Pokal Amerike: Oracleu prva regata

Valencia, 12. 02. 2010 17.31 |

Prvo regato slovitega jadralskega pokala Amerike je dobil ameriški BMW Oracle Racing, ki je za dobrih deset minut prehitel švicarski Alinghi.

Po odpovedi prvih dveh tekmovalnih dni je prva regata postregla z dramatičnim začetkom, saj je Avstralec Jimmy Spithill, po agresivni taktiki znan krmar tritrupca Oracla, držal krmilo na desno stran regatnega polja in prisilil dvotrupec Alinghi k napaki. Američani so zaradi oviranja dvignili protestno zastavo in sledil je kazenski obrat Švicarjev za 270 stopinj. Kljub temu se je 40 milj dolga regata bolje začela za Alinghi. Američani so prečkali startno črto nekaj manj kot 15 sekund pred startnim znakom in so se morali vračati.

Pokal Amerika
Pokal Amerika FOTO: Reuters

Tekmeci so povedli za 660 metrov. Američanom je kmalu uspelo svoje ogromno polovilo približati tekmecem. Razlika se je topila in Oracle je na polovici prvega dela prehitel Švicarje ter si na boji po 20 miljah priboril dobre tri minute naskoka. Črno-bela jadrnica je skoraj poletela po sredozemskem morju. Zadnji del je bil povsem v znamenju Američanov, ki so prišli do hitrosti 28 vozlov ter povedli za skoraj tri kilometre, za 2980 metrov. Alinghi, ki ga je za krmilom upravljal lastnik Ernesto Bertarelli, biotehnični milijarder, ni našel odgovora. Očitno je lastnik Oracla, Larry Ellison, računalniški milijarder, s sodelavci 'skrojil' izjemno plovilo. Oracle ima 68 metrov visok jambor, kar je dvakrat več, kot znaša razpon kril ogromnega Boeinga 747, jadra pa zavzemajo površino neverjetnih 650 kvadratnih metrov.

Razlika je na koncu narasla na več kot deset minut. To pa ni bila največja razlika med zmagovalcem in izzivalcem.