Vzorec, ki so ga Jolandi Čeplak odvzeli 18. junija lani je analiziral laboratorij v Parizu, rezultati so bili pozitivni na eritropoetin (EPO). Te rezultate je potrdil tudi B vzorec in Čeplakova je bila 25. julija lani začasno suspendirana. Primer je nato prevzela Komisija za antidoping pri Atletski zvezi Slovenija in po preučitvi vseh dokumentov, zaslišanju Čeplakove in ostalih prič potrdila rezultate laboratorija iz Pariza.
Primer je s tem predala Disciplinski komisije Atletske zveze, ki je včeraj opravila javno obravnavo. Na željo obrambe, zaradi osebnih podatkov, pa je obravnava nato potekala za zaprtimi vrati. Poleg tričlanskega disciplinskega senata so bili na obravnavi prisotni pravni zastopnik Čeplakove Gorazd Južina in strokovnjakinja za biokemijo dr. Vladka Čurin Šerbec, ki pa po zaslišanju nista želela dajati izjav, ter predsednik Komisije za antidoping dr. Tadej Malovrh, ki je po zaslišanju povedal: "Na seji disciplinskega senata AZS sem zagovarjal stališče, ki ga je imela protidopinška komisija že 20. novembra lani. Na seji ni bilo nič novega. Komisija ni dobila nobenih dokazov, da bi bil test lažen. Čurin Šerbčeva je na poljuden način obrazložila, za kaj je šlo v tem dopinškem primeru. Podala je nevtralno izvedeniško mnenje o samem postopku odvzema vzorca, načinu in detajlih testiranj ... Najino mnenje je bilo podobno, razlikovalo se je le v interpretaciji ter poudarkih posameznih mnenj," je pojasnil Malovrh.
Komisija je zaslišala vse prisotne in zopet preučila vso dokumentacijo in dokaze in na podlagi tega odločila, da je Jolanda Čeplak kriva jemanja nedovoljenih poživil. Predsednik disciplinskega senata Slavko Černe je pojasnil, da nekateri sumi obstajajo, vendar niso dovolj trdni, da bi bil test, zaradi le teh, lahko negativen. "Senat se je zelo težko odločil, vendar je moral sprejeti sklep o krivdi Čeplakove. Protidopinška komisija je že pred tem potrdila, da je bil v vzorcu urina najden EPO. Postopek odvzema in testiranja je bil sicer zelo površno voden, vendar je bil vzorec B nedvoumno pozitiven. Strokovni mnenji Malovrha in Čurin Šerbčeve sta bili sicer nekoliko različni, vendar člane senata niso prepričali, da je bil vzorec negativen. Člani disciplinskega senata nismo govorili s Čeplakovo. Pred začetkom seje smo dobili tudi zdravniško potrdilo o njeni bolezni, ki ji je preprečila udeležbo na zaslišanju. Njenega pravnika Južino smo zato vprašali, če želi, da se zaslišanje zaradi tega prestavi, vendar se je odločil, da se zaslišanje izpelje. Prav tako po njem ni želel ostati, da bi slišal razsodbo disciplinskega senata, ker se je strinjal, da odločbo dobi po elektronski in navadni pošti," je povedal Černe
Dvoletna prepoved nastopanja
Čeplakova ima osem dni časa za morebitno pritožbo na Upravni odbor Atletske zveze, ta mora morebitno nadaljevanje postopka zaključiti do 25. julija letos. Primer se nato lahko nadaljuje tudi na Mednarodnem športnem razsodišču v Lozani (CAS). Po sedanji odločitvi, ki jo je sprejel disciplinski senat, pa Čeplakovo čaka dvoletna prepoved nastopanja. Ker je od 25. julija lani že v začasnem suspenzu, to pomeni, da bi se na tekmovališča lahko vrnila 26. julija prihodnje leto. Čeplakova je pred suspenzom zadnjič nastopila v italijanskem Lignanu 15. julija 2007, ko je v teku na 800 m zmagala z 1:59,86.
Odmevi nekdanjih atletinj
Nekdanja slovenska atletinja Brigita Bukovec je za 24ur.com po razsodbi povedala: "Takšno odločitev je bilo kar za pričakovati, glede na vse kar se je dogajalo. Z Jolando sva se pred časom srečali in se pogovarjali o vsem skupaj. Je pa tako, da le ona ve, kaj je res in kaj ne. Tukaj pa ne gre le za Jolando, ampak za cel krog ljudi, ki so z njo sodelovali in čisto možno je, da ona sploh ni vedela, kaj točno se dogaja."
Svoje mnenje pa je povedala tudi nekdanja atletinja Britta Bilač : "Moram reči, da me odločitev ni presenetila, glede na vse kar sem prebrala in slišala. Dobra stvar pa je, da je suspenz začel teči že lani julija in bo tako lahko julija 2009 začela tekmovati. Želim si, da jo prepoved nastopanja ne bo preveč potrla, ter da bi zbrala moči in se vrnila v velikem slogu."
Pred dobrim letom dni je bila enakega prekrška obdolžena tudi dolgoprogašica Helena Javornik, kasneje pa se je izkazalo, da ni jemala prepovedanih substanc. "Podrobnosti ne poznam, je pa res, da sem takšno odločitev pričakovala. Ostaja ji še častno razsodišče v Lozani. Ko se je vsa stvar začela me je Jolanda poklicala in takrat sem ji povedala, s katerimi ljudmi sem sodelovala v svojem primeru. Sem ji pa tudi povedala, da to ni tek na 800 metrov, ampak je to maraton, zato mora biti potrpežljiva. Potrebovala bo veliko energije in močnih živcev, saj iz lastnih izkušenj vem, kako je to," je dejala Javornikova.
Odzvala se je tudi Alenka Bikar, ki se je po porodniškem dopustu vrnila na atletske steze. " Odločitev je takšna kot pač je. Za Jolando pa bi bilo najbolje, da bi se vse čimprej končalo, da bi lahko nadaljevala s kariero, kar si še vedno zelo želi, " je dejala Bikarjeva.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.