Najizkušenejši slovenski dirkač Rok Turk se z relijem najvišjega nivoja WRC srečuje že drugič po Monte Carlu 2016. A tudi za serijskega šestkratnega slovenskega prvaka (in sovoznico Blanko Kacin) bo dvajset hitrostnih preizkušenj z dolžino več kot 300 km, skupno pa z etapami kar 1650 km, velik izziv. Reli je namreč tri ali celo petkrat daljši in tudi dražji od domačih dirk. Tako vidi priprave na Hrvaški WRC:
Slovenskim dirkačem na Hrvaškem je delo olajšala preprosta logistika, domače vzdušje in pa tudi poznavanje trase, a tempo z najboljšimi tujci bo težko držati, saj so bistveno bolj izkušeni in tudi navoženi. Reli za svetovno prvenstvo bo izziv predvsem za Jana Medveda in sovoznika Izidorja Šavlja, ki po lanskem naslovu prvaka v drugi diviziji delata velik korak naprej. Vozil bo z novim dirkalnikom corsa rally4, o novih izzivih, ki ga čakajo, pa pravi tako:
Tretji Slovenec na reliju najvišjega nivoja je Aleš Zrinski s sovoznikom Rokom Vidmarjem, ki je želel na Hrvaškem dirkati že predlani, a ga je takrat ustavila nesreča na treningu. Sicer pa je na treningu pred letošnjim relijem tragično končal Craig Breen, nekdanji prvak prvenstva super 2000, ki je devetkrat stal na stopničkah relija za svetovno prvenstvo v najvišjem razredu. Dirka bo zato imela drugačen ton, a dirkači se s tveganjem seveda morajo spopadati. Aleš tako razmišlja o dirki, ki ga čaka:
Slovenski dirkači se seveda ne bodo kosali z elitnimi tovarniškimi dirkači razreda WRC. Aleš in Rok dirkata kot neprioritetna dirkača s točkovanjem razreda WRC2, Jan pa med dvokolesno gnanimi dirkalniki razreda RC4. A dirkati na reliju najvišjega nivoja ob boku z najboljšimi je vsekakor največji dirkaški izziv. Prvo ime relija na Hrvaškem je seveda osemkratni nekdanji svetovni prvak Sebastien Ogier, ki je dobil tudi prvo izvedbo hrvaškega WRC-ja pred dvema letoma.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.