Drugi športi

V sezono z 10 klubi in veliko odprtimi temami?

Ljubljana, 23. 06. 2011 19.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V novi sezoni rokometnega državnega prvenstva bo po prvih podatkih igralo le 10, in ne več 12 klubov, saj se je na razpis Rokometne zveze Slovenije po izstopu iz ZROPS odzvalo 'le' 10 klubov.

Če so imeli zadnja leta pred začetkom rokometne sezone vedno znova 'glavno besedo' delivci pravice, ki so si poskušali izboriti še evro več kot prej, bo letos ta vloga pripadla klubom. Ti so namreč pred dnevi poskrbeli za pokončanje Združenja rokometnih prvoligašev Slovenije, potem ko so mu s figo v žepu v Logarski dolini izražali podporo, samo nekaj dni pozneje pa 'tajno' izrazili nezaupnico ZROPS in se s svetlobno hitrostjo vrnili neposredno pod okrilje krovne organizacije, ki bo v novem tekmovalnem letu skrbelo za ligaško tekmovanje.

Franjo Bobinac
Franjo Bobinac FOTO: Damjan Žibert

Čeprav je razlogov za nezaupnico kar nekaj, je eden nedvomno predsednik Jože Galof, ki je in bo tudi v prihodnje veljal za enega bolj nepriljubljenih rokometnih funkcionarjev v Sloveniji. Sploh zato, ker škofjeloški klub, kjer je že več kot desetletje alfa in omega, dela v neurejenih razmerah, zamude z izplačili pa so kot drugje po Sloveniji stalnica. Glede na to, da se je ZROPS zavzemal za prepoved registracije novih igralcev, če klub 6 mesecev dolguje igralcem mesečni dohodek, se sedaj med drugim poraja vprašanje, kdaj bodo igralci, ki letos čakajo na šest in več plač, dočakali svoj dohodek in kdo jih bo zaščitil. RZS?

Tudi najbolj 'urejene' sredine namreč zamujajo z izplačili. V Celju naj bi igralci dobili poplačane obveznosti do 30. v mesecu (šlo naj bi za več kot 3 plače), v Mariboru situacija že lep čas ni rožnata (igralcem naj bi dolgovali več kot 5 plač), v Velenju se je zalomilo ob koncu sezone, igralci, ki so nosili velenjski dres že lani, pa še čakajo na plačo oz. dve … Nič drugače ni s stanjem bančnega računa pri RZS … Kot vse kaže, pa bodo v novi sezoni bitko za naslov bili (Krka, Izola, Celje, Cimos Koper, Gorenje Velenje, Krško in Maribor Branik). Trimo Trebnje in Ribnica Riko hiše namreč do izteka roka za prijavo v tekmovanje pod okriljem RZS nista oddala prijave.

Pismo prvega predsednika ZROPS Andreja Šušteriča (objavljamo nelektorirano)

Končno jim je le uspelo! Po nekaj letih neuspešnih napadov na Zvezo rokometnih prvoligašev Slovenije (ZROPS) je vodstvu RZS s pomočjo naših najuspešnejših klubov vendarle uspelo zrušiti to združenje. Zadovoljstvo ob njihovem zmagoslavju in maščevanju je pri tem več kot očitno.
ZROPS je bil ustanovljen leta 1996, torej pred petnajstimi leti. Dokler je deloval s kadri iz pisarne RZS, je bilo vse v redu in prav. Kakor hitro pa se je 19.11.2007 osamosvojil in registriral kot samostojna pravna oseba, pa so se pričele težave, ki so dobile dodaten zamah, ko je ZROPS uvedel novi način delegiranja sodnikov in delegatov po sistemu žrebanja (sezona 2008/09) ter posledično vzpodbudil nastanek nove sodniške organizacije. Oba ta dogodka sta osnova za vse napade in kritike ZROPS. Vse skupaj se je nato potenciralo s prihodom Jeršiča in Bobinca na čelo RZS. ZROPS je takrat (12.5.2009) ostro zavrnil predlog pogodbe RZS, po kateri bi moral z 10% vseh letnih prihodkov plačati uporabo: logotipa RZS; intelektualnih pravic (propozicije, pravilniki, vsi akti, …); portala Infostat; računalniškega serverja RZS in celo programa računalniške statistike, ki so ga v ZROPS razvili sami in ga uvedli leta 2002. Poleg tega pa še 40.000 € na sezono za organizacijo vodenja tekmovanja mladih in Pokala Slovenije, kakor tudi za celokupno proceduro pri registraciji domačih in tujih igralcev, mednarodne transferje, vnos podatkov za Infostat, itd. Vse skupaj bi to zneslo okoli tretjino letnih prihodkov ZROPS!

Tomaž Jeršič in Franjo Bobinac
Tomaž Jeršič in Franjo Bobinac FOTO: Damjan Žibert

Absurdno in nesprejemljivo, predvsem zaradi tega, ker RZS od sredstev, ki jih dobi od države, ni prispevala niti evra za vodenje 1. moške lige in poslovanje ZROPS. Od takrat sta predsednik in generalni sekretar RZS javno, vsaj trikrat, neuspešno poskušala z odstavitvijo sedanjega vodstva ZROPS: prvič decembra 2009 z izsiljeno izredno skupščino združenja, ki je na njihovo razočaranje soglasno in še enkrat podprla svoje vodstvo; drugič z ultimatom in odstopom generalnega sponzorja MIK – Celje koncem avgusta 2010 in tretjič, mesec dni kasneje, z javnim pozivom predsednika RZS Bobinca v medijih, da je skrajni čas za odstop vodstva ZROPS.
Zadeve so se po odstopu Jeršiča umirile, tako da je tudi Bobinac začel bolj kooperativno sodelovati z ZROPS, a še vedno odločno premalo, da bi razrešil nekatere aktualne probleme na relaciji RZS : ZROPS. Najbolj očiten je zadnji primer kvalifikacij za 1. SRL, kjer žal nismo dosegli konsenza s 1. B DRL, a na koncu, tudi na pobudo Bobinca, na 12. Skupščini ZROPS v Logarski dolini, dne 11.6.2011, z večinsko podporo klubov sprejeli kompromisni sklep o 13 članski ligi v sezoni 2011/12. Čeprav je predsednik RZS g. Bobinac na tej skupščini, kjer so klubi izrazili skoraj 70 %-no podporo vodstvu ZROPS in vodenju 1. SRL, sicer kritično spregovoril o delovanju ZROPS, pa ga ni ocenil kot slabo. Istočasno tudi ni nasprotoval nobenemu od sprejetih sklepov ali izrazil dvom v njihovo pravilnost, kar še posebej velja za uvedbo 13 članske lige v sezoni 2011/12 in sprejetje novega 53. člena Tekmovalnega pravilnika ZROPS, ki govori o pravici pridobitve licence za novo registriranega igralca in uvaja prvo pomembno zahtevo licenciranja klubov. Še več, v sicer neuradnem razgovoru po seji skupščine je odobraval predvsem uveljavitev omenjenega 53. člena TP in s tem začetek prepotrebnega uvajanja licenciranja klubov v 1. SRL. Le nekaj dni po skupščini ZROPS pa je Bobinac pokazal vso svojo dvoličnost in podlegel pritiskom nekaterih prizadetih klubov, predvsem RK Maribor Branik ter s pomočjo pisarne RZS insceniral izstop šestih klubov iz ZROPS ter s tem tudi posledično ukinitev tega združenja. Še posebej sporno in nemoralno pri tem pa je njegovo nagovarjanje predsednikov in generalnih pokroviteljev nekaterih klubov, kar še enkrat kaže na to, kako si Bobinac in njegovi somišljeniki predstavljajo delovanje slovenskega rokometa – kot fevd, v katerem ima glavno besedo le in samo denar. Sramotno in skrb vzbujajoče ter daleč od poslovne morale in etike.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ave-cezar
24. 06. 2011 12.01
rzs je gnila do obisti