Ta odločitev je relevantna za športnice, ki so spol zamenjale po obdobju pubertete. To odločitev je odbor atletske zveze sprejel zato, da "zaščiti prihodnost ženskih kategorij v športu". Novo pravilo bo uradno veljavno z 31. marcem, predsednik Mednarodne atletske zveze Seb Coe pa je priznal, da se zaveda polemik okoli odločitve, ki je bila po njegovem mnenju nujna za ohranjanje pravičnosti v ženskem športu.

"Take odločitve so vedno težke, še posebej, ko si nasproti stojijo potrebe in pravice različnih skupin. Kljub temu še naprej menimo, da moramo za vsako ceno ohraniti enakopravnost za ženske atletinje," je dejal Coe. Dodal je, da bo zveza ustanovila poseben odbor, ki se bo redno posvetoval s transspolnimi atletinjami in pregledoval vse nove raziskave na tem področju.
Od olimpijskih iger v Tokiu leta 2021 je večina drugih športov transspolnim osebam dovolila nastopati v primeru, da je bil njihov nivo testosterona vsaj 12 mesecev pod dovoljeno mejo. Nedavne raziskave namigujejo, da imajo take osebe v primerjavi z drugimi športnicami še vedno prednost pri moči, vzdržljivosti in pljučni kapaciteti.
Ta odločitev ni bila toplo sprejeta med številnimi pripadniki LGBTQ+ skupin. Na drugi strani je skupina "Fair play for women" (Poštena igra za ženske) odločitev toplo pozdravila. "V luči znanstvenih dokazov in zdravega razuma je ta odločitev pravilna za ženske in punce. Zdaj pričakujemo, da bodo nacionalne atletske zveze sledile vzoru svetovne atletske zveze," je v izjavi za javnost zapisala ta skupina.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.