"Na srečo je vse v enem delu, nič ni zlomljenega. Za nami ni ravno dober dan, a na srečo bomo lahko nadaljevali. V zaključku je bilo zaradi vseh teh cest zelo stresno," je po koncu etape, ko so ga odpeljali v lokalno bolnišnico, sporočil Primož Roglič.
31-letnik se je na tleh znašel deset kilometrov pred ciljem. Nato je s pomočjo sotekmovalcev začel loviti vodilne, a mu to ni uspelo. Oviral ga je tudi padec nekaj kilometrov pozneje, ko je na tleh obležalo kar nekaj kolesarjev in zaradi katerega svojega lovljenja ni mogel nadaljevati v želenem ritmu. Na vprašanje, ali meni, da bi organizatorji zaradi tega morali vsem pripisati isti čas, je odgovoril: "Nisem nekdo, ki bi lahko presojal. Ne vem niti, kaj se je točno dogajalo spredaj. Videl sem le nekaj kolesarjev, ki so ležali na tleh. 'Sranje' je, ker vsi trdo treniramo, zato si nihče ne zasluži biti na tleh. Videli bomo. Dokler bomo v dirki, se bomo borili."
V bolnišnico je poleg Rogliča moral tudi Steven Kruijswijk, ki bo prav tako lahko začel četrto etapo, so sporočili iz Jumbo-Visme. Izkušeni Nizozemec je bil v padec, po katerem je odstopil Robert Gesink, vpleten že na začetku etape. Skupaj s slovenskim kapetanom pa se je na tleh znašel še Jonas Vingegaard.
Za padec slovensko-danske naveze je bil (deloma) kriv Italijan Sonny Colbrelli iz ekipe Bahrain Victorius, ki se je v veliki gneči naslonil na Rogliča. "Nikoli si ne želim videti česa takega. Incident je bil nesreča. Cesta se je ožala, glavnina pa se je premikala od leve proti desni. Roglič je prišel za menoj in me želel prehiteti, a sta se najini krmili zataknili. Imel sem srečo, da sem ostal na kolesu. Žal mi je zanj in želel bi si, da se to ne bi zgodilo, a ne verjamem, da sem jaz tisti, ki ga gre kriviti," je zaplet komentiral Colbrelli.
Organizatorji in profil etape na udaru kritik
Ko se je celoten kaos le umiril, so z vseh koncev in krajev začele deževati kritike na račun organizatorjev, ki so zaključek etape namenili zares ozkim bretanskim cestam. "Etapo smo večkrat analizirali. 18 kilometrov pred ciljem se je začela blaznost zaradi super ozkih cestišč. Takšno traso je seveda potrebno kritizirati. Skupaj še z nekaterimi ekipami smo organizatorje prosili, naj zaščitijo kolesarje. Naj se varna meja (ko se kolesarjem v primeru padca pripiše čas zmagovalca, op. a.) premakne na pet minut, a niso poslušali," je bil besen športni direktor Jumbo-Visme Frans Maassen.
"Med zasledovanjem smo prišli na 40 sekund zaostanka, nato se je zgodil še drugi padec, ki je dokončno pokvaril dirko. Ni se nam uspelo vrniti. Poleg izgube časa je Primož doživel psihološko škodo. Prava 'štala' je to bila," je še dodal Maassen.
'Tega si ne želimo videti več'
Poleg Rogliča je nekaj dragocenih sekund, natančneje 26, izgubil tudi Tadej Pogačar, ki ga je prav tako zaustavil že omenjeni padec šest kilometrov pred ciljem. V cilju zmagovalca je sicer prišlo le 17 kolesarjev, med katerimi je bil tudi Matej Mohorič, ki je po etapi na Twitterju zapisal: "Težko je komentirati današnje dogajanje. Padci so neizogibni, ko je toliko na kocki, tako za sprinterje kot kandidate v skupnem seštevku."
"Tole zares ni bil lep dan, videli smo preveč padcev, bilo je prav hektično. Ko sem prečkal ciljno črto, nisem vedel, koliko časa sem izgubil in ali sem še v beli majici. Slišal sem, da so nekateri rivali padli in izgubili še več časa, a tega si ne želimo videti. Prvi dnevi so bili zares stresni in upam, da se bo vse skupaj čim prej umirilo," pa je za sedmo silo po divjem razpletu povedal Pogačar.
Z veliko potezo se je izkazal izkušeni Mark Cavendish. Zmagovalec 30 etap na Touru se je tik pred ciljem ustavil in preveril, ali je s Calebom Ewanom vse v redu, potem ko je Avstralec po lastni krivdi v zadnjih metrih pokosil še Petra Sagana.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.