Sobotni finalni obračun med Američanko Sereno Williams in Japonko Naomi Osaka na odprtem prvenstvu ZDA v New Yorku je dobila slednja, a zaradi dogodkov v velikem finalu, ki so razdelili svet tenisa, je prisoten občutek, da je s tem dvobojem v resnici največ izgubil tenis.
Williamsova, ki je veljala za favoritko, je izgubila dvoboj s 17 let mlajšo Japonko Osako, ki je pokazala odlično igro. Je pa Williamsova sredi drugega niza na igrišču izgubila živce, ko ji je portugalski sodnik Carlos Ramos dal prvi opomin zaradi nedovoljene pomoči trenerja Patricka Mouratogluja. Williamsova je sodniku zabrusila, da ne goljufa, da raje izgubi, kot pa da bi si pomagala do zmage z goljufijo. Naslednji opomin je Williamsova dobila, ko je razbila lopar. Dva opomina sta jo stala točke. Portugalskemu sodniku, ki je znan po trdih in pogosto spornih sodniških odločitvah, na to sta večkrat opozarjala tudi teniška zvezdnika Rafael Nadal in Novak Đoković, je 37-letnica, ki je upala, da bo osvojila svoj sedmi naslov zmagovalke OP ZDA, očitala, da je tat.
Dvojna merila v svetu tenisa
Sodniška kazen, ki je doletela Williamsovo, je razdelila teniški svet. Na eni strani so tisti, ki pritrjujejo sodniku in menijo, da je bila kazen upravičena, sodnik pa se je zgolj držal sodniških pravil, vedno glasnejši pa so tisti, ki menijo, da ima Williamsova v resnici prav, ko poteze Ramosa označuje za seksistične in mu očita, da ima dvojna merila. Sereno, ki je zaradi izpada na igrišču in žaljenja sodnika dobila 17.000 dolarjev kazni, so podprle številne bivše in tudi aktualne teniške zvezdnice. Nekdanja številka ena v svetu tenisa Billie Jean King je na Twitterju zapisala: "Ko je ženska čustvena, jo označijo za ’histerično’ in zaradi tega tudi kaznujejo. Ko moški naredi isto, to označijo za ’neposredno’ in ga ne sankcionirajo."
Serena je znana po svojih čustvenih izpadih na teniškem igrišču. Tudi tokrat ji številni očitajo, da je šla predaleč. Kar je razdelilo svet tenisa, je dejstvo, da so številni prepričani, da takšne sankcije tenisač ne bi dobil. Večkratna teniška zmagovalka Victoria Azarenka je po finalnem obračunu dejala: "Če bi bila to moška tekma, se to ne bi tako odvilo. Preprosto se ne bi."
Ameriški novinar Richard Deitsch, ki že vrsto let pokriva tenis, se je strinjal z Willamsovo, ki je sankcije sodnika označila za seksistične. Na Twitterju je zapisal, da teniški igralec enakega kova kot je Williamsova, ne bi dobil tako stroge kazni za enako obnašanje. "Za Sport Illustrated sem pokrival že 17 OP ZDA. Ni šans, da bi moški igralec z uspehi, kot jih ima Williamsova, dobil tretji opomin za takšno izrazoslovje v finalu. Ni šans."
Williamsova, ki trdi, da se bo še naprej borila, da v svetu tenisa ne bo dvojnih standardov, je kot primer le-teh navedla francosko tenisačico Alize Cornet, ki je v prvem krogu OP ZDA za nekaj trenutkov slekla majico in jo pravilno obrnila ter oblekla nazaj, s čimer si je ’priborila’ kazen. Kot opozarja, če to stori moški, ni kaznovan.
Novinarka BBC-ja Sue Barker, ki pokriva tenis, je po finalnem obračunu dejala: "Sodnik se je strogo držal pravil, ampak Serena ima v neki točki prav." Barkerjeva, ki je bila na OP Francije leta 1976 tretja, je dogajanje povzela z naslednjo izjavo: »V soboto je v resnici izgubil tenis." Bakerjeva je še dejala, da je veliko časa presedela na teniških igriščih in gledala moške in ženske, kako so se jezili na sodnike, a je zelo redko kateri dobil tako hudo kazen za takšne izjave. "V prvem krogu turnirja smo videli, kako je sodnik kaznoval Cornetovo, ki si je obrnila majico med kratkim odmorom. Nato pa je na tem istem turnirju sodnik Mohamed Lohyani prekršil pravila in stopil do tenisača Nicka Kyrgiosa in ga pregovarjal, naj ne preda dvoboja. Ramos se je res držal vseh napisanih pravil, ampak včasih je pač tako, da potrebno pravila napisati znova," je bila jasna Barkerjeva. "Ne moreš imeti pravila le za nekatere igralce, prav tako ni prav, da se le določeni sodniki držijo teh pravil. Sodniki morajo biti pošteni do vseh igralcev. Tokrat je bil resnični poraženec tenis. Česa takšnega še nisem videla v svoji dolgi karieri."
Problem dvojnih meril, ki ga je izpostavila Barkerjeva, je podprla tudi zmagovalka Wimbledona leta 2013. "To, kar je v primeru Williamsove storil sodnik, je nesprejemljivo in upam, da bo sodnik sankcioniran. Enostavno ne smemo pustiti, da se to dogaja," je dejala Marion Bartoli. "Prav ima (Williamsova – op.a.), ko pravi, da tenisači sodnikom izrečejo tudi do desetkrat hujše žaljivke, pa niso kaznovani," dodaja.
V zagovor sodniku
Seveda so bili enako glasni tudi tisti poznavalci tenisa, ki so mnenja, da je ameriška teniška zvezdnica pač dobila, kar je iskala. Richard Ings, nekdanji avstralski teniški sodnik, je dejal: "Sodnik v tem finalu je opravil svoje delo. Vsak opomin je bil pravilna sodniška odločitev. Carlos Ramos je pokazal veliko poguma in sposobnosti. Videl je kršitve in jih tudi kaznoval. Podpiram ga 110 odstotno. To je bilo eno najboljših sojenj kar sem jih videl v zadnjih letih."
Sodnik Ramos je v zadnjih dveh letih zaradi kršenja pravil kaznoval Novaka Đokovića, Rafaela Nadala in Andyja Murrayja. Isti sodnik je leta 2016 na OP Francije očital Venus Williams (Serenini sestri), da ji trener svetuje med dvobojem, a je potem ni kaznoval.
Chris Evert, ki je kar 18-krat osvojila veliki slam, je dejala: "Mislim, da je šla Serena malce predaleč. To, kar je rekla, je bilo sicer povsem upravičeno, a se ne bi smela toliko ponavljati." Evertova je prepričana, da Williamsova ne bi dobila kazni, če bi pravočasno odnehala. Je pa mnenja, da bi moral sodnik vendarle upoštevati celotno situacijo in težo trenutka ter nekoliko popustiti pri svoji odločitvi. "Namesto tega je šel na nož," pravi Evertova.
Kaj pravijo pravila? Po standardih za velike slame: - verbalna zloraba je vsaka izjava o uradniku, nasprotniku, sponzorju, gledalcu ali drugi osebi, ki je nepoštena, zaničljiva ali žaljiva do te osebe. - kaznovano je vsako namerno, nevarno ali nasilno poškodovanje opreme. - igralci ne smejo med dvobojem prejemati nasvetov svojih trenerjev. Vsakršna komunikacija (tudi neverbalna) med igralcem in trenerjem se smatra kot svetovanje. |
Dvoboj Williamsove in Osake se je končal z grenkim priokusom. Slednja svoje zaslužene zmage niti ni uspela praznovati, saj je več kot 23.000 gledalcev izžvižgalo njeno zmago. No, v resnici so žvižgali sodnikovim odločitvam. Sodnik Ramos na podelitev (kar je običajna praksa) ni prišel. Tudi to nekaj pove. Je sodnik ravnal v skladu s pravili, ki veljajo za vse enako? Je Serena znova prestopila meje dovoljenega? So pravila res dvojna in se moškim dovoljuje več ’svobode’ pri izražanju? To so vprašanja, na katera pa ima vsak od nas svoj odgovor.
Kaj pa pravijo odgovorni?
Izvršni direktor ženskega teniškega združenja WTA Steve Simon je v uradni izjavi medijem zapisal, da je imel sodnik do Williamsove drugačen nivo tolerance kot bi ga imel do njenih moških sotekmovalcev. "WTA verjame, da ne bi smele obstajati razlike v sodniški toleranci do emocij, ki jih izražajo ženske in moški. Ne verjamemo, da je sodnik v tem dvoboju to upošteval."
Vodilna v ameriški teniški zvezi (USTA) Katarina Adams, ki je organizirala OP ZDA, pa je dejala: "Moški nadlegujejo sodnike med menjavami in nič se ne zgodi. Gledamo jih, kako to počnejo, pa jo odnesejo brez sankcij.« Adamsova še opozarja: »Ni enakosti, ko govorimo o tem, kar počnejo igralci sodnikom in kaj počnejo igralke. Mislim, da je nujno, da se vzpostavi enakost za oba spola. V naslednjih tednih bodo zagotovo potekale številne razprave na to temo in mislim, da je pravi trenutek za spremembe. Moramo obravnavati oba spola pošteno in enakopravno."
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.