Član Alpecin-Fenixa bo v sredo v vožnji na čas branil osem sekund naskoka pred Francozom Julianom Alaphilippom (Deceuninck-Quick-Step) in 31 pred Ekvadorcem Richardom Carapazom (Ineos Grenadiers). Najboljši Slovenec v skupnem seštevku ostaja Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) na šestem mestu. Za van der Poelom zaostaja 39 sekund. Primož Roglič (Jumbo-Visma) je 20. (+1:35), Matej Mohorič (Bahrain Victorious) zaostaja 3:29, Luka Mezgec (BikeExchange) pa 7:41 minute.
Danes so vsi slovenski kolesarji varno pripeljali v cilj v času zmagovalca. Pogačar je v cilj pripeljal kot 28., Mohorič je bil 43., Roglič 61., Mezgec pa 76. Prav slednji je v zaključku opravil dobro delo in v ospredje pripeljal svojega kapetana Michaela Matthewsa. Avstralec je na koncu končal kot četrti. "Razburljivo je bilo, lepe ceste. Pilotiral sem Matthewsa v zaključku, kolikor sem pač lahko. Sama sva v sprintih, ampak mislim, da nama je šlo zelo dobro. Končal je kot četrti. Zaenkrat gre vse po načrtu," je za RTV Slovenija dejal 33-letni Kranjčan.
Tudi Mohorič je bil v zaključku eden tistih, ki so delali v sprinterskih vlakih, a Italijan Sonny Colbrelli na koncu ni imel moči za kaj več od 11. mesta. "Kot vedno so bile hitrosti nenormalno visoke, saj je to najboljša dirka na svetu in ne more biti drugače. Zaradi vetra je bilo kar hektično, zato ne moreš ostati v ospredju več kot nekaj minut. Težko je imeti pregled nad situacijo," je po etapi za RTV Slovenija razlagal 26-letnik iz Podblice.
Etapa se je sicer začela neobičajno, saj je prišlo do napovedanega protesta, uperjenega proti organizatorjem zaradi slabe varnosti tekmovalcev. Kmalu po začetku etape so se za kratko zaustavili na cesti, saj menijo, da so prisiljeni dirkati v nevarnih razmerah.
Protest sicer ni bil enoten, saj se nekateri niso želeli ustaviti, tudi do pričakovanega dialoga med vodstvom dirke in kolesarji pa ni prišlo. Številni padci na bretonskih cestah so doslej poskrbeli za obilico jeze med kolesarji, na tleh pa se je v ponedeljek znašel tudi Roglič. Po počasnem in umirjenem začetku v prvih desetih kilometrih sta nato pobegnila dva kolesarja, Belgijec Brent Van Moer (Lotto Soudal) in Francoz Pierre-Luc Perichon (Cofidis). V glavnini so potekali boji zgolj na vmesnih sprintih, ob koncu pa so šele nekaj 100 metrov pred ciljem ujeli Van Moera, ki je sijajno bežal, a za las ostal brez etapne zmage.
V sprintu je bil v najboljšem položaju Philipsen, a je nekoliko prehitro začel pritiskati pedala, po levi strani pa ga je nato prehitel Cavendish in slavil 152. zmago v karieri in pomembneje 31. etapno zmago na Touru. S tem je 36-letnik z otoka Man zdaj le še tri etapne zmage oddaljen od absolutnega rekorda Belgijca Eddyja Merckxa (34).
"Ne vem, kaj naj rečem. Že to, da sem tukaj, je nekaj posebnega. Nisem mislil, da se bom še kdaj vrnil sem. Nismo vedeli, ali bomo ujeli Van Moerja, toda v zaključku smo videli, kakšna ekipa je to. Svetovni prvak v zeleni majici Julian Alaphilippe je delal za to, da bi ujeli ubežnika. Dal je vse od sebe in vse to kaže na karakter ekipe," je razlagal kolesar, ki je pred šestimi leti prav v Fougeresu slavil 26. etapno zmago na Touru.
"Toliko ljudi ni verjelo vame, ti fantje pa so. Verjamejo vame. Iskreno povedano nisem pričakoval, da bom spet dirkal tukaj, kaj šele dobil etapo. Ko prideš k Deceuninck-Quick-Step, si obkrožen z najboljšimi kolesarji, zato ne pričakuješ, da boš v ekipi za Tour. Nikoli si ne želim, da se komu kaj zgodi, ampak lepo je, da se je tudi meni nasmehnila sreča po zadnjih letih," je čustveno organizatorjem dirke razlagal Cavendish.
V sredo bo na vrsti prvi od dveh kronometrov na letošnjem Touru. Kolesarje čaka 27,2 km dolga vožnja na čas od Changeja do Laval Espace Mayenna. Gre za poglavitno ravninsko traso, ki pa bo kljub temu postregla z razlikami v boju za skupno zmago. Favorita za zmago v peti etapi sta sicer Švicarja Stefan Küng (Groupama-FDJ), Steffan Bissegger (EF Education-Nippo) ter Belgijec Wout Van Aert (Jumbo-Visma).
Izidi, 4. etapa, Redon - Fougeres (150,4 km):
1. Mark Cavendish (VBr/Deceuninck-Quick-Step) 3:20:17
2. Nacer Bouhanni (Fra/Team Arkea-Samsic) isti čas
3. Jasper Philipsen (Bel/Alpecin-Fenix)
4. Michael Matthews (Avs/BikeExchange)
5. Peter Sagan (Slk/Bora-hansgrohe)
6. Cees Bol (Niz/Team DSM)
7. Christophe Laporte (Fra/Cofidis)
8. Mads Pedersen (Dan/Trek-Segafredo)
9. Boy van Poppel (Niz/Intermarche Wanty Gobert)
10. Andre Greipel (Nem/Israel Start-Up Nation)
...
28. Tadej Pogačar (Slo/UAE Team Emirates) isti čas
43. Matej Mohorič (Slo/Bahrain Victorious)
61. Primož Roglič (Slo/Jumbo-Visma)
76. Luka Mezgec (Avs/BikeExchange)
Skupni vrstni red:
1. Mathieu van der Poel (Niz/Alpecin-Fenix) 12:58:53
2. Julian Alaphilippe (Fra/Deceuninck-QuickStep) + 0:08
3. Richard Carapaz (Ekv/Ineos Grenadiers) 0:31
4. Wout Van Aert (Bel/Jumbo-Visma) isti čas
5. Wilco Kelderman (Niz/Bora-hansgrohe) 0:38
6. Tadej Pogačar (Slo/UAE Team Emirates) 0:39
7. Enric Mas (Špa/Movistar Team) 0:40
8. Nairo Quintana (Kol/Team Arkea-Samsic) isti čas
9. Pierre Latour (Fra/TotalEnergies) 0:45
10. David Gaudu (Fra/Groupama-FDJ) 0:52
...
20. Primož Roglič (Slo/Jumbo-Visma) 1:35
39. Matej Mohorič (Slo/Bahrain Victorious) 3:29
61. Luka Mezgec (Avs/BikeExchange) 7:41
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.