
Letošnja dirka poteka od Atlanskega oceana preko Patagonije in Andov do Tihega oceana in se po prečenju najbolj suhe puščave na svetu, preko skoraj 5000 metrov visokega prelaza vrne nazaj na obale Atlantskega oceana. Po lanskoletnih težavah s terorističnimi grožnjami se je namreč dakarski reli prvič v tridesetletni zgodovini preselil iz Afrike.

Toda selitev mu očitno koristi. Tako zaradi razburljive trase kot navdušenja lokalniih prebivalcev. O tem veliko pove že dejstvo, da si je že tehnične preglede včeraj ogledalo več kot 60.000 ljudi. V prihodnjih dneh pa se pričakuje več kot milijon gledalcev ob progi. Argentinci pravijo, da je po svetovnem nogometnem prvenstvu, ki so ga organizirali leta 1978, to njihov najpomembnejši in največji športni dogodek. In to v deželi nogometa pove pravzaprav vse.

Med 177 avtomobili je na letošnji dirki favorit za zmago Carlos Sainz. Legendarni mojster volana in nekdanji svetovni prvak v klasičnem reliju dobro pozna argentinske ceste, na Dakarju pa se mu je kljub odličnim rezultatom zmaga vedno izmuznila iz rok. Letos bi morala biti ta dirka v znamenju Volkswagna in Sainza ter De Villiersa. Še posebno ker je zmagovalno moštvo zadnjega desetletja Mitsubishi letos presenetilo s povsem novim konceptom svojega dirkalnika – dizelsko gnanim terencem. Pri japonski ekipi zato stavijo predvsem na izkušnje Peterhansela in Alphanda, a vprašanje je, koliko sploh lahko pomagajo saharske izkušnje na povsem novi trasi.
Na letošnji trasi sicer organizatorji obljubljajo še več peska, kot ga je bilo v Sahari in prečkanje najvišjih sipin na zemeljski obli. Toda največja neznanka bo velika nadmorska višina. Dirka se bo namreč odvijala tudi nad 3000 metri nad morjem, prečkali pa bodo tudi prelaze v Andih z nadmorsko višino blizu petih kilometrov. To naj bi bilo skupaj s hitrimi začetnimi etapami v pomoč Američanu Robbyju Gordonu, ki zato ostaja s svojim glomaznim hummerjem eden od favoritov za zmago.

Podobno med več kot 200 motociklisti tisti z manjšo prostornino pogonskega agregata nimajo realnih možnosti za skupno zmago. Favoriti so zato stari znanci dakarskega relija – tovarniški vozniki KTM. Največ se pričakuje od zadnjih zmagovalcev te dirke – Cyrila Despresa in Marca Come. V 450-kubičnem razredu pa je absolutni favorit David Fretigne na yamahi.

Slovenec Miran Stanovnik se dakarskega relija udeležuje že dvanajstič. Po velikih uspehih na tej najtežji dirki pod soncem, ko je že dvakat za las izgubil zmago v razredu maraton, se na etapah uvrščal med prve tri v absolutni konkurenci in večkrat dobil priznanje za “fairplay” in “team spirit” letos po tihem pričakuje zmago v svojem razredu. Predvsem pa upa na uvrstitev med prvih 15 v absolutni konkurenci.
“Letos je težko kar koli napovedati, ker ni nikomur zares jasno, kakšna bo dirka. Zagotovo pa bo atraktivna, težka, zanimiva. Pričakujemo mešanico vsega: vemo, da bo trasa hitra in tudi zavita, da bomo prečili puščave in se spopadali z veliko nadmorsko višino v Andih. A nihče ne ve, kako globok in sipek bo pesek na ogromnih sipinah vroče Atakame in kako se bodo na nadmorski višini preko 3000 metrov obnašali dirkalniki. Iz svojih gorniških izkušenj vem, da moje telo dobro prenaša višino, tehnika pa ostaja neznanka. A kot strojnik sem pripravljen tudi na tovrstne izzive. Sicer pa sem fizično odlično pripravljen, le poškodbe so zadnja leta že kar del mojega življenja, zato upam predvsem, da bodo kolena in hrbtenica kar najbolje služili. In komaj čakam jutrišnjih prvih 700 kilometrov.”
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.