Slovenske rokometaše, ki so na svetovnem prvenstvu v Franciji osvojili bronasto medaljo, sta pred sprejemom v središču Ljubljane v vili Podrožnik pozdravila predsednik vlade Miro Cerar in ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič. Cerarju in Makovec Brenčičevi se je v imenu igralcev zahvalil poškodovani kapetan Vid Kavtičnik in jim podaril reprezentančna dresa, ob tem pa je dejal, da bosta lahko na prihodnjih tekmah navijala v opravi slovenske reprezentance. Cerar je izpostavil, da so bili rokometaši izjemni ambasadorji Slovenije v Franciji, kjer so "z vztrajnostjo, požrtvovalnostjo in kolektivnim pristopom naredili izjemen uspeh ter pri tem pokazali, da lahko Slovenci, če stopimo skupaj, naredimo velike in izjeme stvari." Ministrica Makovec Brenčič pa je zatrdila, da je ves čas, tudi ko so zgubljali tekmo za tretje mesto s Hrvaško, verjela v slovenske rokometaše in možnost, da jim na koncu uspe. Rokometaši so sedem minut čez 17. uro z avtobusom prispeli do glavnega odra ob taktih uspešnice skupine Queen We Will Rock You. Med prvimi je z avtobusa stopil selektor Veselin Vujović, sledili so vsi njegovi varovanci, ki so navijače pozdravili s skakanjem in petjem, dobro zaviti v zelene šale z napisi I Fell Slovenia, razlegali so se vzkliki "šampioni", v tem slogu pa je šla tudi glasbena podlaga.
Župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković je ob prihodu na oder pozdravil vse člane bronaste ekipe iz Francije, začenši z vratarjem Matevžem Skokom. Sledili so še vsi preostali junaki izjemnih predstav s svetovnega prvenstva Urban Lesjak, Urh Kastelic, Tilen Kodrin, Darko Cingesar, Borut Mačkovšek, Jan Grebenc, Nik Henigman, Marko Bezjak, Miha Zarabec, Jure Dolenec, David Miklavčič, Blaž Janc, Gašper Marguč, Matej Gaber, Blaž Blagotinšek in Vid Poteko. Morda največje ovacije je dobil kapetan Kavtičnik, ki je kljub načetemu kolenu prišel na oder, pred selektorjem Veselinom Vujovićem, ki je bil prav tako deležen huronskega aplavza, pa je zbrano množico pozdravil tudi njegov pomočnik Uroš Šerbec. Vujović je na oder prišel dobro razpoložen in kazal na svoje uho, češ da ni dobro slišal skandiranja svojega priimka, nato pa povedel navijanje skupaj s svojimi izbranci, med množico se je prižgalo tudi nekaj bakel. "Najboljša publika na svetu. Velik aplavz našim fantom, ki so držali besedo," je dejal predsednik Rokometne zveze Slovenije (RZS) Franjo Bobinac, ki je razkril, da se je vratar Skok na ta poseben dan razveselil tudi naraščaja. "Coli" je bil deležen glasnih ovacij, tako kot selektor Vujović, ki ga je Bobinac izpostavil ob tem izjemnem dosežku. Gledalce sta nagovorila tudi predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdan Gabrovec in župan Ljubljane Janković, ki se je posebej poklonil Kavtičniku in selektorju Vujoviću, obenem pa se je spomnil velikih uspehov izpred 17 in 13 let ter pokojnega Iztoka Puca.
"Hvala zlatim fantom, ki ste osvojili bronasto medaljo. Leta 2000 v Zagrebu smo po zmagi s Hrvaško prišli na olimpijske igre in tedaj je Uroš Šerbec stopil na sodniško mizo. Leta 2004 si je poškodoval koleno Romana Pungartnik in takrat je prišel na veliko sceno golobradi Vid Kavtičnk. Take zmage, kot tokrat, pa še nisem vedel. Sam nisem vedel, kaj početi z daljincem med prenosom ... In spet je šlo koleno, tokrat Vida Kavtičnika. Čestitke vsem, to, kar je rekel legenda svetovnega rokometa Vujo v minuti odmora, pa velja za vse, kako se boriti. Dejal je, da je v zadnjih 10 minut treba iti, kot da so zadnje na tem svetu," je bil čustven ljubljanski župan Jankovič, ki je bil leta 2004, ko so rokometaši s srebrom na domačem evropskem prvenstvu osvojili prvo medaljo, predsednik Rokometne zveze Slovenije. Besedo je dobil tudi Kavtičnik. "Plesal ravno ne bom, bom pa pel. Zelo težko je karkoli povedati. Rad bi se vam v imenu ekipe zahvalil za ta lep sprejem. Kaj takšnega še nisem doživel. Vesel sem, da nam je uspelo, kar nam je uspelo, da smo kot ekipa ostali skupaj, pri tistih minus osem ni bilo lahko, smo pokazali, da smo prava ekipa in pravi Slovenci. Strup se pakira v majhnih 'pakungah', gremo, Slovenci!" je dejal kapetan. Selektor Vujović je pred skupinskim plesom na odru povedal: "Zlat narod ste, zaslužite si to. Po tekmi so rekli, da ni čudno, da je selektor Črnogorec, ko pa njegovi fantje igrajo le zadnjih deset minut ... Hvala, ker me bodrite, hvala, ker me imate radi. Radi imejte tudi te fante in daj Bog, da bi se naslednje leto vrnili z zlato medaljo iz Hrvaške. Velika vam hvala." Zadonela je še pesem Slovenskega naroda sin, ki so jo rokometaši skupaj s privrženci zapeli praktično "a cappella", mnogi že na robu solz, tudi očka Skok, ki je s svojimi obrambami dodal velik delež k slovenskim zmagam. Rokometaši so nekaj pred 18. uro zapustili oder in se odpravili v županove prostore, množica pa je ob obljubi, da bo lahko še pozdravila svoje junake, množično ostala pred Rotovžem.
V Katarju 2015 je zasedla osmo, v Nemčiji 2007 deseto, na Portugalskem 2003 11., v Tuniziji 2005 12., v Franciji 2001 17. in na svojem premiernem nastopu na Islandiji 1995 18. mesto. V slovenskem taboru so se iskreno razveselili prvovrstnega športnega podviga. Pred odhodom v Francijo se niso nadejali temu dosežku, za primaren cilj so si zadali preboj v četrtfinale. Selektor slovenske izbrane vrste Vujović je namreč v Francijo popeljal dokaj neizkušeno zasedbo, med njimi je bilo kar osem novincev na svetovnih prvenstvih: Kastelic, Janc, Cingesar, Kodrin, Henigman, Poteko, Zarabec in Grebenc. Slovensko izbrano vrsto je krasila enotnost na igrišču in izven njega. V Franciji je pretrgala nekatere vezi s preteklostjo, vodilne vloge so prevzeli nekateri "novi fantje", nekateri od njih so v polnem sijaju vrnili na veliko sceno, na nekatere se je tudi dolgo čakalo oziroma se jim je pripravljenost stopnjevala med samim prvenstvom.
V slovenski izbrani vrsti je bil najbolj učinkovit Marguč z 38 goli, sledijo mu Janc (30), Dolenec (26), Kavtičnik (25), itd. Največ časa na igrišču je preživel Cingesar (446 minut na devetih tekmah), nato Skok (347) in Gaber (346), itd. Slovenija bo naslednjo akcijo imela v začetku maja, ko sta pred njo kvalifikacijski tekmi z Nemčijo za evropsko prvenstvo na Hrvaškem 2018.
KOMENTARJI (354)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.