Da bodo v Beogradu veljala povsem drugačna pravila kot na večini ostalih športnih prireditev v dobi pandemije novega koronavirusa, je bilo jasno že na novinarski konferenci, ki so jo Novak Đoković, Dominic Thiem, Alexander Zverev in Grigor Dimitrov izpeljali kot "v starih časih" – brez spoštovanja socialne distance, nošenja mask ali katerih drugih ukrepov, ki so zaznamovali zadnjih nekaj mesecev. Tribune teniškega stadiona TC Novak bi bile nabito polne, saj so prodali vse vstopnice, ki so bile na voljo, stadion pa so celo povečali z montažnimi tribunami. Vseeno je bilo veliko sedežev praznih, saj so vsaj v tem pogledu organizatorji (direktor turnirja je prav Đoković) želeli vsaj deloma poskrbeti za nekaj varnostne razdalje med gledalci, ki pa navodil več kot očitno niso upoštevali.
Srbska vlada je nedavno omilila ukrepe in zdaj državljanom predlaga vsega meter varnostne razdalje, navijači pa so lahko pred dnevi napolnili stadion Partizana za mestni derbi v polfinalu srbskega pokala s Crveno zvezdo, na katerem prav tako ni bilo ne duha ne sluha o strahu pred koronavirusom. Na tribunah je bilo po nekaterih ocenah vsaj 20.000 ljudi.
Đoković: Ni na meni, da sodim o tem, kaj je prav in kaj narobe
"Pri nas so drugačne okoliščine in veljajo drugačni ukrepi kot denimo v Združenih državah Amerike ali Veliki Britaniji, zato je zelo težko razmišljati o mednarodnih standardih," je odločitev, da bodo tudi na tribune njegovega teniškega centra spustili navijače, pred začetkom turnirja branil Đoković. Dodal je, da je Srbija, kar se tiče okužb oziroma smrti zaradi novega koronavirusa, beležila "boljše številke" kot številne druge države.
"Lahko nas kritizirate in rečete, da je morda nevarno, a ni na meni, da sodim o tem, kaj je prav in kaj narobe, ko gre za zdravje," je dodal Đoković. Uradno so zabeležili več kot 12.000 primerov okužb in 252 smrti, čeprav so številke po rahljanju ukrepov spet poskočile. "Počnemo tisto, kar nam pove srbska vlada, upajmo pa, da se bomo skupaj kmalu vrnili v teniško karavano. Seveda so ljudje umirali in to je grozno, tako v regiji kot v svetu. A življenje gre naprej in mi se kot športniki veselimo tekmovanja," je dodal Đoković.
'Šokantni posnetki'
Srbski zvezdnik se je v zadnjih dneh javno poigraval z mislijo, da bi odpovedal nastop na OP ZDA, saj je ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa v svoji drugi domovini označil za "ekstremne" in "nevzdržne". Odkrito je spregovoril tudi o nasprotovanju morebitni uvedbi obveznega cepiva. Številni znani teniški komentatorji so se kritično odzvali na posnetke, ki so v petek zvečer oziroma popoldne prihajali s sotočja Save in Donave, kjer blizu slavne trdnjave Kalemegdan stoji Đokovićev center.
"Posnetki, ki prihajajo z Adria Toura, so šokantni. Igralci pozivajo k varnostnim ukrepom na US Opnu in pravijo, da morda ne bodo igrali ... V redu pa so jim polni stadioni, nabito polno druženje z otroki, objemi, deljenje mikrofonov in selfiji na ekshibiciji? V bistvu res ne morem verjeti, kaj vidim," je na Twitterju zapisal Nick McCarvel.
Podobno je menil tudi eden vodilnih teniških novinarjev Mike Dickson: "Če srbske oblasti ocenijo, da so razmere za gledalce varne, potem je to gotovo njihova odločitev. A zelo je 'presenetljivo', ko vidiš mednarodne igralce, ki se objemajo/so si blizu itn., obenem pa govorijo o zaskrbljenosti glede US Opena."
Ben Rothenberg, ki o tenisu poroča za sloviti newyorški dnevnik The New York Times, nedavno pa se je že lotil Đokovića zaradi po njegovem mnenju premajhne donacije, je pristavil: "Ob gledanju vse te človeške bližine in objemanja na Adria Touru skoraj pozabiš, zakaj Adria Tour sploh obstaja. Upam, da se bo dobro razpletlo, a presneto nervozen sem, ko vidim takšno občinstvo, in to junija 2020."
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.