Slovenija bo prihodnjo sezono petič in tretje leto zapored nastopila v prvi evroafriški skupini, hkrati pa je z zmago nad Dansko dobila priložnost za nov zgodovinski dosežek. Do elitne, šestnajstčlanske skupine Davisovega pokala jo ločita še dve stopnički, zmaga aprila v JAR ter nato še septembrske kvalifikacije s poraženci prvega kroga svetovne skupine. Kot je dejal kapetan Slovenije Blaž Trupej, mora biti dolgoročni cilj te reprezentance preboj v svetovno skupino, saj je svoj status v prvi evroafriški skupini potrdila tako lani z zmago nad Finsko kot letos proti Danski. "Seveda se morajo stvari ujeti ob pravem času in kraju. Dejstvo je, da je v Davisovem pokalu velika razlika nastopiti doma, kjer imaš na svoji strani publiko in izbor podlage, ali na tujem. Prepričan sem, da lahko doma premagamo tudi precej višjeuvrščene igralce, zato je žreb ključna stvar pri preboju v višji rang tekmovanja," pravi Trupej.
Z njim se popolnoma strinjata tudi najboljša slovenska igralca, ki bosta čez dva meseca znova nosila breme ekipe. Grega Žemlja pravi, da so razmere v Južnoafriški republiki precej specifične, moteča je zlasti visoka nadmorska višina, vseeno pa je prepričan, da JAR s Kevinom Andersonom kot 37. igralcem sveta in drugorangiranim Rikom De Voestom (125.) ni nepremagljiva. "Za nastopanje v svetovni skupini je treba premagovati igralce, ki so na lestvici višje od naju. Mi lahko igramo na kateri koli podlagi, zagotovo pa smo v prednosti, če imamo možnosti izbire podlage, se pravi, da tekmecu postavimo igrišče, ki mu ne ustreza. Upam, da se nam bo izšlo že letos, zagotovo pa bomo imeli nove priložnosti v naslednjih sezonah," dodaja Blaž Kavčič.

Kapetan Blaž Trupej kljub zmagi ni bil povsem zadovoljen z dogajanjem v Velenju. Pohvalil je organizacijo dvoboja in razmere za trening ter bivanje, pred novinarji pa je izpostavil dogajanje znotraj Teniške zveze Slovenije (TZS). Delno se je obregnil ob izbiro podlage, saj slovenskim igralcem, ki se zdaj odpravljajo na turnirje na pesku, bolj ustrezajo počasnejša igrišča, poudaril pa je, da ne razume, kako v Velenje ni prišel niti en član strokovnega sveta TZS, ki ob predsedniku ter direktorju zveze skrbi za strokovno delo, ter dejal, da je TZS znižala plače in nagrade igralcem. "Vsi smo manj plačani, tako trenerji kot igralci. Ljudje na zvezi so se odločili, da je takšna situacija in da je treba krčiti stroške tam, kjer so najvišji, se pravi v Davisovem pokalu in pokalu Fed. Zagotovo bi potrebovali kakšnega psihologa, vsaj enega igralca za treninge, dobro bi bilo imeti organizirano vadbo, vendar odločitev strokovnega sveta je bila pač takšna. Dejstvo je, da smo izpolnili cilj, si zagotovili obstanek in aprila se bomo potegovali za nov vrhunski dosežek," je dejal Trupej.
Direktor TZS Zoran Kofol je povedal so stroški organizacije dvoranskega dvoboja na pesku ali na trdi podlagi skoraj enkrat višji, podobno pa velja za nagrade za nastop v prvi evroafriški skupini Davisovega pokala ali svetovni skupini pokala Fed, v kateri nastopajo slovenska dekleta. "Zanimivo je, da Mednarodna teniška zveza nameni enako vsoto denarja, če si gostitelj dvoboja ali gostuješ. Moram pa poudariti, da vsota, ki smo jo prejeli za zmago v prvi evroafriški skupini, ne zadostuje za organizacijo takšnega dvoboja, kot je bil v Velenju, zato smo morali poiskati dodatne pokrovitelje in zaradi tega skrbno gledati na vsak izdatek," je dejal Kofol. Predsednik TZS Mark Umberger pa je dodal: "Vsak človek znotraj TZS ima pravico do svojega razmišljanja. Povsem razumem kapetana, ki želi najbolje ekipi, in se strinjam z njim, da bi pesek bolj ustrezal slovenskim igralcem, a tudi on mora razumeti, da so časi za šport težki in da mora teniška zveza gledati na vsak evro. Podlago smo izbrali, ker je bila finančno bolj ugodna, pa tudi tekmec je bil po naših ocenah premagljiv na trdi podlagi. V prihodnje, če bomo imeli zahtevnejšega nasprotnika, pa bomo zagotovo skupaj določili, na kateri podlagi ga bomo gostili."
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.