Blaž Janc je odšteval dneve do vrnitve v Celje. Kraja, kjer je postal boljši športnik, boljši človek, kjer je spoznal partnerico Zalo, kjer se je začel njegov vzpon med največje zvezdnike rokometa. S poljskimi Kielcami bi se morali v osmini finala Lige prvakov pomeriti s Celjem Pivovarno Laško, a zaradi koronavirusa je žarek upanja, da bi tekmo odigrali, preko noči ugasnil. Na Poljskem je bilo kar naenkrat konec treningov, dvorana zaklenjena, ulice prazne, v trgovinah pa izropane police. Prizori, ki jih ne bo nikoli pozabil. A nikoli ne bo pozabil niti, kako adrenalinska izkušnja je bila pridobivanje vseh dokumentov, potrebnih za pot domov, kako je bilo pakirati prtljago.
"Velika zahvala gre slovenski ambasadi v Varšavi, pa na Češkem in v Avstriji. Vse je potekalo nepričakovano gladko, odgovori so bili hitri, jasni, tako da sem imel ekspresno pri sebi vse potrebne dokumente za prečkanje mej. Da bi se vse odvijalo kar najbolj tekoče," se načrtovanja vsega potrebnega spominja športnik iz Loga pri Sevnici, ki se je po treh nepozabnih sezonah poslovil od poljskih Kielc: "Situacija je res neprijetna. Nisem vedel, ali je konec ali ne. Še danes ne vem povsem natančno, kaj in kako. Želel sem se posloviti kot človek, v prvi vrsti od soigralcev, klubskega vodstva, trenerja in navijačev, ki so nam vseskozi stali ob strani. Imam še veljavno pogodbo, ne vem, kaj prinašajo naslednji meseci, ali dejansko obstaja možnost, da bi se nadaljevala Liga prvakov."
Realno je za kaj takšnega resnično zelo malo možnosti. Sploh ker bi športniki potrebovali več kot 4 tedne intenzivnih treningov, da bi se lahko vrnili v želeno formo, za igranje na najvišji evropski ravni pa bi bilo potrebnega morda še nekaj več časa. A iz vsake izkušnje, še tako neprijetne, kot je bila ta v tujini, ko je Janc čakal na zeleno luč, da lahko odide, sam, zaprt za štirimi stenami, ga je marsikaj naučila. "Veliko sem se naučil. Šele ko se zgodi kaj takšnega, začneš ceniti vse lepo, kar imaš doma. Neizmerno sem vesel, da sem se vrnil. Ne morem opisati te sreče," dodaja 23-letnik, ki ga zdaj čaka 14 dni izolacije, a obenem tudi obdobje, ko mora vzdrževati kondicijo, če se stvari morda umirijo, če ga slučajno pokličejo nazaj na Poljsko.
(Pre)dolgih 850 kilometrov iz Kielc do Celja
5.00 – "Zbudil sem se brez budilke, pojedel zajtrk. Naredil še zadnji pregled stanovanja, še nekaj malega spakiral in se odpravil."
6.00 – "Začela se je vožnja proti domu. 850 kilometrov dolga pot. Prisoten je bil adrenalin. Sploh zaradi dejstva, da nisem vedel, kako se bodo stvari odvijale na meji, kaj me čaka, ali bodo potrebni dodatni pregledi ali imam vso potrebno dokumentacijo za prečkanje meje. Rekel bi, da sem bil pred prečkanjem prvega mejnega prehoda bolj nervozen kot pred izjemno pomembno tekmo."
9.00 – "Odleglo mi je. Brez težav sem zapustil Poljsko in vstopil na češko ozemlje. Edino, kar je bilo neprijetnega, je dejstvo, da sem na poti srečal komaj kakšen avto, da so bili tudi tovornjaki zelo redki."
11.30 – "Takrat sem zapustil Češko, prečkal drugega od skupno treh mejnih prehodov in bil vse bolj vesel. Iz Avstrije sem moral le še do Slovenije."
14.30 – "Vstopil sem v Slovenijo, poiskal slovensko radijsko postajo, prisluhnil slovenskim melodijam."
Zahvala klubu
Takoj po vrnitvi domov se je javil trenerju Talantu Dujšebajevu, povedal, da je pot minila brez posebnosti, da je srečen, da je doma. "Klubu sem izjemno hvaležen, da so mi omogočili, da lahko grem domov. Ob mojem zadnjem klicu so mi zaželeli veliko zdravja, vsekakor pa bom naredil vse, da ohranim želeno formo, da bi bil pripravljen, če se bo treba vrniti," je za 24ur.com zaključil Janc. Zdaj se začenja zanj mukotrpno čakanje na to, kakšne odločitve bodo sprejeli odgovorni pri Evropski rokometni zvezi (EHF), ko je govora o Ligi prvakov. Kar zadeva izkupiček na poljski ravni, pa je v treh sezonah s soigralci trikrat osvojil naslov poljskih prvakov.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.