Ko se vrhunski športnik danes prebudi, pogleda v nebo in velika večina je takšnih, ki si rečejo: “Hvala bogu, da sem zdrav!” To pomeni, da lahko po prilagojenem programu vsaj trenira. Čeprav povsem natančno ne ve, zakaj oz. kdaj bo treba biti v formi! Tekmovalni koledarji se dnevno spreminjajo, pogoji, pod katerimi bo možno nastopati, so nedorečeni. V skupini tistih, ki bi se jim lahko kmalu vrnil nasmeh na obraz, so kolesarji. “V naslednjih dneh bo Mednarodna kolesarska zveza (UCI) objavila koledar dirk,” je za 24ur.com pogovor začel športni direktor ekipe UAE Team Emirates in selektor slovenske reprezentance Andrej Hauptman, a dodal: “Vemo, da se lahko stvari ekspresno spremenijo, saj je situacija takšna, kot je. Pomembno je, da smo zdravi, da se lahko ukvarjamo s stvarmi, na katere lahko vplivamo. Najtežje je kolesarjem, ki trenirajo, čeprav ne vedo, za koga, za kaj, ne vedo, kdaj bodo lahko tekmovali. A situacija je za vse enaka. Morda je za nas celo nekoliko lažje v primerjavi z Italijani in Španci. Imamo dobre pogoje za trening. Zdaj si želimo, da bi izvedeli, ali bo v letošnji sezoni Tour de France, ali bo na sporedu svetovno prvenstvo. Mi smo od nekdaj vajeni, da nimamo vsega, kar imajo največji, tako,da imam občutek, da bomo v dani situaciji manj prizadeti.”
Na slovenskih cestah je možen dober trening. Odkar je kolesarska Slovenija doživela popoln preboj v ospredje, je za šport zanimanje še večje. Veseli, da se želijo številni mladci prebiti v ospredje, da pritiskajo na konkurente, da želijo biti vsak dan boljši. Maksimalno jim pri tem pomagajo trenerji, ki so soodgovorni, da danes Slovenija v kolesarskem svetu velja za izjemno pomembno deželo. “V slovenskem kolesarstvu se dela dobro, glede na število aktivnih kolesarjev imamo izjemen potencial za prihodnost. Imamo kolesarje, ki pridejo na sceno in se lahko izkažejo. Po drugi strani pa imamo tudi številko 1 na UCI lestvici, ogromno vrhunskih tekmovalcev, ki jih ni več treba posebej predstavljati. Želimo si, da bi še več mladih šlo po stopinjah Primoža Rogliča, Tadeja Pogačarja, Mateja Mohoriča, da ne naštevam vseh. Na ravni do 23 let že vidimo, v katero smer se pelje zgodba, česa so fantje sposobni, pri 16 letih pa je težko napovedovati,” je dodal nekdanji slovenski reprezentant, ki se lahko pohvali z medaljo s svetovnega prvenstva. Leta 2001 je bil bronast v Lizboni.
Dogaja se tisto, kar so sanjali
Trenerji, športni direktorji, kolesarji. Vsi so sanjali, da bi se nekega dne zgodilo, da bi Slovenija imela vodilnega kolesarja na svetovni lestvici. Saj to enostavno pomeni, da danes ni treba nikogar posebej prepričevati, ali je sistem, po katerem se dela v Sloveniji, dober ali ne. “Spomnim se, kako zelo smo si to želeli. Sanjali smo to. Menim, da se sploh še ne zavedamo, kaj nam je uspelo. Zdaj je bistveno lažje delati, čeprav je na drugi strani tudi bistveno bolj zahtevno. Danes smo namreč pod drobnogledom javnosti, oči so uprte v nas in kolesarje, vsi pričakujejo vrhunski rezultat. Ni več lahko, ko kot plod trdega dela na površje pridejo takšni rezultati,” dodaja 44-letnik, ki si zelo želi, da koronakriza ne bi pretirano zarezala v šport.
Da kolesarji ne bi več gledali posnetkov izjemnih etap največjih dirk na svetu, ampak da bi se vse skupaj lahko začelo. Čeprav je jasno, da v nekaterih kolesarskih deželah zaostrenim razmeram ni videti konca. “Sam nimam odgovora na vprašanje, kako bo. Predvidevam, da ga nima praktično nihče. Ne vemo, kako se bo obrnilo. Želim si, da se stvari začnejo vrteti v pravo smer, saj ko se bo šport postavil na noge, bo vsem lažje,” je še dodal udeleženec olimpijskih iger v Sydneyju in Atenah.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.