Po dveh zahtevnih gorskih etapah je bilo pričakovati mirnejše kolesarjenje do Libourna, a so imele številne ekipe drugačne načrte. Potem ko se je sprva na čelu dirke odlepila šesterica ubežnikov, med njimi tudi Matej Mohorič, so iz glavnine po okoli 60 km začeli napadati še drugi kolesarji.
Hitrost je narasla, pospešiti pa je morala tudi glavnina in predvsem sprinterske ekipe z željo po etapni zmagi. Prednost Mohoričeve skupine se je v ospredju povsem stopila, priključilo se je še 14 ubežnikov, v glavnini pa je nato po okoli 130 km tudi po posredovanju ekipe UAE Team Emirates in drugih prišlo do dogovora, da se za etapno zmago pomeri 20 ubežnikov. Med ubežniki so se v zadnjih 45 km vrstili napadi, saj si nekateri v zaključek niso želeli pripeljati s hitrejšimi v sprintu. 26-letni Mohorič se je do zmage dokopal, potem ko mu je v zadnjih 25 kilometrih uspel samostojni pobeg od skupine ubežnikov, ki je tokrat na ravninski etapi imela varno prednost pred skupino z rumeno majico. V zaključku je Gorenjec močno pritisnil na pedala, v zadnjih kilometrih je celo še povečal naskok pred prvo zasledovalno skupino, na koncu pa zasledovalce za seboj pustil za slabo minuto.
Slovenija se je tako razveselila še tretje zaporedne etapne zmage na letošnjem Touru, skupno pa že pete na tej dirki po Franciji. Mohorič je v cilj pripeljal s pomenljivo gesto, in sicer je najprej postavil prst na usta, nato pa še 'zaprl zadrgo'. Najverjetneje je vse skupaj letelo na kritike in zadnjo racijo v vrstah Bahrain-Victoriousa, ki je bil v noči s srede na četrtek deležen vse prej kot prijetnega policijskega obiska. "Med etapo sem opazil, da imam dobre noge, ampak v prvi ubežni skupini ni bilo pravega sodelovanja. Prepričal sem jih, da moramo držati visok ritem, saj bi lahko tako sprinterske ekipe 'pokurile' veliko kolesarjev, da bi nadzorovali naš beg," je organizatorjem dirke po etapi dejal 26-letni Mohorič. "Ko je napadel Nils Politt, sem bil na meji. Rekel sem si, da če je to najtežji trenutek, moram poskusiti še enkrat, četudi obsedim na robu cestišča. Res sem dal vse od sebe in ko sem pogledal nazaj, tam ni bilo nikogar. To je bil trenutek, ko sem šel do konca. Iztrošil sem se, nisem imel več moči, a na srečo mi je uspelo ohraniti prednost pred zasledovalci," je še dodal.
Drugo mesto na 19. etapi je osvojil Christophe Laporte, Francoz je na koncu za Slovencem, za katerega je to bila še 14. zmaga v poklicnem kolesarstvu, zaostal kar 58 sekund. Tretje mesto je pripadlo Dancu Casperju Pedersenu.
V soboto kolesarje čaka kronometer od Libourna do Saint-Emiliona (30,8 km). To bo nova priložnost za še eno slovensko zmago v nizu, saj bo med glavnimi favoriti za etapno zmago Tadej Pogačar, ki je dobil že prvi kronometer letošnjega Toura.
Tadej Pogačar je v cilj prišel z zaostankom 20 minut in 50 sekund, skupaj z glavnino, v skupnem seštevku pa je zadržal 5:45 minute naskoka pred Dancem Jonasom Vingegaardom (Jumbo-Visma), ki drži drugo mesto, ter 5:51 pred tretjim, Ekvadorcem Richardom Carapazom. V glavnini je etapo končal tudi tretji slovenski predstavnik na dirki Luka Mezgec (BikeExchange).
Pogačarja na oder pospremil legendarni Merckx
Pogačarja je na slovesno podelitev majic pospremil Belgijec Eddy Merckx, petkratni zmagovalec Toura in skupaj s Cavendishem rekorder po številu etapnih zmag (34). "Res mi veliko pomeni, da sem bil tam z Merckxom. Je eden junakov kolesarstva in stati ob njem na stopničkah, je res noro," je po preizkušnji dejal 22-letnik s Klanca pri Komendi. Sam sebe ne vidi kot junaka kolesarstva. "Ne, ne bi rekel. Ne vidim se tako. Upam pa, da sem za kolesarstvo navdušil mlade," je dodal.
Odgovoril je tudi na vprašanje, kako bi po Mohoričevi zmagi opisal razcvet slovenskega kolesarstva. "Ne vem, kaj naj rečem. Zame je to lep občutek. Vedno smo si v Sloveniji želeli uspeti tudi v kolesarstvu. Bili smo dobri, zdaj pa zmagujemo. Res je lepo. Vedno, ko pridem domov, vidim, koliko ljudi je na kolesih. To je fantastičen občutek," je še sklenil trenutno vodilni na Touru.
Izidi, 19. etapa, Mourenx - Libourne (207 km):
1. Matej Mohorič (Slo/Bahrain Victorious) 4:19:17
2. Christophe Laporte (Fra/Cofidis) + 0:58
3. Casper Pedersen (Dan/Team DSM) isti čas
4. Mike Teunissen (Niz/Jumbo-Visma) 1:02
5. Nils Politt (Nem/Bora-hansgrohe) 1:08
6. Edward Theuns (Bel/Trek-Segafredo) isti čas
7. Michael Valgren (Dan/EF Education-Nippo)
8. Georg Zimmermann (Nem/Intermarche-Wanty-Gobert)
9. Anthony Turgis (Fra/TotalEnergies) 1:10
10. Jasper Stuyven (Bel/Trek-Segafredo) isti čas
...
26. Tadej Pogačar (Slo/UAE Team Emirates) 20:50
110. Luka Mezgec (Slo/BikeExchange) isti čas
...
Skupni vrstni red:
1. Tadej Pogačar (Slo/UAE Team Emirates) 79:40:09
2. Jonas Vingegaard (Dan/Jumbo-Visma) 5:45
3. Richard Carapaz (Ekv/Ineos Grenadiers) 5:51
4. Ben O'Connor (Avs/Ag2r Citroen) 8:18
5. Wilco Kelderman (Niz/Team DSM) 8:50
6. Enric Mas (Špa/Movistar) 10:11
7. Aleksej Lucenko (Kaz/Astana-Premier Tech) 11:22
8. Guillaume Martin (Fra/Cofidis) 12:46
9. Pello Bilbao (Špa/Bahrain Victorious) 13:48
10. Rigoberto Uran (Kol/EF Education-Nippo) 16:25
...
31. Matej Mohorič (Slo/Bahrain Victorious) 1:43:51
102. Luka Mezgec (Slo/BikeExchange) 3:25:57
KOMENTARJI (197)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.