Slovenska rokometna reprezentanca bo nadaljevala z nastopi na EP ne glede na sodniške napake v slovensko škodo na prvih dveh tekmah, je sporočil predsednik RZS Franjo Bobinac na novinarski konferenci po seji predsedstva. Slovenska rokometna zveza (RZS) je zavoljo spornega sojenja na uvodnih dveh tekmah slovenske reprezentance proti Makedoniji in Nemčiji v torek zagrozila z odhodom iz Zagreba, po odločitvi predsedstva RZS pa je jasno, da bo nadaljevala nastope na 13. evropskem prvenstvu.
Predsednik Bobinac je dejal, da so razpravljali o aktualni situaciji in se soglasno odločili, da slovenski rokometaši nadaljujejo z boji na športnih prizoriščih. Je pa tudi jasno, da je šlo za materialno kršenje pravil in RZS bo izkoristila vse pravne poti, da doseže pravico: "Nadaljujemo s tekmovanjem. Igralci si zaslužijo, da igrajo in gredo naprej. Zahvala vsem navijačem in medijem in jasno je, da je šport pravi promotor Slovenije in nas povezuje. Gremo naprej v športnem duhu, naj zmaga boljši."
RZS želi spodbuditi spremembe pri EHF, predvsem kar se tiče sojenja
Bobinac je pojasnil tudi, kakšne ukrepe bo še uporabila RZS: "Ugotovili smo, da sta za nami dve tekmi, bili sta krivični do slovenske reprezentance, na drugi tekmi je šlo za materialno kršenje pravil, zato smo se pritožili na prvi in drugi inštanci. Hkrati smo se odločili, da gremo po poti pritožb naprej, naprej na arbitražo EHF, morda tudi na častno razsodišče. Na arbitražo gremo tudi zato, da bo RZS uvajalec in motor sprememb, ki so potrebne glede razvoja tega športa, še posebej, kar se tiče sojenja. Še posebej z vidika sojenja želimo spodbuditi spremembe, ki bodo povzročile večjo jasnost pravil in zmanjšalo subjektivno vlogo sodnikov. Imamo situacijo, ko so igralci veliki profesionalci. sodijo pa jim amaterji, neizkušeni sodniki."
RZS je po tekmi med Slovenijo in Nemčijo na Evropsko rokometno zvezo (EHF) naslovila uradno pritožbo zaradi domnevnega kršenja pravil, zaradi katerih je bila članska reprezentanca po mnenju RZS močno oškodovana. EHF je pritožbo včeraj zavrnila, RZS pa razmišlja tudi o civilni tožbi proti EHF ter prijavi na Mednarodno razsodišče za šport v Lozani (Cas).
RZS je sicer včeraj vložila novo, razširjeno pritožbo. Tudi drugo pritožbo slovenske moške rokometne reprezentance na ponedeljkovo kršenje rokometnih pravil na tekmi z Nemčijo je EHF zavrnila. O nadaljnjih odločitvah bo več jasnega na novinarski konferenci RZS.
"Tudi organ na drugi stopnji je potrdil prvostopenjsko odločitev komisije, ki je potrdila končni izid tekme skupine C med Slovenijo in Nemčijo v predtekmovanju," so zapisali pri EHF in dodali, da je bila odločitev sodnikov sprejeta v dani situaciji in da sta imela na voljo tudi videoanalizo. "Odločitve sodnikov so dokončne, zato je komisija zavrnila pritožbo RZS," so še dodali pri EHF.
Odvetnik Pejovnik: Cas za ta primer ni pristojen
Odvetnik Janez Pejovnik opozarja, da ima EHF svoje razsodišče, ki odloča v tovrstnih primerih, zato Cas za ta primer sploh ni pristojen. "Če je izključno napačna sodniška odločitev predmet pritožbe, bo RZS najverjetneje izgubila. Civilna tožba ima še manj možnosti, saj se tu odpre vprašanje, koga bi v tem primeru RZS sploh tožila. Po mojem mnenju bi lahko RZS imela nekaj možnosti v primeru, če je bila vsebina pritožbe predvsem glede načina in časa ogleda naknadnega videoposnetka sodnikov. Na podlagi videnega namreč sklepam, da je prav nemška reprezentanca od sodnikov zahtevala uporabo videotehnologije in še to po zaključnem žvižgu tekme," pravi Pejovnik.
Rokometni strokovnjaki so bili mnenja, da bi bil predčasen odhod s prvenstva slaba odločitev, ki bi škodovala slovenskemu rokometu, predvsem pa mlajšim rodovom. EHF bi lahko namreč RZS kaznovala s prepovedjo nastopanja na vseh tekmovanjih pod njenim okriljem ali pa bi izrekla denarno kazen. To bi verjetno pomenilo, da bi Slovenci morali izpustiti naslednje SP 2019 in tudi olimpijske igre leta 2020 na Japonskem.
KOMENTARJI (896)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.