Da je tritedenska kolesarska dirka, kot je Tour de France, izjemno fizično in psihično naporna, ni dvoma. A da lahko kolesarji premagujejo klance in drvijo po ovinkih in vsak dan prevozijo 100 in več kilometrov v petih, šestih ali več urah, morajo dodobra napolniti svoje prehranske rezerve. V treh tednih dirke je na sporedu 21 etap v dolžini 3329 kilometrov in 176 kolesarjev skupaj "pokuri" 25 milijonov kalorij. To v grobem pomeni, da kolesar, kot je slovenski junak Toura Primož Roglič, povprečno na dan porabi med šest in osem tisoč kalorijami, več seveda na zahtevnih gorskih etapah, zato mora biti tudi vnos temu primeren.
Pri časniku Business Insider, kjer so se oprli na raziskavo Inside Science, so naredili zanimiv izračun, koliko posameznih vrst hrane bi moral kolesar pojesti, da bi dosegel vnos dobrih šest tisoč kalorij, kolikor je omenjena povprečna poraba kolesarja na Touru. Kolesar bi tako moral recimo dnevno pojesti kar 32 krofov z želejem, ali devet velikih hamburgerjev, ali 21 kosov pice, ali 24 čokoladic Snickers, ali 58 banan, ali 121 kosov brokolija ali kar 243 korenčkov. Za primerjavo, odrasli moški dnevno v povprečju v telo vnese kalorij za 12 krofov, se pravi za približno 2000 kalorij.
Seveda kolesarji ko tekmujejo, ne jedo hamburgerjev, pic in čokoladic Snickers, njihov jedilnik je zelo skrbno načrtovan, od zajtrka, prigrizkov pred dirko, med samo dirko in po dirki, večerje in nato še prigrizka pred spanjem.... Samo za primer zajtrka: ovseni kosmiči z oreški, trije sendviči s šunko in sirom, 100 gramov testenin, jajčna omleta, jogurt, 500 mililitrov smutija, 1 kozarec jabolčnega soka in kava.
Lahko pa si pogledate, kaj se zgodi, če bi želeli brez aktivnosti pojesti vse omenjene kalorije. Novinar Nicolay Ramm se je pred časom že lotil tega izziva kar za mizo in ni se končalo dobro....
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.