Mlada telovadka Teja Belak, ki je na evropskem prvenstvu v Moskvi postala prva Slovenka v zgodovini z uvrstitvijo v finale najboljše osmerice, to ji je uspelo na paradnem orodju preskoku, je v finalu uspešno nastopila in z oceno 14,166 točke pristala tik za stopničkami na četrtem mestu.
Za razliko od kvalifikacijskega nastopa, ko je še ne 19-letna telovadka lovila svoj prvi finale na velikih tekmovanjih in je imela ogromno treme, je danes oba skoka oddelala dobro. "Zjutraj pred nastopom sem ravno ugotavljala, da sem veliko manj živčna kot v četrtek, a prava živčnost se je pokazala šele v tekmovalni dvorani, ko smo čakali na nastop," je uvodoma z nasmehom do ušes v moskovskem olimpijskem športnem centru povedala Belakova, ki je s četrtim mestom, razdelila si ga je z Izraelko Ofir Nezer, prišla do uspeha kariere.
"Res si niti v sanjah nisem mislila, da lahko posežem tako visoko. Ob dobrem nastopu sem pričakovala šesto, sedmo mesto, pa še to le, če kakšna od tekmic pade. A pokazalo se je, da sem odlično pripravljena, oba skoka sem naredila zelo dobro, bolje bi že težko," je dodala Ljubljančanka.
Belakova je v finalu nastopila že druga po vrsti, nato pa je spremljala, kaj bodo naredile tekmice: "Živčna nisem bila nič, saj sem vedela, da do kolajne ne morem. Svoje sem dobro 'oddelala' in to je najpomembnejše. A res si nisem mislila, da lahko pridem kar do četrtega mesta. Zdaj mi je malo žal, da nisem jurčenku dodala še pol obrata, saj vidim, da bi bilo to dovolj za kolajno. A nikoli ne moreš vnaprej vedeti, kaj se ti bolj izplača. Več tvegati ali pa se raje bolj posvetiti izvedbi. A zdaj sem še bolj motivirana in zagotovo bom še bolj trdo trenirala."
S širokim nasmehom – in z zelenimi lasmi – je tekmo spremljal tudi trener Andrej Mavrič: "Že pred nekaj meseci, ko smo se pogovarjali, kaj bo na evropskem prvenstvu, sem Teji obljubil, da ob morebitni uvrstitvi v finale na tekmo pridem z zelenimi lasmi. Ker ji je uspelo, sem tudi jaz izpolnil obljubo in zato sem malo zelen. Glede na to, da v finalu ni triminutnega ogrevanja, je bil njen nastop odličen. Tudi četrto mesto je več, kot smo sploh lahko pričakovali. Jaz nimam nad njenim nastopom nobenih pripomb."
Po Belakovi je v finalu nastopil še Sašo Bertoncelj, ki je bil na konju z ročaji eden od favoritov za odličje. A po napaki je bilo v izjemno močni in izenačeni tekmi jasno, da bo tokrat ostal brez. Napaka pri prvini wu je Bertonclju danes odnesla ne le stopničke, morda celo zmago. Z oceno 15 točk je zasedel sedmo mesto. Zmagal je Britanec Daniel Keatings (15,600), ki je tako končal petletno prevlado Madžara Krisztiana Berkija na tem orodju. Olimpijski in svetovni prvak Berki je bil drugi s 15,533 točke. Že dolgo na velikem tekmovanju ni bilo tako izenačene in težke tekme na konju z ročaji.
"Pričakoval sem takšno tekmo. Vedel sem, da bom moral za kolajno vajo narediti dobro. Škoda, res škoda, saj sem do napake telovadil odlično. Sploh ne pomnim, kdaj sem nazadnje tako dobro telovadil in če ne bi malo 'podrajsal' z zadnjico po konju, bi verjetno wuja lahko še normalno izvlekel," je takoj po tekmi dejal telovadec Narodnega doma in dodal: "Šlo je po mojem za centimeter ali manj. Škoda. Brez tega bi bila tekma še bolj zanimiva, saj sem pri tej napaki izgubil pol točke ali celo šest desetink."
Glede na izenačenost finalistov na konju, je takšna napaka Bertonclja takoj oddaljila od zmagovalnega odra: "Ne samo, da sem zaradi napake pri wuju izgubil medaljo, vprašanje je, če nisem zaradi tega izgubil celo prvega mesta. A enostavno je bila danes tako dobra oziroma močna tekma, da če nisi bil popoln, nisi imel možnosti za medaljo."
A slovenski telovadec po tekmi ni bil preveč razočaran. "Treme ni bilo, saj sem bil dobro pripravljen, dobro sem 'odpičil' tudi začetek vaje, ki mi včasih nagaja. Suvereno sem šel na orodje, saj sem vedel, da moram dobro narediti in ni bilo vprašanja. Jezi me ta napaka, ker je res nisem pričakoval, saj sem v wuja prišel lepo, a zgodi se tudi kaj takšnega. Škoda, ker se je ravno danes," je po nastopu še povedal Bertoncelj in o oceni prvenstva dodal: "Ne morem biti zadovoljen, saj je bil moj cilj medalja. Slabe volje pa tudi ne morem biti, saj sem dve vaji naredil ... Škoda, samo to lahko rečem. Morda bi si želel, da bi se mi malo bolje 'poklopilo' vse skupaj, a takšen je šport."
S svojim varovancem je bil zadovoljen tudi trener Sebastijan Piletič: "Še bolj bi bil zadovoljen, če bi Sašo osvojil kolajno, a vesel sem zanj, zlasti zaradi njegovega pristopa in njegove izvedbe. Napaka se ti vedno lahko zgodi, to je naključje. V bistvu so danes vsi z izjemo dveh finalistov vaje naredili po svojih močeh, bolje ne znajo. V tej konkurenci so na svetu le še trije telovadci, ki bi lahko posegli vmes. Res je bila super tekma!"
Čeprav je imel Bertoncelj med finalisti lažjo sestavo, pa je njegova izvedba tako dobra, da bi lahko ob dobri izvedbi nadoknadil dve desetinki točke v primerjavi s tekmeci, meni Piletič: "Težavnost sestave ni igrala vloge. Sašo je tako superioren v svoji izvedbi, da bi bil danes sposoben prejeti 15,600 ali 15,700 točke. Napaka mu je odnesla vsaj šest desetink. Vaje se je dobro lotil, suvereno in samozavestno, kot ga morda drugače nismo vajeni. A pripetila se je 'brezvezna' napaka, škoda. Imel je vse možnosti za kolajno. To se je videlo tudi po tekmecih, saj se nihče ni upal veseliti, dokler ni Sašo končal nastopa."
Izidi, finali po orodjih:
- moški, parter:
1. Max Whitlock (VBr) 15,333 točke
. Alexander Shatilov (Izr) 15,333
3. Andrea Cingolani (Ita) 14,900
4. Flavius Koczi (Rom) 14,666
5. David Beljavskij (Rus) 14,400
. Sam Oldham (VBr) 14,400
7. Matthias Fahrig (Nem) 13,733
8. Jeffery Wammes (Niz) 13,666
- konj z ročaji:
1. Daniel Keatings (VBr) 15,600
2. Krisztian Berki (Mad) 15,533
3. Max Whitlock (VBr) 15,500
4. Alberto Busnari (Ita) 15,433
5. Harutjum Merdinjan (Arm) 15,366
6. Donna Donny Truyens (Bel) 15,133
7. Sašo Bertoncelj (Slo) 15,000
8. Filip Ude (Hrv) 14,266
- krogi:
1. Samir Ait Said (Fra) 15,466
. Igor Radivilov (Ukr) 15,466
3. Danny Rodrigues (Fra) 15,433
. Matteo Morandi (Ita) 15,433
5. Elefterios Petrounias (Grč) 15,400
. Denis Abljazin (Rus) 15,400
7. Lambertus van Gelder (Niz) 15,366
8. Marcel Nguyen (Nem) 15,133
- ženske, preskok:
1. Giulia Steingruber (Švi) 14,750
2. Larisa Iordache (Rom) 14,466
. Noel van Klanveren (Niz) 14,466
4. Teja Belak (Slo) 14,166
. Ofir Nezer (Izr) 14,166
6. Chantysha Netteb (Niz) 13,533
7. Marija Paseka (Rus) 13,499
8. Tijana Tkalčec (Hrv) 13,183
- dvovišinska bradlja:
1. Alija Mustafina (Rus) 15,300
2. Jonna Adlerteg (Šve) 14,633
3. Marija Paseka (Rus) 14,400
4. Sophie Scheder (Nem) 14,366
5. Giorgia Campana (Ita) 14,066
6. Ida Gustafsson (Šve) 13,166
7. Rebecca Downie (VBr) 13,000
8. Ruby Harrold (VBr) 12,900
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.