Marija Šarapova ni le ena najboljših teniških igralk na svetu, temveč je tudi eden najbolj prepoznavnih obrazov svetovnega športa. O tem ni dvoma, o čemer pričajo tudi njeni zaslužki. Postavna Rusinja je zadnjih 11 let najbolje plačana športnica na svetu, je poročal Forbes, samo v letu 2015 je zaslužila dobrih 27 milijonov evrov. Za njo sta na tej lestvici recimo Serena Williams na drugem in Caroline Wozniacki na tretjem mestu. Med deseterico najbolje plačanih športnic je zanimivo kar sedem teniških igralk.
A Rusinji bo dopinški škandal zanesljivo nakopal nekaj težav ne le v športnem, temveč tudi v poslovnem svetu. Tako je eden od njenih večjih pokroviteljev Nike ob objavi novice v sporočilu zapisal, da "so žalostni in presenečeni" in da je poslovno sodelovanje z igralko zamrznjeno dokler traja preiskava, je poročal Reuters. Podobno so se odnosi s športnico "ohladili" tudi pri proizvajalcu ur Tag Heuer in izdelovalcu avtomobilov Porsche.
Maria Sharapova has called a press conference for 20:00 GMT with reports claiming she is to retire. #SSNHQ pic.twitter.com/wCZB73ZGSj
— Sky Sports News HQ (@SkySportsNewsHQ) March 7, 2016
Šarapova je na novinarski konferenci v Los Angelesu, kjer živi v zadnjem obdobju, priznala, da že deset let po zdravniškem nasvetu jemlje zdravilo mildronate (znano tudi pod imenom meldonium), le da ni vedela, da je od 1. januarja 2016 to zdravilo pristalo na seznamu prepovedanih substanc. Omenjeno zdravilo izdelujejo v Latviji. Šarapovo, ki bo suspendirana od 12. marca, bo doletela kazen Mednarodne teniške zveze (ITF). Rusinja bi lahko ostala brez nastopa na letošnjih poletnih olimpijskih igrah v Braziliji in zanjo bi bila tako sezona že končana. Glede na izjavo predsednika WADA (Mednarodna protidopinška organizacija) Craiga Reedieja za agencijo AP, je običajna kazen ob takšnem dopinškem prekršku enoletni suspenz.
Na seznamu športnikov, ki so se pregrešili z omenjenim zdravilom po 1. januarju in so bili pozitivni, je tudi ruska umetnostna drsalka Jekaterina Bobrova (test je opravila po končanem evropskem prvenstvu v Bratislavi) in ruski kolesar Eduard Vorganov, član moštva Katjuša, pa tudi ukrajinska biatlonca Artem Tiščenko in Olga Abramova. Podobno se je zgodilo tudi v primeru dveh atletov. Abbebe Aregawi je rojena v Etiopiji, a nastopa za reprezentanco Švedske, podobno je bilo tudi v primeru etiopijskega tekača Endeshawa Negesseja, oba sta bila pozitivna na testu za omenjeno zdravilo.
Kar pa se tiče tenisa, sta v zadnjem obdobju odmevala dva dopinška škandala, ki pa nista bila povezana z zdravilom mildronate. Srbski igralec Viktor Troicki je bil leta 2013 kaznovan z 18 meseci neigranja, ker ni dostavil krvnega vzorca za redno dopinško preiskavo. Troicki se je pritožil in kazen so mu znižali na leto dni suspenza. Hrvat Marin Čilić pa je bil pozitiven aprila 2013 (nikethamide) in je bil kaznovan za devet mesecev, a so mu po pritožbi kazen znižali na štiri mesece.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.