Pogačar v zadnji teden Toura vstopil z jasno željo
Po dnevu premora se je danes s 16. etapo in prvo izmed treh gorskih etap v Pirenejih nadaljevala kolesarska dirka po Franciji. Slovenski as Tadej Pogačar je na dan premora nekaj časa namenil tudi novinarski konferenci, na kateri je bil odločen, da bo tudi letos prišel na cilj z rumeno majico. Malo pa je tudi potarnal, da že nekoliko čuti vse, kar se je dogajalo v prvih tednih Toura. Utrujen je, ima nekaj opeklin, zaradi vročine je – tako kot vsi – izčrpan. "Še ves teden dirkanja je pred nami, še trije dnevi v Pirenejih, gotovo bomo utrujeni. Na vsaki veliki dirki se nekaj naučim, po eni strani se tudi veselim Pirenejev kot testa za zadnji teden. Do zdaj sem kolesaril bolj obrambno, ker nisem bil v napadu, bomo pa videli, kako se bo odvijalo v tem tednu. Kakor koli se bo obrnilo, bo to dober Tour," je pred odločilnimi dnevi na francoski pentlji razmišljal Pogačar.
Po nedeljski etapi je imel Tadej Pogačar pred Kolumbijcem Rigobertom Uranom (EF Education-Nippo) 5 minut in 18 sekund prednosti, tretji, Danec Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), je imel še 14 sekund več zaostanka za slovenskim asom, še sekundo več pa Ekvadorec Richard Carapaz (Ineos Grenadiers).
Prva od treh težkih gorskih pirenejskih etap pripadla Avstrijcu
16. etapa, ki poteka od El Pas de la Case do Saint-Gaudensa, je bila dolga 169 km in je imela štiri kategorizirane vzpone. Z njo se je najbolje spoprijel avstrijski državni prvak Patrick Konrad, ki je bil najprej član 14-članske ubežne skupine, nato pa se je odločil za napad, na katerega preostalim tekmovalcem ni uspelo odgovoriti. Na cilju je imel kolesar ekipe Bora – Hansgrohe 42 sekund prednosti pred Italijanom Sonnyjem Colbrellijem in Avstralcem Michaelom Matthewsom.
Pogačarjevi konkurenti so bili tokrat bolj ali manj mirni. Očitno so varčevali z močmi in poskuse, da bi strli slovenskega asa, prestavili na naslednji dve etapi. Branilec naslova, ki je ciljno črto skupaj s skupino najboljših v skupnem seštevku prečkal slabih 14 minut za zmagovalcem, je tako zadržal pet minut in 18 sekund prednosti pred Kolumbijcem Rigobertom Uranom, tretji, Danec Jonas Vingegaard, pa še vedno zaostaja pet minut in 32 sekund. "Čeprav mogoče ni bilo videti, je za mano zelo naporen dan. Začeli smo v mrazu, dve uri zaradi boja za ubežno skupino leteli po cesti, sledilo je nekaj miru, na koncu pa je spet bilo nekaj ognjemeta. V zaključku sta poskušala napasti Wout Van Aert in Vingegaard, ni mi sicer jasno, zakaj. Nisem vedel, kaj počenjamo, a izpadlo je dobro, da smo si pred napornima etapama malo pretegnili noge. Se je pa še enkrat pokazalo, da tudi če je proga ravna kot palačinka, moraš biti pozoren. Sem le sledil kolesom, pri tem pa nisem vedel, zakaj gre," je bil zaradi napada dva kilometra pred ciljem presenečen slovenski as.
Zaradi starta na visoki nadmorski višini se je etapa vpisala med rekorde dirke. Začela se je na 2080 metrih – doslej je imel rekordni dosežek italijanski Sestriere, kjer so kolesarji leta 1992 etapo začeli na 2038 metrih nadmorske višine. Uvodni, več kot desetkilometrski spust ni bil tekmovalne narave, takoj po njem pa so se začeli napadi. Kolesarji so se zavedali, da je etapa primerna za uspešen beg, v katerega si je spet močno želel tudi Matej Mohorič, a je bil pri tem neuspešen, še več, znašel se je v skupini, ki je za glavnino zaostala.
Prvi je glavnini nevarno ušel Danec Kasper Asgreen, ki sta se mu nekoliko pozneje pridružila še Italijan Mattia Cattaneo in Poljak Michal Kwiatkowski. A glavnina jih je na spustu s prvega prelaza v etapi ujela, tako da se je vse začelo znova. Pred letečim ciljem pa se je vendarle izoblikovala skupina 14 kolesarjev, ki so sestavili pričakovan beg dneva. V njej seveda ni bilo kolesarjev, nevarnih za skupni seštevek (najvišje uvrščeni ubežnik Francoz David Gaudu je na 14. mestu pred etapo zaostajal več kot 27 minut), sta bila pa v njej Avstralec Matthews in Colbrelli, ki se borita za vrh razvrstitve po točkah oziroma zeleno majico.
Najmočnejši med njimi pa je bil 29-letni Konrad, ki si je odločilno prednost priboril na predzadnjem vzponu, na katerem sta mu nekaj časa sledila še Francoz Fabien Doubey in Belgijec Jan Bakelants, ki pa nista imela dovolj moči za enakovreden boj. Avstrijca niso zaustavile niti serpentine - na eni izmed njih se je leta 1995 med dirko smrtno ponesrečil Fabio Casartelli, tako da je na cilj prišel sam, s tem pa dosegel svoj največji uspeh v karieri. Postal je tretji Avstrijec z etapno zmago na Touru in prvi po 16 letih in Georgu Totschnigu. Prvi avstrijski zmagovalec je bil leta 1931 Max Bulla.
Izidi, 16. etapa, Pas de la Case–Saint-Gaudensa, (169 km):
1. Patrick Konrad (Avt/Bora-Hansgrohe) 04:01:59
2. Sonny Colbrelli (Ita/Bahrain Victorious) + 0:42
3. Michael Matthews (Avs/BikeExchange)
4. Pierre-Luc Perichon (Fra/Cofidis)
5. Franck Bonnamour (Fra/B&B Hotels p/b KTM)
6. Alex Aranburu (Špa/Astana-Premier Tech) isti čas
7. Toms Skujinš (Lat/Trek-Segafredo) 0:45
8. Jan Bakelants (Bel/Intermarche-Wanty-Gobert)
9. David Gaudu (Fra/Groupama-FDJ) 0:47
10. Lorenzo Rota (Ita/Intermarche-Wanty-Gobert) 01:03
...
14. Tadej Pogačar (Slo/UAE Emirates) 13:49
61. Matej Mohorič (Slo/Bahrain Victorious) 15:17
96. Luka Mezgec (Slo/BikeExchange) 16:42
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.