Slovenke na evropskem pokalu v šahu osvojile četrto mesto

Drač, 08. 10. 2023 14.38 |

V albanskem Draču se je končal evropski klubski pokal v šahu. V ženski konkurenci je slovenske barve zastopala ekipa Tajfun Ljubljana, ki je na koncu osvojila četrto mesto. V moški konkurenci je Tajfun zasedel osmo mesto.

V Albaniji se je mudil tudi prvi šahovski zvezdnik Magnus Carlsen.
V Albaniji se je mudil tudi prvi šahovski zvezdnik Magnus Carlsen. FOTO: AP

Elitni šahovski dogodek je letos dosegel rekordno udeležbo, saj se je pomerilo 110 ekip iz 34 evropskih držav. Svoje klube je zastopalo 730 šahistk in šahistov, od tega 150 velemojstrov. V Albaniji se je mudil tudi najboljši šahist sveta, Norvežan Magnus Carlsen, ki je z ekipo Offerspill Sjakklubb osvojil tudi najvišjo klubsko lovoriko.

Slovenske barve je v moški konkurenci zastopal Tajfun iz Ljubljane na startnem sedmem mestu. Ekipo so sestavljali izkušeni velemojstri Nihal Sarin, Viktor Erdos, Andrej Volokitin, Ivan Šarić, Ante Brkić, Robert Markuš in Matej Šebenik. V zadnjem krogu so se potegovali za zmagovalne stopničke, a so po tesnem porazu zdrsnili na osmo mesto.

Ženska ekipa je igrala v sestavi Song Yuxin, Natalija Buksa, Laura Unuk in Zala Urh, ki je turnir pričela na startnem petem mestu. V zadnjem krogu se je borila za medalje, a je po porazu Urh sklenila na četrtem mestu. Slavil je romunski Superchess, ki je edini poraz doživel prav proti ljubljanski ekipi.

Tudi v ostalih klubih je nastopilo več slovenskih predstavnikov: Vladimir Fedosejev, Lara Janželj, Petra Kejžar, Monika Špalir in Teja Vidic, ki je bila najuspešnejša na peti šahovnici s popolnim izkupičkom 5 (5).