Tujina

Bunker 42 – spomin in opomin na mračne čase

Moskva, 06. 10. 2018 16.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Marko Juvan
Komentarji
40

Dobrih 60 metrov pod zemljo ruske prestolnice "stoji" pravo podzemno mestece. Navzven prav nič ne kaže na to, da se znotraj nahaja bunker, zgrajen v času hladne vojne, ki je sposoben "preživeti" jedrski udar. Pod Moskvo se skriva še nekaj takšnih "velezaklonišč", prave številke pravzaprav ne ve nihče. Bunker 42 je spremenjen v muzej in je na voljo vsem obiskovalcem. Je spomin na neke druge čase ...

Bunker je točno 65 metrov pod zemljo. Po stopnicah ali z dvigalom, izbira je obiskovalčeva.
Bunker je točno 65 metrov pod zemljo. Po stopnicah ali z dvigalom, izbira je obiskovalčeva. FOTO: Miro Majcen

Bunker 42 sestavljajo številni tuneli, zaklonišča, bunkerji, skladišča in katakombe. Mnoge podzemne prostore še dandanes varujejo v tajnosti, večina pa jih je vendarle odprta za "smrtnike". Najbolj znano moskovsko podzemno zaklonišče – Bunker 42 – najdemo v bližini znane postaje te ruske veleprestolnice Taganskaja. Navzven prav nič ne kaže, da se znotraj skriva pravo podzemno mesto. Bunker, ki seveda ni edini takšen pod Moskvo, je pa najbolj znan, je le dobre tri kilometre oddaljen od Kremlja in vodi v srce mesta. Železov betonski labirint zavzema kar 18 nadstropij podzemnega prostora. Sprehod skozi temne galerije tega gigantskega labirinta, ki vodi do nadzornega centra, je v tišini prav zastrašujoč. Ob slabi svetlobi, svetilke so bolj ali manj "vzorčne", je prisotna mučna tišina, ki jo sem in tja zmoti podzemna železnica. Hladen in težak zrak naredi glas turističnega vodiča še bolj globok, mogočen in celo zastrašujoč, tako da je splošni vtis še močnejši.

Tako je (naj bi) izgledala soba Josipa Stalina.
Tako je (naj bi) izgledala soba Josipa Stalina. FOTO: Miro Majcen

Graditi so ga začeli leta 1951 na ukaz Josipa Visarijonoviča Džugašvilija Stalina, odprt pa je bil že po smrti nekdanjega ruskega diktatorja leta 1953, in sicer na tehnologiji izgradnje moskovske podzemne železnice.

Bunker 42, prej znan kot "Tagansky Protected Command Post", je bil zgrajen da bi v njem tri mesece preživelo vsaj 3000 vojakov, brez obnove zalog. Zdaj je bunker bar, klub in luksuzna restavracija. Bunker je še vedno v prenovi, majhen del pa bo ohranjen, kot muzej hladne vojne.

Vhod v bunker ščiti skoraj osem metrov debela betonska plošča, ki se skriva za lažno hišo iz začetka 19. stoletja. Podzemno skladišče najdemo na globini točno 65 metrov, je v istem nadstropju kot krožna proga moskovske podzemne železnice, visoko pa je kot zgradba z 18 nadstropji. Bunker je "posledica" zloglasne hladne vojne in jedrske konfrontacije med dvema oblastema – Sovjetsko zvezo in Združenimi državami Amerike. Zgrajen je bil tako, da brez težav "odbije" posledice jedrskega udara, opremljen pa je tako, da v njem lahko "stanovalci" živijo dlje časa. Podzemni kompleks se razprostira na več kot 7000 kvadratnih metrih in je sestavljen iz štirih sistemov tunelov. Objekt je bil zgrajen kot zaklonišče tudi za poveljstvo letalstva daljšega dosega in je imel primerno infrastrukturo ter opremo za zadovoljevanje osnovnih življenjskih potreb, zato bi lahko v primeru jedrskega napada na Moskvo služil kot poveljniško središče.

Sejna soba, kjer naj bi se sprejemale najpomembnejše odločitve sovjetskega vrha med hladno vojno.
Sejna soba, kjer naj bi se sprejemale najpomembnejše odločitve sovjetskega vrha med hladno vojno. FOTO: Miro Majcen

Temperatura zraka v bunkerju je ves čas 16 stopinj. Svojo zdajšnjo podobo je dobil v šestdesetih in v začetku sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko so ga tudi dokončno opremili. Notranjepolitične težave in drago vzdrževanje bunkerja so vodili k zaprtju, uradno so ga "zapečatili" leta 1996. Tako je bilo polnih ducat let. Zdaj so v bunkerju bar, klub in razkošna restavracija. Velezaklonišče je še vedno v prenovi, majhen del pa bo (je) ohranjen, kot muzej hladne vojne. Pred skoraj točno dvanajstimi leti so v bunkerju odprli muzej hladne vojne. Gre za interaktivni muzej: obiskovalci si lahko oblečejo vojaško uniformo iz časa SZ in celo primejo orožje iz tistega obdobja, se sprehodijo s čelado na glavi in v zaščitnih oblačilih po tajnih tunelih, za kontrolnim pultom se lahko preizkusijo v vlogi vezistov ali sprožijo jedrske bojne konice s pritiskom na zloglasni "rdeči gumb". Razumeli ali vsaj občutili boste, kako se je osebje počutilo 65 metrov pod zemljo, na ogled je tudi prva sovjetska jedrska bomba polne velikosti RDS-1, ki je bila izdelana v začetku petdesetih let prejšnjega stoletja. Lahko si ogledate še film o obdobju hladne vojne, lahko spoznate način komunikacije tistega časa ...

Izvajalci so imeli najbolj zahtevno delo s prezračevalnim sistemom.
Izvajalci so imeli najbolj zahtevno delo s prezračevalnim sistemom. FOTO: Miro Majcen

Meščani glavnega ruskega mesta radi rečejo, da obstaja Moskva nad zemljo in pod njo (zemeljska in podzemna Moskva). Podzemna Moskva je kompleks predorov in temnic, ki predstavljajo zapuščino starodavnih časov in časov sovjetske dobe.

Podzemna Moskva je kompleks predorov, tunelov in temnic, ki predstavljajo zapuščino starodavnih časov in časov sovjetske dobe. Najsvetlejši predstavnik sovjetskih časov je podzemni bunker 42, zdaj pa Muzej hladne vojne.

Za obisk muzeja se organizirajo skupine (ne več kot) ducat ljudi, čeprav obstaja tudi možnost individualnega obiska nekdaj najbolj skrivnega objekta Sovjetske zveze. Vhod v bunker se strogo izvaja z dežurnim uradnikom. Čas izleta je eno uro in pol in poteka (zgolj) s pomočjo vodnika. Vhod v bunker je narejen skozi mogočna zelena vrata z rdečo zvezdo. Takoj za neprepustnimi vrati, teža le-teh znaša kar dve toni, je še dvoje (zaprtih) vrat. Ko so zaprta, se med njimi napajajo z zrakom, hkrati pa blokirajo vhod od zunaj. Oseba, ki je prihajala z "okužene" površine, je lahko vstopila v poseben oddelek, kjer je bila zagotovljena "protikontaminacijska prha", posameznik je prejel še čisto uniformo. Za vrati je bila lestev, s katero so se spuščali v globino. Tisti, ki so želeli, so lahko uporabljali dvigalo. Na dnu je bila kontrolna točka zaposlenih v objektu.

Kontrolna soba. Vse odločitve in poteze so morale biti usklajene s strani dveh vojakov za kontrolno mizo.
Kontrolna soba. Vse odločitve in poteze so morale biti usklajene s strani dveh vojakov za kontrolno mizo. FOTO: Miro Majcen

V bunker se je uradno lahko vstopalo skozi štiri vhode. Ljudje so uporabljali različne.

Posebna atrakciji muzeja sta sirena za letalski napad, ki se aktivira ob vsakem organiziranem obisku ter simulacija jedrskega napada. Oboje je prikazano zelo nazorno in neposredno ter zastrašujoče realno ...

V preteklosti, tako trdijo vodiči, je vsak posameznik vedel zgolj za en sam vhod, ostalih ni poznal, niti ni smel vedeti za njih. V glavni operacijski sobi, v kateri se je (naj bi) dogajal nadzor, sta bila ves čas dva uradnika. Nedaleč stran so bili prostori takratnega voditelja Stalina. Prav on je po koncu druge svetovne vojne in ob začetku hladne vojne zaukazal izgradnjo bunkerja. Ob njegovi delovni pisarni je stala še sejna soba, kjer naj bi se sprejemale vse glavne odločitve. Pod njo kontrolna oziroma operacijska soba, ki bi nemudoma lahko odreagirala na odločitve, sprejete v glavni sejni sobi. Tudi tiste o začetku morebitnega jedrskega spopada. To se na srečo ni zgodilo, bunker pa so, zanimivo, uradno odprli le nekaj mesecev po smrti Stalina. Kako simbolično.

Bunker je še vedno v prenovi, majhen del pa bo ohranjen, kot muzej hladne vojne.
Bunker je še vedno v prenovi, majhen del pa bo ohranjen, kot muzej hladne vojne. FOTO: Miro Majcen
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
07. 10. 2018 10.32
+4
Ironično je, da javnost sploh ne ve kaj vse pod njenimi nogami. Malo tega se ve.
Arabo Hest
07. 10. 2018 08.19
+2
Zanimiv prispevek. Žal imajo vse države svoj bunker za privilegirance za primer vojne ali drugih nevarnih okoliščin. In žal taki bunkerji so in bodo tudi v prihodnje. Vsekakor glede na splošno stanje v svetu (vojne, ekologija, vreme, ...) priporočam vsakemu azsebno gradnjo svojega bunkerja za vsak primer (kot to delajo američani v pričakovanju konca sveta...).
Dragonball
07. 10. 2018 07.48
-7
Zapiteži naj v prihodnje rajši preselijo celo državo pod zemljo, da jih svet ne bo več rabu gledat in prenašat njihovih zdrah
sandi101
06. 10. 2018 22.28
+18
V Rusiji so vsaj toliko pošteni da pokažejo te stvaritve in o njih odprto govorijo. Američani in zahod pa vse še vedno skrivajo in pri tem Ruse obtožujejo militantnosti zato tudi ruse bolj spoštujem!
Dragonball
07. 10. 2018 07.41
-6
Pejd v Gnjusijo pa odprto govori o ruski agresiji proti sosednjim državam, ne boš ostal živ 5 min
Dragonball
07. 10. 2018 07.54
-6
Pa da se razumemo, jaz ruse tudi spoštujem, samo njihovih politikov pa ne maram preveč
Ata_Smrk
06. 10. 2018 22.04
-1
zvezda na koncu. simbol komunizma in tako priljubljena v sloveniji. in mi smo neka drzava...
fikonja
06. 10. 2018 20.06
+9
v Gotenici je lepš
Ciymbalta
06. 10. 2018 19.29
+7
Rusija je zakon Bratstvo in jedinstvo ŽIVELA RUSIJA
Dragonball
07. 10. 2018 07.43
-8
Res tako bratski so do vseh svojih bližnnih in sosednjih držav da vse beži od njih k "hudobnim zahodnim imperialistom"(ki za razliko od vodkapijancev nimajo 17 milijonov km2 ozemlja)
SLO-SURVIVAL
06. 10. 2018 19.01
+24
Židan je tudi pozdravil tovarišice in tovariše, naši politiki tudi živijo v nekih drugih prejšnjih časih!!
Chavez2
06. 10. 2018 19.11
+3
Ja. Zaradi tega kar je rekel, jih pa ne bom volil. Kar naj živijo z mislimi v prejšnjih časih, nas pa naj nehajo s tem obremenjevat.
Arabo Hest
07. 10. 2018 08.17
-2
Rusi so pred nami prenehali z rdečo zvezdo in preklopili na "gnili" kapitalizem... oziroma mi očitno še nismo prenehali s tem... No pa še neke državice npr Venezuela, ki se grejo "komunizem",....
Al83
06. 10. 2018 18.57
+27
Torej vodilni poskrbijo zase, med tem ko se prebivalstvo cvre v atomskem ognju. Pa sem mislil, da je bil komunizem narejen za ljudi.
transs
06. 10. 2018 19.01
+7
Ramzess
06. 10. 2018 19.51
+9
So, v Evropi, povsod po svetu si elita gradi mesteca pod zemljo, misleč da bodo v krizi varni tam. Ljudje pa se sprašujejo kaj vedo česar oni ne, na kaj se pripravljajo.
FIGEC
07. 10. 2018 09.17
+8
Al83, do komunizma nikjer na svetu ni prišlo. To je idealen družbeni red brez elit in militarizma. Eni smo bili samo na poti tja, a luči na koncu tunela uzrli nismo. Tej poti se je reklo socializem, ali pri nas bolj alkoholizem. Za komunizem človeški um ni dovolj zrel, posamezni primerki, ki dandanes predstavljajo elite, pa preveč pokvarjeni, hinavski, grabežljivi, zahrbtni, intrigantski, podmukli, ljigavi in sočloveku škodoželjni. Glej no..., povzel sem same glavne lastnosti politikov, direktorjev, državnih funkcionarjev in ostale gamadi, ki predstavlja družbeno smetano.
tiger101
06. 10. 2018 17.55
+49
zanimivo bi bilo videti aktualni ameriški bunker
Podborsky
06. 10. 2018 18.58
+27
Oni imajo vec bunkerjev, leta 2001 je njihiv podpredsednik odletel v enega izmed njih, 11.septembra, ampak 24 kur zanimajo samo bunkerji v postkomunisticnih drzavah. Kot da jih drugje nimajo, imajo jih pa vse drzave.
Ramzess
06. 10. 2018 19.52
+5
V ZDA je to več ali manj tajno, vse do podzemni baz, pa nimajo vlade in vojske baz pod zemljo, imajo jih tudi nezemljani.
VojvodaTriglavski
06. 10. 2018 17.54
+15
V mracnih casih smo danes, ker je nasa drzava zahodna kolonija 24kur!
Dragonball
07. 10. 2018 07.44
-8
tornadotex
06. 10. 2018 17.52
+11
Nekoč jim bo to prišlo še prav...
Dragonball
07. 10. 2018 07.45
-1
Jap, zelo kmal se bodo začel tolč med sabo
Banion
06. 10. 2018 17.35
+59
V Rusiji so vsaj toliko pošteni da pokažejo te stvaritve in o njih odprto govorijo. Američani in zahod pa vse še vedno skrivajo in pri tem Ruse obtožujejo militantnosti
Chavez2
06. 10. 2018 17.45
-17
Pokazali so jih po propadu komunzma. Drugače so bila velika tajna. Katera zahodna demokratična država kaj skriva?
murinar
06. 10. 2018 18.47
-1
Banion---pravijo ,da je napad najboljša obramba !
ooResnicA
06. 10. 2018 17.33
-6
....kolk jih je pa mel naš komunajz?
Uporabnik1157180
06. 10. 2018 17.29
+14
zelo mračni časi v zasebnem sektorju za delavce
Uporabnik1157180
06. 10. 2018 17.28
+32
in zdej so mračni časi za delavce
tron3
06. 10. 2018 17.19
+29
Na Zahodu jih imajo tudi, nč skrbet, za vsak primer če pride do neizbežnega.
tron3
06. 10. 2018 17.20
+44
Elite bodo poskrbele zase, ne glede če si na vzhodu ali na zahod ali pa nekje vmes.
FIGEC
07. 10. 2018 09.06
Chavez2
06. 10. 2018 17.12
-2
So morali davkoplačevalci veliko plačati za takšne "luknje", skrivališča za socialistično elito, da se je lahko skrivala po bunkerjih.
Chavez2
06. 10. 2018 17.05
+25
Na tleh ex YOU je tudi kar nekaj lukenj-bunkerjrv oz. skrivališč.
Chavez2
06. 10. 2018 16.57
+3
Stalin se je tudi skrival po "luknjah"?
sredin?ar
06. 10. 2018 17.05
+10