do 19. 6.)
Dirka po Franciji (od 1. do 27. 7.)
dirka po Španiji (od 19. 8. do 11. 9.)
Dirka po Lombardiji (8. 10.)
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.