Slovenski selektor Veselin Vujović navkljub neobetavnemu izhodišču (zaradi poškodb bodo doma ostali David Miklavčič, Vid Poteko, Matej Gaber, Niko Medved in Jure Dolenec) ni izobesil bele zastave. Skupaj s svojimi najtesnejšimi sodelavci je zavihal rokave in poiskal alternativne rešitve ter pod zastavo poklical nekoliko manj izkušene, a zelo srčne rokometaše, ki so željni dokazovanja na velikem prizorišču.
Vujović je po zadnjem treningu določil 20 rokometašev za EP, na seznamu so Matevž Skok, Blaž Blagotinšek, Matic Verdinek, Nik Henigman, Gašper Marguč, Vid Kavtičnik, Blaž Janc, Gregor Potočnik, Darko Cingesar, Nejc Cehte, Miha Zarabec, Marko Bezjak, Jan Grebenc, Igor Žabič, Borut Mačkovšek, Žiga Mlakar, Patrik Leban, Urban Lesjak, Matic Suholežnik in Urh Kastelic.
Med šestnajsterico za prvi del EP 2018 Vujović ni uvrstil Potočnika, Cehteta, Lebana in Kastelica. Vsaka ekipa ima med prvenstvom na voljo šest menjav - dve v prvem, dve v drugem in dve pred tretjim delom. S seznama je črnogorski strokovnjak na slovenski klopi črtal Sašo Barišića-Jamana.
"V naši ekipi manjka nekaj ključnih igralcev, a nimamo kaj. Vsi novi igralci bodo morali svojo priložnost zgrabiti z obema rokama, mi se bomo zanesli v njih in jim tudi verjamemo. Na tem prvenstvu lahko dosežemo marsikaj, lahko pa se zgodi tudi marsikaj slabega. Verjamemo v naše sposobnosti, ključna bo že prva tekma z Makedonijo. Upam, da bomo prvenstvo odprli z zmago, potem pa gremo tekmo po tekmo," je dejal Gašper Marguč.
"Naši ekipi bo gotovo lažje, če se bo čim hitreje sprijaznila z dejstvom, da gremo na Hrvaško brez nekaterih pomembnih igralcev. Njihovo odsotnost bomo morali nadomestiti s skupnimi močmi. Od naših ciljev ne odstopamo in verjamem, da se bomo na turnirju predstavili v lepi luči," je dodal Blaž Janc.
Slovenija se bo v Zagrebu najprej pomerila z Makedonijo, Nemčijo in Črno goro, v primeru uvrstitve v drugi del pa jo nato v Varaždinu čakajo še tekme z najboljšimi tremi izbranimi ekipami iz skupine D, kjer nastopajo Danska, Španija, Madžarska in Češka.
Slovenska zasedba, ki je na lanskem svetovnem prvenstvu v Franciji osvojila odličje bronastega leska, v pripravljalnem obdobju zares ni imela sreče, čeprav je prepričljivo dobila vse tri tekme (2 s Srbijo in eno z Iranom), pa so največ grenkega priokusa pustile poškodbe nekaterih nosilcev igre.
Kljub temu, so slovenski fantje odločeni, da popravijo rezultat z zadnjega evropskega prvenstva, ko so na Poljskem osvojili 14. mesto, kar je najslabša uvrstitev Slovenije na prvenstvih stare celine. Slovenija je na dosedanjih svojih desetih evropskih prvenstvih najboljši rezultat dosegla na domačih tleh 2004, ko je po porazu na finalni tekmi proti Nemčiji zasedla drugo mesto. Na Hrvaškem 2000 je bila peta, v Srbiji 2012 šesta, v Švici 2006 osma, na Portugalskem 1994 in Norveškem 2008 deseta, v Španiji 1996 in Avstriji 2010 enajsta, na Švedskem 2002 dvanajsta.
Uravnovešena zasedba, sestavljena iz igralcev domačega prvenstva in 'legionarjev'
Vujović je, od kar je postal selektor, ves čas zagovornik, da mora biti v reprezentanci ćimveč igralcev, ki rokomet igrajo v slovenskem državnem prvenstvu. S tem želi Evropi dokazati, da se na sončni strani Alp igra kakovosten rokomet. Tako bo na Hrvaško odpeljal po 4 rokometaše iz Celja Pivovarne Laško in velenjskega Gorenja, Nik Henigman pa bo zastopal rokometno šolo Ribnice. V pomoč bosta zagotovo tudi dva vratarja, ki si kruh služita prav v Zagrebu, kjer bo Slovenija odigrale uvodne tri tekme prvenstva. Urh Kastelic in Matevž Skok bosta tako zagotovo soigralcem pomagala, kako se privaditi na vzdušje zagrebške arene.
Na seznamu dvajsetih rokometašev so Matevž Skok, Blaž Blagotinšek, Matic Verdinek, Nik Henigman, Gašper Marguč, Vid Kavtičnik, Blaž Janc, Gregor Potočnik, Darko Cingesar, Nejc Cehte, Miha Zarabec, Marko Bezjak, Jan Grebenc, Igor Žabič, Borut Mačkovšek, Žiga Mlakar, Patrik Leban, Urban Lesjak, Matic Suholežnik in Urh Kastelic.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.