Slovenska olimpijska junakinja v Riu de Janeiru je postala judoistka Tina Trstenjak, ki je v kategoriji do 63 kilogramov upravičila vlogo glavne favoritinje in v finalu z zmago nad Francozinjo Clarisse Agbegnenou Sloveniji priborila prvo odličje na letošnjih igrah.
OGLAS
V pričakovanem finalu se je Tina Trstenjak pomerila s temnopolto Francozinjo Clarisse Agbegnenou, svetovno prvakinjo iz leta 2014. Ta je ena redkih, s katero tekmovalka Sankakuja nima pozitivne bilance, saj je v letu 2014 dvakrat z njo izgubila, v naslednjem letu pa jo je dvakrat premagala. A v boju za zlato je bila zgodovina nepomembna, na najpomembnejšem dvoboju pa se je veselila Slovenka.
Tina Trstenjak je na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru poskrbela za 20. slovensko odličje na poletnih OI od osamosvojitve naprej.
Dvoboj dveh izkušenih tekmovalk se je začel s tradicionalno agresivnim pristopom Trstenjakove, a tudi Francozinja ni dosti popuščala. Že v drugi minuti pa si je Trstenjakova priborila končni prijem, iz prvega se je Francozinja izvila, Trstenjakova je preprijela 23-letno tekmico, nato pa je ni več izpustila in najhitreje zaključila prav tekmo za zlato. Že pred tem je morala Celjanka popoldan narediti prvi korak. V težko pričakovanem polfinalu, ki ob zmagi že prinaša kolajno, se 25-letna Celjanka ni ustrašila vseameriške prvakinje Mariane Silva ter glasne in nabite dvorane Carioce 2 v olimpijskem parku v Rio de Janeiru. Tekmovalki sta se sicer pomerili prvič, varovanka Marjana Fabjana pa je nevaren dvoboj ves čas nadzirala. Prvo juko si je priborila že po minuti boja, nato pa čakala na svojo priložnost in jo dočakala v zadnji minuti, ko je Silvo stisnila v končni prijem ter primeža ni izpustila.
Štajerka, aktualna svetovna in evropska prvakinja ter glavna favoritinja za zlato medaljo, je dopoldan prvi krog kot nosilka turnirja izpustila. Na tatami je stopila šele v drugem krogu in premagala Italijanko Edwige Gwend. Fizično močna, a nekoliko počasnejša Italijanka Slovenki očitno zelo leži, saj je z njo izgubila le prvi dvoboj leta 2011, nato pa dobila šest borb zaporedoma. Pred olimpijskim turnirjem jo je nazadnje premagala letos v polfinalu evropskega prvenstva v Kazanu. V četrtfinale se je 25-letna Trstenjakova uvrstila po zaslugi dveh kazni za Italijanko. V četrtfinalu je varovanka Marjana Fabjana nato ugnala še bronasto z letošnjih azijskih iger, Kitajko Junxio Yang, s katero v karieri še ni izgubila. Tokrat je dvoboj zaključila v zadnji minuti s končnim prijemom, iz katerega se Kitajka v 20 sekundah ni več izvila.
V sredo bo slovenske barve v prvem olimpijskem parku v južni Ameriki branil Mihael Žgank v kategoriji do 90 kg.
Portret: - rojena: 24. avgusta 1990 - prebivališče: Celje - višina: 161 cm - teža: (do) 63 kg - poklic: dijakinja Srednje ekonomske šole - klub: Sankaku Celje - trener: Urška Žolnir in Marjan Fabjan
Kolajne z velikih tekmovanj: - 1. mesto članski SP Astana 2015 - 1. mesto članski EP Kazan 2016 - 2. mesto evropske igre Baku 2015 - 2. mesto članski EP Montpellier 2014 - 3. mesto članski EP Budimpešta 2013 - 3. mesto članski SP Čeljabinsk 2014 - 3. mesto EP U-23 Praga 2012
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
"Tina je upravičila vlogo prve favoritinje" piše v članku! Mi pa razmišljamo, kateri od naših športnikov bi lahko osvojil kako medaljo! Sicer pa bravo Tina - in ko sem videl katerega trenerja ima, mi je bilo vse jasno!
Če kdo ne ve. Avstralija da državljanstvo vsakemu ki ima olimpijsko medaljo takoj! Z državljanstvom pa pravico do pokojnine - navišjo možno v Avstraliji.
V nasi domovini nekaj zagotovo drzi! Sportniki vedno branijo barve nase zastave tako, da postanemo zopet ponosni nanjo! Bravo in se enkrat bravo, Tina!
Tina ima prenizko izobrazbo , da bi jo zaposlili v javni službi ) kot veliko ostalih športnikov . Če bi imela vsaj 5.stopnjo , ne bi bilo problema ( pa čeprav bi izpadla po 20 sekundah 1. borbe ) . Ker pri nas šteje samo izobrazba . . in ne sposobnosti ter rezultati ( svetovna prvakinja , olimpijska zmagovalka , . . ) . Bravo Tina ! ! !
Z zlato medaljo iz olimpijade dobi mesto trenerke kjerkoli po svetu. Tudi na japonskem kjer jo plačajo z zlatom. Tam SLO kupljene in ničvredne diplome - ne štejejo.
Netjakun - Pri nas so vse stvari obrjene na glavo .Pomembno je ,da imaš diplomo , kakšno pa je tvoje znanje , pa ni pomembno .Pri nas se diplome plačjujejo z denarjem ne pa z delom in trudom .Samo poglemo koliko imamo nezaposlenega neuporabnga visokošolskega kadra , ampak vsi ti imajo diplome , s katerimi si lahko krasijo samo stene svojega stanovanja.
Tina, judoisti smo ponosni nate, da s tako strastjo in predanostjo zastopaš naš šport in dokazuješ, da velikost in neskončne finance niso vse! Čestitke tudi g. Fabjanu, brez katerega tega dneva ne bi bilo! Izjemno sem hvaležen, da ste in ob borbi mi je bilo skoraj tako, kot bi se sam boril, čeprav sem v ''pokoju'' že 5 let. Kdor ni v življenju izkusil tatamija, ne ve!
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.