'Match fixing is a secret everybody knows', says an ex-tennis player https://t.co/VCu06M3tKM pic.twitter.com/AW80h3WD8K
— BBC Sport (@BBCSport) January 20, 2016
V daljšem pogovoru za ugledni BBC je južnoameriški teniški igralec, ki je že končal aktivno športno pot, zatrdil, da je "prirejanje izidov v tenisu splošno znano" in "da so vpleteni tudi najboljši igralci na svetu". Morda je še najzgovornejši podatek, ki ga navaja zaenkrat neimenovani vir ta, "da o stavah v tenisu vedo tudi vodilni možje ATP-ja, ki si zatiskajo oči in namenoma ne drezajo v osje gnezdo". Omenjeni neimenovani vir, ki naj bi do konca ostal "neznan", trdi, "da naj bi odgovorni poznali grešnike poimensko, a da naj ne bi namenoma ukrepali". Podobno, kot so zaenkrat še nerazkrita imena grešnikov. Pred dnevi sta afero začela otoška medija BBC in BuzzFeed News, ki trdita, da naj bi bilo med 50 najboljših igralcev na svetu okoli tretjina takšnih "z maslom na glavi". "To je kot javna skrivnost. Vsi pomembneži na Touru vedo za to, a nihče ne ukrepa. Nihče javno o tem še ni spregovoril," trdi Južnoameričan. Po trditvah anonimnega sogovornika obstajajo tri večje skupine, ki nadzorujejo stave teniških dvobojev. Igralcem zneske plačujejo "na roko", tako da jih ni mogoče izslediti. "Vsaka skupina ima veliko ljudi, ki se dogovarjajo z igralci. Prav tako imajo veliko računov, okrog petdeset ali šestdeset, na katere se vplačujejo manjše vsote denarja. Na koncu je skupni znesek ogromen," je povedal nerazkriti Južnoameričan, ki deluje kot teniški trener. Najboljši igralci na svetu še naprej ne verjamejo, da se nečednosti dogajajo na najvišjem nivoju.
Svetovna športna javnost sedaj nestrpno čaka, da bodo razkrili imena tistih, ki naj bi počeli nečednosti. Šele potem bo zadeva dobila pravo razsežnost. BBC in spletna stran Buzzfeed News poročata, da je trenutno 16 igralcev, ki so uvrščeni med prvih 50 na svetu, udeleženih v stavniške malverzacije. O tem so seznanjeni tudi vodilni možje teniške organizacije, ki pa omenjenih igralcev ne kaznujejo. Osem od teh šestnajstih igralcev nastopa na letošnjem Australian Opnu, eden od njih pa je že dlje časa znan po tem, da prireja rezultate prvega niza.
Velik del krivde za nastali položaj omenjena medija pripisujeta tudi vodilni strukturi v pisarnah teniških organizacij. Prvi namigi o stavniški mafiji v teniških krogih so se pojavili že leta 2008, od tedaj do danes pa naj bi organizacija Tennis Integrity Unit, ki skrbi za pravičnost in fair play v tenisu, dostavila vsaj 70 imen igralcev, ki naj bi bili vpleteni v tovrstne posle. Večina od njih še zdaj igra tenis na profesionalni ravni, oziroma nikoli niso bili kaznovani ali pod preiskavo ...
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.