Drugi športi

Danski rokometaši prvič pokorili svet, Francozi do brona z golom v zadnji sekundi

Herning, 27. 01. 2019 16.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Danska moška rokometna reprezentanca je po današnji zmagi nad Norveško z 31:22 v Herningu osvojila zlato kolajno na svetovnem prvenstvu v Nemčiji in na Danskem. Francija je bila na tekmi za bronasto odličje boljša od Nemčije s 26:25. Slovenija ni nastopila na letošnjem zaključnem turnirju.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nikolaj Jacobsen je z Danci zavzel svetovni rokometni prestol.
Nikolaj Jacobsen je z Danci zavzel svetovni rokometni prestol. FOTO: AP
Danski rokometaši so dopolnili svojo kolekcijo odličij na velikih tekmovanjih. Po zlati olimpijski kolajni iz Ria de Janeira 2016 ter evropskih prvenstvih na Norveškem 2008 in v Srbiji 2012 so prvo odličje najbolj žlahtnega leska osvojili še na svetovnem prvenstvu, ki so ga letos priredili skupaj z Nemci. Danci so pred tem trikrat ostali praznih rok na finalnih obračunih na Švedskem 1967 in 2011 ter v Španiji 2013.
Mikkel Hansen je najbolj koristen igralec (MVP) svetovnega prvenstva na Danskem in v Nemčiji, z 72 doseženimi goli pa tudi najboljši strelec letošnjega zaključnega turnirja.
Njihova končna zmaga na letošnjem mundialu je čista kot solza, v skupinskem delu so zanesljivo pometli s tekmeci iz Norveške, Tunizije, Čila, Avstrije in Savdske Arabije, v drugem delu tekmovanja brez posebnih težav premagali Madžare, Egipčane in Švede, v polfinalu osramotili Francoze, v velikem finalu pa Norvežanom odčitali pravo lekcijo in zanesljivo slavili z devetimi goli razlike. Danska se je na seznamu svetovnih prvakov pridružila Hrvaški ter štirim nekdanjim državam - Zahodni Nemčiji, Jugoslaviji, Sovjetski zvezi in Češkoslovaški, po dvakrat so doslej zmagali Nemčija, Rusija in Španija, po štirikrat Švedska in Romunija, na prvem mestu pa je Francija s šestimi končnimi zmagoslavji.

Naslednje svetovno prvenstvo bo na sporedu čez dve leti v Egiptu, na njem pa bo prvič v zgodovini nastopilo 32 namesto dosedanjih 24 reprezentanc. Poleg Egipta (gostitelj) in Francije (posebno povabilo) si je danes nastop priigrala tudi Danska, prav tako nastop na poletnih olimpijskih igrah v Tokiu 2020. Nastop na enem od treh kvalifikacijskih turnirjev za OI v Tokiu, ki bodo na sporedu bodo med 16. in 19. aprilom 2020, so si na letošnjem mundialu izborili Norveška, Francija, Nemčija, Švedska, Hrvaška in Španija. Finalni obračun v dvorana Jyske Bank Boxen je minil v znamenju izbrancev danskega selektorja Nikolaja Jacobsena, ki so postopoma lomili odpor Norvežanov. Predvsem udarno so zaigrali v drugi polovici prvega polčasa, ko so povsem zasenčili Norvežane in si dvakrat priigrali sedem golov prednosti (17:10 in 18:11). Mikkel Hansen, Niklas Landin, Rasmus Lauge, Morten Toft Olsen in drugi danski rokometni junaki v drugem polčasu niso popustili niti za ped, Norvežanom, ki so se drugič zaporedoma prebili v veliki finale, niso ponudili prav nobenih možnosti za preobrat. Vseskozi so imeli absolutni nadzor nad finalnimi tekmeci in zasluženo osvojili naslov svetovnih prvakov.

V danski izbrani vrsti sta bila najbolj učinkovita Mikkel Hansen s sedmimi in Morten Toft Olsen s petimi goli, v norveški pa Magnus Jondal z devetimi in Sander Sagosen s tremi zadetki.

Francozi do brona z golom Nikola Karabatića

Nikola Karabatić je dosegel odločilni gol na tekmi proti Nemcem.
Nikola Karabatić je dosegel odločilni gol na tekmi proti Nemcem. FOTO: AP

Mali finale v Herningu je pripadel francoskim rokometašem, zmagoviti gol pa je tik pred zadnjim zvokom sirene dosegel prvi zvezdnik Nikola Karabatić, ki se je svojim reprezentančnim soigralcem pridružil šele v drugem delu tekmovanja. Za šestkratne svetovne, dvakratne olimpijske in trikratne evropske prvake je to četrto odličje bronastega leska na svetovnih prvenstvih, pred tem so jo osvojili na Japonskem 1997, na Portugalskem 2003 in v Tuniziji 2005. Nemško-francoski obračun so bolje pričeli izbranci nemškega selektorja Christiana Prokopa, ki so si sredi polčasa priigrali tri gole prednosti (9:6), a so jih galski petelini dokaj hitro ujeli in po delnem izidu 3:0 izenačili na 9:9. A Nemci so v končnici prvega dela tekme znova ujeli pravi ritem in po delnem izidu 4:0 na veliki odmor odšli s prednostjo štirih golov (13:9).

A izbranci francoskega selektorja Didierja Dinarta niso odvrgli puške v koruzo, v drugi polovici tekme so zaigrali sijajno in hitro izenačili na 14:16, v 43. minuti pa povedli za dva gola (18:16). Vse do konca tekme se je na igrišču v Herningu odvijal neizprosen boj za vsak košček igrišča, odločitev pa je padla dobesedno v zadnji sekundi, tik pred zadnjim zvokom sirene je zmagoviti gol za Francijo dosegel rekonvalescent Karabatić.

V francoski izbrani vrsti je bil najbolj učinkovit Kentin Mahe, v nemški Uwe Gensheimer, oba sta dosegla po sedem golov.

Izida:
Danska
- Norveška 31:22 (18:11)
Nemčija - Francija 25:26 (13:9)

Najboljša postava SP 2019:
- vratar: Niklas Landin (Danska)
- desno krilo: Ferran Sole (Španija)
- desni zunanji: Fabian Wiede (Nemčija)
- srednji zunanji: Rasmus Lauge Schmidt (Danska)
- levi zunanji: Sander Sagosen (Norveška)
- levo krilo: Magnus Jondal (Norveška)
- krožni napadalec: Bjarte Myrhol (Norveška)

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

CFC1
28. 01. 2019 20.30
+2
Danci povsem zasluženo, a ne razumem te prve postave v njen ni Mikkela Hansena, ki je bil po mojem mnenju najboljši igralec turnirja, Lauge pa na drugem mestu, ker Hansen je res na vsaki tekmi delal tisto ključno razliko z razigravanji ter goli - naj bolj kompleten igralec kar se napada tiče na SP ter tudi sama postava oz. igra z njim ali brez njega je bila velika razlika v kakovosti (rušilni moči). To je jasno samo moje mnenje, a res sem negativno presenečen, ker pravi vodja Dancev je bil Hansen, ki je med drugim razigraval tudi samega Laugeja in v ključnih trenutkih v večini potegnil pfave tepoze bodisi z odlično asistenco ali golom. Lp.
CFC1
28. 01. 2019 20.32
+1
Da ne omenjam, da je v postavi največ Norvežanov, ki so sicer res bili drugi najboljši, a kar Daleč za dominantnimi Danci. Lp.
Nobody75
28. 01. 2019 08.54
+0
Bravo Danci. Superiorna prevlada in zaslužen naslov. Pa žalostno 2 komentarja. Pod Đokerovičem pa 100 komentarjev pa totalno brezvezen turnir.
odbojka77
27. 01. 2019 19.42
+17
Danci zasluženo prvikrat svetovni prvaki ☺💪 bravo