Petintridesetletna Peng Šuaj, nekdanja prva igralka sveta v ženskih dvojicah in dvakratna zmagovalka turnirjev za grand slam, je v začetku novembra nekdanjega visokega kitajskega politika obtožila spolnega napada. Vse od takrat je združenje večkrat izrazilo globoko zaskrbljenost zaradi usode teniške igralke, ki je izginila iz javnega življenja.
A preobrat v zgodbi se je zgodil po izčrpnem intervjuju, ki ga je za singapurski časnik dala Kitajka. "Vsem mora biti popolnoma jasno, da nisem nikoli nikogar obsodila, da me je spolno napadal oziroma nadlegoval. Glede tega bi bila rada zelo jasna in naj ne bo dvomov," je med drugim za časnik, ki izhaja v kitajskem jeziku, dejala Peng Šuaj. Dodala je, da ji v nobenem trenutku niso bile kršene pravice in svoboščine niti ji ni bilo onemogočeno normalno gibanje. "Nihče me ni omejeval in nihče me ni nadziral. Ves čas sem povsem svobodna in prosim, naj se te teorije prenehajo. Tu sem in počutim se odlično," je za časnik Lianhe Zaobao podčrtala Peng Šuaj.
Spomnimo, Pengova je 2. novembra v daljši objavi na Weiboju zapisala, da jo je 75-letni Zhang Gaoli prisilil v seks, potem ko jo je pred tremi leti povabil v svojo hišo, da bi z njim in njegovo ženo igrala tenis. Le pol ure kasneje je bila njena objava izbrisana.
Kitajka, nekdanja 14. teniška igralka sveta med posameznicami, je v posamični konkurenci devetkrat zaigrala v finalih na turnirjih WTA, od tega je osvojila dva naslova leta 2016 v Tjandžinu in leta 2017 v Džjangšiju. V konkurenci dvojic je na turnirjih WTA osvojila 23 naslovov. Leta 2014 na OP ZDA v New Yorku se je kot šele tretja Kitajka v zgodovini, po Džje Dženg in Na Li, prebila v polfinale turnirja za veliki slam v posamični konkurenci.
V odzivu na njeno objavo so številni športniki, politiki in borci za človekove pravice z vsega sveta izrazili skrb za njeno počutje. Ker informacije uradne Kitajske o usodi 35-letnice niso bile dovolj, da bi se skrbi o njeni varnosti in dobrem počutju končale, je združenje WTA v začetku decembra odpovedalo vse teniške turnirje na Kitajskem in v Hongkongu. Njen primer je zasenčil tudi priprave na februarske zimske olimpijske igre v Pekingu. Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) Nemec Thomas Bach je bil, kot poroča STA, tarča kritik glede odziva Moka. Sicer je opravil pogovore s Peng Šuaj preko videoklica, ki pa niso prinesli potrebnih zagotovil, da je z igralko res vse v redu. Bach je sicer večkrat poudaril, da je v pogovorih s Kitajsko "tiha diplomacija" najboljša pot, ki jo bodo nadaljevali. Na vprašanje, ali bo kaj odpotovala v tujino oziroma če želi odpotovati v tujino, je Peng Šuaj poudarila, da ne igra več aktivno tenisa. Dodala je, kot še piše dpa, da zaradi koronske pandemije trenutno ne namerava zapustiti Kitajske: "Kaj pa naj zdaj počnem v tujini?"
Združenje WTA pa se je, kot piše STA, odzvalo na videopogovor in v sporočilu za javnost zapisalo, da "ima še vedno velike skrbi glede njenega počutja in sposobnosti komuniciranja brez cenzure ali prisile".
"Še vedno vztrajno pozivamo k popolni, pošteni in transparentni preiskavi njene obtožbe o spolnem napadu brez cenzure," je združenje WTA zapisalo v izjavi za francosko tiskovno agencijo AFP.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.