"Če te takšni dosežki oziroma predstavah nisi nervozen, potem nekaj ni v redu. Primož nas vse navdušuje, tudi moj sin, ki nekako stopa po mojih poteh, vsaj na začetku, je navdušen nad njim in komaj čaka, da ga v živo spozna," je v pogovoru za 24UR dejal Tadej Valjavec.
Nekdanji član ekip Fassa Bortolo, Phonak, Lampre–Fondital, Ag2r–La Mondiale, Manisasporja in Save, tudi sam nekoč odličen hribolazec, je lahko v petek navdušeno spremljal gorsko etapo, v kateri je Roglič pometel s konkurenco in slavil svojo drugo etapno zmago v karieri na dirkah po Franciji. Na Touru je bil Valjavec v skupnem seštevku najboljši deveti, Roglič pa je trenutno na tretjem mestu, do konca pa sta le še kronometer in revialna etapa od Houillesa do Pariza.
Brez pritiska mu je lažje
"Zaenkrat ne samo, da je on naredil vse tako, kot je treba (pogovor je bil opravljen v petek pred Rogličevo etapno zmago, op. a.), ampak je imel tudi veliko sreče, da se mu je vse sešlo, kar se tiče padcev, neprijetnih situacij, ki so neizogibne na takšni tritedenski dirki. Vedno se v prvi polovici izloči 30-40 odstotkov favoritov za zmago oziroma za visoke uvrstitve same po sebi s temi nepredvidljivimi situacijami. Sam letos ni bil žrtev tega, tako da je padel skozi to sito," nam je povedal Valjavec.
"Njegova prednost je to, da še nima tistega pritiska sam do sebe, novinarjev ... V bistvu je na začetku te poti, kar je veliko lažje, praktično nima ničesar za izgubiti. Medtem vsi ostali, če zdaj pogorijo, je to zanje velik minus. Če Primožu slučajno ne uspe, čeprav ne dvomim, da mu bo, to zanj ne bo veliko breme. Če na primer Froomu ne uspe, bo gotovo pritisk medijev z vseh strani, češ da mu sedaj končno ne gre več. Kar se tega tiče, je njemu (Rogliču, op. a.) gotovo veliko lažje."
Posredovala je usoda
Z Valjavcem smo se pogovarjali tudi o nevsakdanji športni poti zasavskega šampiona, ki je začel na nogometnih igriščih, nato pa se profesionalno ukvarjal s smučarskimi skoki.
"Dokazal je, da se da tudi s poznejšimi začetki treniranja priti zelo visoko. Očitno se je ta njegov padec na smučarskih skokih (leta 2007 v Planici, op. a.) moral zgoditi, da je potem prišel do pravega športa, ker se očitno prej ni odločil za tistega, pri katerem bi lahko pokazal vse svoje zmožnosti, zdaj pa tam je. Verjetno je bil rojen za to. Samo nekako ga je morala usoda pripeljati do sem," pravi Valjavec.
"So pa tudi prej že bili kolesarji, na primer Georg Totschnig, Avstrijec, je bil odličen alpski smučar, ki se po poškodbi kolena ni več vrnil v A-reprezentanco, za samo rehabilitacijo pa je začel s kolesarjenjem in bil kasneje najboljši avstrijski kolesar z etapno zmago na Touru. Tako da ni prvi primer. Če Rogliču skakalne izkušnje kaj pomagajo? Verjetno, tega ne bi mogel komentirati, ker ne poznam smučarskih skokov in v to nisem bil nikoli vpet. Mogoče mu pomaga kakšna aerodinamika, sam položaj (na kolesu, op. a.) ..."
Kmalu na Touru slovenska ekipa?
Valjavec si je tudi zaželel, da bi Rogličevi podvigi opogumili slovenske vlagatelje, ki bi s slovenskimi fanti zagnali profesionalno ekipo, ki bi se lahko na največjih dirkah kosala z najboljšimi. Roglič, tako pravi Valjavec, je bil naklonjen ideji, potem ko je kariero začel pri domačem Adria Mobilu, a je zdaj najverjetneje zanj že prepozno.
"Lahko upam, da se bo mogoče že enkrat opogumil kakšen slovenski sponzor in naredil kakšno slovensko ekipo. Primož je bil pripravljen iti v ta projekt, ko smo se še pred leti pogovarjali, zanj pa je mogoče zdaj že celo prepozno, ker je prevelika zvezda. Mogoče pa tudi ne," še pravi Valjavec.
"Ampak saj pravim: meni se zdi, da lahko slovensko kolesarstvo tukaj največ pridobi ravno s tem, da bi se nekdo opogumil in naredil slovensko profesionalno ekipo najvišjega ranga. Ker kot je pokazal Primož: gotovo bodo še kateri njegovi slovenski nasledniki pokazali, da se da tudi na Touru Slovenec pelje z najboljšimi."
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.