Najstarejša izmed petih največjih klasik v kolesarstvu, organizirajo jo od leta 1892, je potekala po ustaljenem scenariju z dolgim začetnim pobegom in obračunom favoritov v najtežjem delu trase. V etapi je bil zaradi padca od glavnine nekaj časa oddaljen Tadej Pogačar, uspešno pa se je težavam izogibal Primož Roglič, ki je spretno krmaril v glavnini, v kateri sta ritem narekovali moštvi Deceuninck-Quick-step, za katerega vozi Julian Alaphilippe, in Sunweb za Marca Hirschija, med tednom zmagovalca valonske puščice (Roglič ni nastopil).
Glavnina s favoriti je Švicarja Michaela Schärja (CCC Team), edinega od preostalih ubežnikov, ujela na vzponu Redoute, ki velja za ključno točko dirke 35 kilometrov pred ciljem. Na strmem klancu s povprečnim naklonom 8,9 odstotka je hitro prišlo do selekcije med najboljšimi, ki so se nato spopadli na zadnjem strmem vzponu. V zadnjem delu etape so se napadi vrstili drug za drugim, a je moštvo svetovnega prvaka nevtraliziralo vse poskuse pred zadnjim vzponom na Roche-aux-Faucons. Na njem je potegnil Tom Dumoulin, sledili pa so mu le najboljši, med njima tudi Pogačar in Roglič. Nato je napadel Alaphilippe, sledil mu je Hirschi, za njim pa sta se pripeljala prek vrha tudi Roglič in Pogačar.
Nekoliko v ozadju je kolesarila skupina 13 kolesarjev, vključno z Matejem Mohoričem. Zdelo se je, da se bo četverica pomerila za zmago, a se je iz ozadja po odličnem spustu in napadu približeval Mohorič, ki je prehitel vodilne, a mu je v zaključku zmanjkalo moči za sprint. Tega je prvi začel Alaphilippe, za njim je šel Hirschi, močan pa se je zdel tudi Pogačar, ki se je bližal obema favoritoma, toda menjava smeri sprinta svetovnega prvaka iz Imole je iz boja za zmago izločila tako Hirschija kot Pogačarja na levi strani, Rogliču pa se je odprla pot na desni. Francoz je nerazumljivo nekaj deset metrov pred ciljem začel proslavljati, a ga je s sunkom kolesa prek črte za nekaj centimetrov ugnal Roglič in se veselil prve slovenske zmage na petih velikih kolesarskih spomenikih.
Alaphilippa so komisarji zaradi nevarne vožnje kaznovali in mu prisodili peto mesto, tako da sta na tretje in četrto mesto napredovala Pogačar in Mohorič. "Neverjetno, bilo je tako tesno. Šele zdaj sem videl. Nikoli se nisem predal in sem verjel. Do zadnjih centimetrov sem poskušal in zelo srečen sem, da sem lahko zmagal," je takoj po šest ur in pol trajajoči dirki v Ardenih dejal Roglič, za katerega je to daleč najodmevnejša zmaga na enodnevnih preizkušnjah. In morda tudi zadoščenje po drugem mestu na dirki po Franciji. "Neverjeten občutek. To je bilo res dolgo obdobje treh mesecev, ki sem jih prebil stran od doma. Zelo sem vesel in ponosen na ekipo ter vse ostale. Na koncu sem le uspel nekaj zmagati," je v smehu v izteku razlagal 30-letni Kisovčan, ki je prvič nastopil na tej sicer spomladanski klasiki, ki je bila tako kot številne druge prestavljena v jesen zaradi pandemije novega koronavirusa. "Prvič sem to dirko vključil v koledar. To je bila moja želja, dobiti spomenik in vesel sem, da mi je uspelo. Za konec tega obdobja je to res dober občutek, vsi fantje so opravili dobro delo. Bil sem zaščiten in vesel sem, da sem lahko zmagal," je še dejal Roglič. Po za zdaj sicer neuradnih informacijah ga letos čaka še nastop na dirki po Španiji, kjer bi lahko opravljal vlogo superpomočnika Tomu Dumoulinu. Vse pa bo odvisno od svežine in forme ob koncu oktobra, saj je Vuelta, kjer bi branil skupno zmago, na sporedu med 20. oktobrom in 8. novembrom.
Po za zdaj sicer neuradnih informacijah Primoža Rogliča letos čaka še nastop na dirki po Španiji, kjer bi lahko opravljal vlogo superpomočnika Tomu Dumoulinu. Vse pa bo odvisno od svežine in forme ob koncu oktobra, saj je Vuelta, kjer bi branil skupno zmago, na sporedu med 20. oktobrom in 8. novembrom. Medtem bo Pogačar letos nastopil le še na eni enodnevni klasiki, na dirki po Flandriji 18. oktobra. Mohorič je po današnjem četrtem mestu bržčas že zaključil sezono 2020. Po koncu dirke je tudi zmagovalec Toura strnil misli glede zahtevnega zaključka. "Sledil sem Hirschiju, saj sem vedel, da bo dobro sprintal. Počakal sem na svoj trenutek in se podal na levo, kot Hirschi. Toda Alaphilippe je krenil proti sredini cestišča, Hirschi pa se ni mogel kam umakniti. Tudi sam sem skoraj padel, se zgodi," je razlagal 22-letnik.
"Zadovoljen sem s tretjim mestom. Danes sem se počutil odlično. Ko sem videl ciljno črto, sem se čutil sposobnega za zmago, a po drugi strani sem se videl tudi na tleh. Uspelo mi je ostati na kolesu, tako da je bil to dober dan. Obožujem to dirko, zagotovo se bom vrnil," je še dodal po lanskem 18. in letošnjem tretjem mestu na enem od petih kolesarskih spomenikov.
Izidi, Liege-Bastogne-Liege (257 km):
1. Primož Roglič (Slo/Jumbo-Visma) 6:32:02
2. Marc Hirschi (Švi/Sunweb) isti čas
3. Tadej Pogačar (Slo/UAE Team Emirates)
4. Matej Mohorič (Slo/Bahrain-McLaren)
5. Julian Alaphilippe (Fra/Deceuninck-Quick-step)*
6. Mathieu van der Poel (Niz/Alpecin Fenix) + 0:14
7. Michael Woods (Kan/EF Pro Cycling) isti čas
8. Tiesj Benoot (Bel/Sunweb)
9. Warren Barguil (Fra/Arkea Samsic)
10. Michal Kwiatkowski (Pol/Ineos Grenadiers)
* Opomba: Alaphilippe je bil zaradi nevarnega sprinta in oviranja tekmecev kaznovan, z drugega je padel na peto mesto.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.