Pot olimpijskega ognja skozi London in Pariz so spremljali vzkliki v podporo Tibetu, protestniki so poskušali preprečiti pot plamenice in ogenj celo pogasiti. Medtem ko v Londonu pri tem niso bili najbolj uspešni, so v francoski prestolnico to tudi dosegli. Več deset ljudi so aretirali. Kot kaže pa nič drugače ne bo na drugi strani luže, v San Franciscu, ki je naslednja postaja olimpijskega ognja. Kot poroča Sky News, so protibetanski protestniki že zasedli znameniti most Golden Gate.
V Parizu olimpijski ogenj ugasnil
V Parizu so zaradi protestov plamenico kar štirikrat ugasnili, pot so na prošnjo kitajskih predstavnikov skrajšali, uradno proslavo pred mestno hišo pa odpovedali. Baklo je varovalo 3000 policistov, več protestnikov so aretirali.
Težave od začetka do konca
Organizatorji so bili že na začetku prisiljeni plamenico premestiti na avtobus, saj so jo le tako lahko zaščitili pred več sto protestniki, ki so zmotili procesijo, ko je krenila izpred Eiffelovega stolpa. Protesti so plamenico spremljali vso pot, zaradi incidentov so jo morali štirikrat ugasniti. Pariška policija pojasnjuje, da je ogenj na olimpijski bakli vsakič znova zaplapolal že po nekaj minutah; plamen, ki so ga pred štirinajstimi dnevni prižgali v grški Olimpiji, jim je namreč uspelo ohraniti v posebni varnostni laterni.
Pred tem so policisti prijeli člana francoske Zelene stranke,
ker je želel zgrabiti plamenico iz rok nekdanjega svetovnega prvaka na
400 metrov z ovirami Stephana Diagana. Diagana, ki je nosil znak z
napisom 'za boljši svet' so do konca poti pospremili varnostniki. Pripadniki iste stranke, ki sedijo v pariškem mestnem svetu, so s strehe mestne hiše razvili velikansko tibetansko zastavo, takoj po tem dogodku pa je župan Bertrand Delanoe sporočil, da napovedane slovesnosti tam ne bo.
Podobno akcijo so izvedli tudi trije člani organizacije 'Novinarji brez meja'. Z Eifflovega stolpa so razvili zastavo, na kateri so bili olimpijski krogi, upodobljeni kot lisice, in se nato priklenili na jekleno konstrukcijo več kot 60 metrov visoko. Tudi druge pariške znamenite stavbe, med njimi katedralo Notre Dame, je krasila ali tibetanska zastava ali slika prirejenih olimpijskih krogov.
Protestom se je pred francoskim parlamentom pridružila tudi skupina poslancev. Nosili so transparent z napisom "Spoštujte človekove pravice na Kitajskem."
Nazadnje je francoska policija seznam 80 nosilcev ognja močno skrajšala, tako da so ga na cilj - pariški stadion Charlety - pripeljali kar z avtobusom.
Predsednik norveškega olimpijskega komiteja pa je zaradi intenzivnosti protikitajskih protestov predlagal, da bi prekinili pot olimpijskega ognja, ki naj bi po načrtih prepotoval 137 tisoč kilometrov dolgo pot skozi 20 držav. Plamenica naj bi se v Peking vrnila 6. avgusta, dva dni preden jo bodo uporabili za prižig ognja na otvoritvi olimpijskih iger.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.