
Včeraj zjutraj je namreč dirkače čakal težek peščen del poti, ki se je nadaljevala skozi nepregledno blato in se dvignila 3000 metrov visoko prav do vznožja Aconcague, skoraj sedemtisočaka, ki velja za najvišjo goro zahodne poloble. Večer pa smo vsi, ki smo se prebili čez Ande, že pričakali v čilskem obalnem mestu Valparaiso.
Danes je edini, ki ima pravi, tudi mentalni dan počitka Marc Coma, saj ima skoraj uro prednosti pred zasledovalci, medtem ko med avtomobilisti vodilni Carlos Sainz gotovo ne bo mirno spal, saj ga od zasledovalcev loči le nekaj sekund. Tudi zato so pri volkswagnu po včerajšnjih težavah z menjalnikom v Sainzovem dirkalniku uvedli pravi vojaški režim, da ne bi šlo še kaj narobe. Vsak mehanik mora popisati zamenjani del, da se ga v primeru okvare tega dela lahko kaznuje. Vsem mehanikom je prepovedano pitje alkohola, kazen v obeh primerih pa je takojšnja vrnitev domov.
V slovenski ekipi je vzdušje precej prijetneje, še posebno sedaj, ko je mehanik Mirana Stanovnika uspel usposobiti motocikel. Miran bo po težavah, ki so ga spremljale od drugega dne, drugi del relija začel z 18. mesta. "Ja, po tretjem mestu na prvi etapi so bili dnevi, ko iz motocikla nisem mogel iztisniti prave moči, seveda razočaranje. Toda zavedam se, da se dirka jutri šele zares začne. Sedaj smo se prebili v Čile in tu nas v prihodnjih dneh čakajo najtežje etape, ki bodo odločale dirko. In tudi če bi bil med prvimi tremi, mi nihče ne bi mogel zagotoviti, da bom ta položaj obdržal oziroma sploh končal dirko. Na takšnem reliju je potrebno vedno uporabiti pamet in znati počakati na pravi trenutek za napad na polno. Vidimo lahko namreč, koliko dirkačev, ki so razmišljali drugače, je že na poti domov.“
Dejansko se jutri z drugim delom letošnjega relija šele začenja najtežji del. Dirkalniki in dirkači so že pošteno načeti in najtežji etapi še čakata. Vsi s strahom pričakujemo predvsem tisto po brezpotjih najbolj suhe puščave sveta in pa vzpon preko skoraj pettisoč metrov visokega prelaza nazaj v Argentino. Tam ponovno pričakujemo evforične navijače v milijonskem številu, saj v Čilu kljub lepemu sprejemu neskončnih kolon navijačev ob trasi dirke nismo videli. Tukaj smo sinoči tudi doživeli prvo negativno izkušnjo v sicer zelo prijetni in gostoljubni Južni Ameriki, saj so tik ob bivaku enega od treh članov naše asistenčne ekipe, ki spremljamo Mirana Stanovnika, oropali s pištolo prislonjeno ob glavo. Tega ni mogla preprečiti niti zelo številčna policija, niti strogi varnostni ukrepi, namenjeni obisku čilske predsednice v našem taboru.
Medtem ko je v prvih sedmih etapah odstopilo 71 motociklistov (od 217 na štartu), 48 avtomobilskih posadk (od 177), 9 štirikolesnikov (od 25) in 14 posadk v tovornjakih (od 81), bodo v nadaljevanju vodilni v skupnih seštevkih poskušali realizirati, kar so si priborili do polovice relija. Marc Coma, Carlos Sainz s sovoznikom Michelom Perinom, Josef Machachek in ruska posadka v tovornjaku, kjer je za volanom Firdaus Kabirov, so bili najboljši po polovici relija.

Miran Stanovnik je pred nastopom na reliju računal na uvrstitev v deseterico najboljših. Slednja se mu je iz etape v etapo zaradi težav z motorjem vse bolj odmikala. Sedaj za Čilencem Franciscom Lopezom na desetem mestu zaostaja dve uri. Vsekakor ne gre verjeti, da bi mu do cilja relija v Buenos Airesu uspelo nemogoče, a vseeno lahko v posameznih etapah poseže visoko. Kar mu je uspelo v 1. etapi, ko je zasedel 3. mesto in s tem izenačil svojo najboljšo etapno uvrstitev na Dakarju, je fantastičen rezultat.
V nadaljevanju dirke tekmovalce čaka prečkanje Atacame, najbolj suhe puščave na svetu. Nato se trasa dirke preko skoraj 3000 metrov visokega prelaza vrne nazaj na obale Atlantskega oceana. Vsekakor ima trenutno Marc Coma največ možnosti, da obdrži vodstvo, medtem ko bo moral Carlos Sainz 'zelo lepo voziti' svojega volkswagna, če bo hotel premagati moštvena kolega Giniela De Villiersa in Marka Millerja.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.