
Mednarodna judo zveza (IJF) želi s spremembami pravil še nekoliko bolj približati šport širši javnosti, s poenostavitvami naj bi bil judo tudi bolj razumljiv. Končne dokumente bo IJF pripravila do konca leta in že januarja postopoma testirala nova pravila, ki bodo v uporabi celoten naslednji olimpijski ciklus, torej do konca leta 2020. IJF bo na to temo pripravila poseben seminar med 5. in 8. januarjem v Bakuju, ki bo v živo na ogled tudi na kanalu portala YouTube (www.youtube.com/judo). V mešani ekipni tekmi na olimpijskih igrah bodo nastopala po tri dekleta in trije fantje v kategorijah do 57, do 70 in nad 70 za ženske ter do 73, do 90 in nad 90 za moške. Nekaj sprememb je tudi v točkovanju metov. IJF si namreč vse bolj prizadeva za čiste mete, torej zmage z iponom. Potem ko se je pred časom poslovila koka, met za najmanj točk, se zdaj poslavlja tudi juko. Met z najnižjo vrednostjo točk tako zdaj postaja vazari, ki prevzema vrednost juka. Do zdaj sta za zmago zadostovala dva vazarija, ki sta bila enakovredna iponu, zdaj se vazariji med seboj ne seštevajo več. Za končni prijem (osae komi) šteje 20 sekund, kar pomeni ipon, 10 sekund je dovolj za vazari.
Ipon še naprej pomeni predčasno zmago, sicer zmaga tisti, ki ima po štirih minutah več točk na semaforju oziroma manj kazni, če sta borca brez točk. Če sta borca točkovana enako po preteku rednega dela, se borba prevesi v dodatni del, v borbo za zlato točko, tako kot do zdaj. Kazni za neaktivnost (šido) so zdaj zgolj tri, prej štiri, po treh je dvoboja konec. Nekateri prijemi bodo spet dovoljeni, negativni judo in obrambni judo pa sta kaznovana s šidom. Prijemi pod pasom so še naprej prepovedani. Nekaj sprememb bo tudi v točkovanju tekmovalcev za svetovno lestvico, predlogi bodo predstavljeni v kratkem.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.