Drugi športi

Razprodana O2 Arena in 7 milijonov spletnih gledalcev za finale video igre

London, 03. 11. 2024 13.18 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Finalni spopad svetovnega prvenstva v priljubljeni video igri League of Legends je spremljalo kar 7 milijonov spletnih gledalcev, ki so videli dvoboj med korejsko ekipo T1 in kitajsko BLG. Dogodek je potekal v razprodani O2 Areni v Londonu, kjer se je zbralo več kot 14.500 navdušencev.

Li "Faker" Sang-hjeok v svetu e-športa uživa status, s katerim se lahko v nogometu pohvalita Lionel Messi ali Cristiano Ronaldo.
Li "Faker" Sang-hjeok v svetu e-športa uživa status, s katerim se lahko v nogometu pohvalita Lionel Messi ali Cristiano Ronaldo. FOTO: Profimedia

Li "Faker" Sang-hjeok, 28-letni fenomen v digitalnem svetu, je v finalu dokazal, zakaj je nedvomno najboljši vseh časov, ko je v finalni peti igri štiriurnega spopada skupaj s svojo ekipo T1 odločno porazil izzivalce iz ekipe BLG. Faker je skupaj s štirimi soigralci vzdignil drugi zaporedni pokal svetovnega prvenstva ter peti svoje kariere. Ob zaključnem govoru je zmago posvetil svojim navijačem. Kot fenomen v e-športu je za to tudi primerno nagrajen, saj njegova letna plača znaša slabih šest milijonov evrov. 

Korejska ekipa T1 slavi naslov svetovnega prvaka
Korejska ekipa T1 slavi naslov svetovnega prvaka FOTO: Profimedia

Kaljenje mladih talentov kot v ostalih športih

Tekmovanja video igre League of Legends z leti hitro pridobivajo na popularnosti, kar prikazuje tudi standard e-športnikov. Za ekipo T1 namreč skrbijo privatni kuharji, več fitnes trenerjev ter analitiki, ki redno pripravljajo nove taktike. Seul, glavno mesto Južne Koreje, je dom ekipe in njihove centralne stavbe. Tako kot ostali športni klubi ima tudi T1 svoj mladinski oddelek, saj vse več mladih cilja na to, da bi nekoč postali profesionalci v svetu video iger. Trije člani zmagovalne ekipe so produkti njihove mladinske akademije. V domovini uživajo status, ki je zelo podoben K-POP zvezdam ali pa profesionalnim športnikom v Sloveniji.

Tim "Nemesis" Lipovšek je med najbolj prepoznavnimi e-športniki pri nas.
Tim "Nemesis" Lipovšek je med najbolj prepoznavnimi e-športniki pri nas. FOTO: Profimedia

Profesionalizem tudi pri nas 

Pri nas je število profesionalnih igralcev video iger sicer precej manjše, kar pa ne pomeni, da ne obstajajo. V igri League of Legends je izredno uspešen tudi Tim "Nemesis" Lipovšek, ki se je leta 2020 tudi uvrstil na svetovno prvenstvo, na katerem je z ekipo Fnatic prišel do četrtfinala in bil le tri igre oddaljen od zajetne polmilijonske nagrade za prvo mesto. Kot mnogi e-športniki je tudi sam začel z video produkcijo in tako privabil kar 234.000 sledilcev na YouTubu.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JAZsemTI
03. 11. 2024 17.35
Bo treba narediti novo definicijo športa.
Justice4all
03. 11. 2024 17.26
+1
Dekadenca športa....