Etapo z najstrmejšim vzponom na letošnjem Touru je dobil Poljak Michal Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Med ubežniki je bil sicer najbolj aktiven njegov moštveni kolega Richard Carapaz, ki je v boju za pikčasto prevzel vodstvo iz rok Tadeja Pogačarja, a pomembnejši je bil boj za ohranitev položaja v skupnem seštevku, kjer še naprej vodi Primož Roglič.
"Za nami je res težka etapa, že druga zaporedoma. Ampak še enkrat, ekipa je opravila odlično delo, sam sem bil ves čas zraven. Še en dan manj," je v svojem slogu za organizatorja dirke po Franciji dejal Roglič, ki je po etapi še desetič oblekel rumeno majico.
Pogačar pa je o etapi dodal naslednje: "Po profilu trase je bila to ena najtežjih etap in tako se je tudi izkazalo. Na zadnjem vzponu smo nekaj poskušali z napadom, ampak nismo mogli ničesar storiti. Nisem imel boljših nog kot ostali. Potem smo bili vsi skupaj in skušal sem priti do tretjega mesta, a je (član Jumbo-Visme, Wout, op. a.) Van Aert pokazal, da je 'klasa zase' in je pobral štiri sekunde."
'Ne spomnim se natančno, kaj sem mu povedal'
Napade tekmecev je Roglič vsekakor pričakoval, a moštvo je bilo znova odlično, poudarja 30-letnik: "Vedno je veliko prostora, da bi kdo kaj storil, saj je bilo veliko vzponov, toda z ekipo smo dobro nadzorovali položaj in etapo pripeljali h koncu."
Na spustu po najtežjem vzponu je Roglič Pogačarja objel, izmenjala sta si nekaj besed, a ni šlo za kaj pomembnega, kot pravita oba.
"Ne spomnim se natančno, kaj sem mu povedal. Zagotovo kaj zabavnega, oba sva v redu preživela dan," je dejal starejši Slovenec, mlajši pa je dodal: "Nič takega mi ni rekel. Bila sva vesela, da se nama po makadamu ni kaj zgodilo, saj vedno obstaja možnost, da se predre zračnica."
Prednost morda že prevelika
Veliko akcije v večjem delu etape ni bilo, pričakovano pa je premike v skupnem seštevku prinesel najbolj strm, šest kilometrov dolg vzpon na letošnjem Touru na ploščad Glieres (11,2 odstotka naklona). Ta je postregel s številnimi napadi. Nenazadnje niti na makadamskem odseku, dolgem 1,8 kilometra, po prihodu na vrh klanca ni manjkalo pomembnih trenutkov. Takoj na začetku klanca je napadel Španec Mikel Landa (Bahrain McLaren), v ozadju pa je ritem narekovalo moštvo Jumbo-Visma. Landa si je hitro nabral 30 sekund prednosti v želji po četrtem mestu v skupnem seštevku, toda "nizozemskemu vlaku" na čelu z Rogličem ga je uspelo ujeti. Pogačar je poskusil z napadom na makadamskem odseku, nato pa rahlo popustil, a kljub nekaj težavam uspel ciljno črto prečkati skupaj z rojakom. Mladi zvezdnik je po etapi za organizatorja dirke v izjavi dejal, da bo na kronometru startal tudi na pikčasto majico, a pomembnejši je boj za rumeno majico, od katerega ne odstopa.
"Morda je prednost prevelika v boju za rumeno majico. Če bo imel Roglič slabši dan, jaz pa odličnega, se lahko marsikaj zgodi, a bolj upam, da bom sam dobro opravil s kronometrom," je dodal 21-letnik s Klanca pri Komendi. Pogačar se je še enkrat izkazal za velikega športnika ravno zaradi Portove nesreče: "Nisem vedel, da je imel predrto zračnico. Vedeli smo le, da je zadaj. Zato sem vesel, da je prišel nazaj in da zaradi te smole ni izgubil časa."
Roglič: Po kronometru bo znan končni izid
Do konca etape je prišlo do internega dogovora za etapno zmago med moštvenima kolegoma Carapazom in Michalom Kwiatkowskim, ki jo je zaradi dobrega sodelovanja na klancih Carapaz prepustil Poljaku. Tretje mesto je osvojil Wout van Aert, ki je tako vzel možnost favoritom, da bi kdo pridobil štiri bonifikacijske sekunde. Oba slovenska kolesarja opozarjata, da petkova etapa ne bo lahka. Osredotočenost bo na prvem mestu, čeprav oba pogledujeta proti sobotnem kronometru.
"Zagotovo se bom osredotočil na kronometer, saj bo po tisti etapi znan končni izid. Toda jutri je nov dan, na katerega se moramo osredotočiti," je dejal Roglič.
Pogačar pa je za TV Slovenija dodal: "Jutri je nov dan, pojutrišnjem pa najtežji dan, boj s samim sabo."
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.