Chris Froome, ki je na letošnjih poletnih olimpijskih igrah v Riu de Janeiru, v cestnem kolesarstvu osvojil bronasto kolajno v vožnji na čas, zatrjuje, da ni dopinški grešnik. Predpisana zdravila, ki so sicer na seznamu prepovedanih poživil, je užival zaradi težav z astmo, za kar je tudi dobil zdravniško potrdilo ter mu je Svetovna protidopinška agencija izdala tudi dovoljenje za jemanje. Gre za tako imenovano terapevtsko izjemo, torej ko dobi športnik zaradi zdravljenja, bolezenskega stanja dovoljenje za jemanje substance, ki je sicer na seznamu prepovedanih in velja za doping.
Froome je tako med tistimi, ki so se znašli na udaru ruskih hekerjev, ki so želeli predstaviti dvojna merila, ki jih menda uporablja Wada, ko športnikom iz zahodnih držav izdaja "licence za dopingiranje", medtem ko ruskim športnikom prepoveduje udeležbo na največjih tekmovanjih. Med športniki z objavljenimi zdravstvenimi podatki sta dva britanska kolesarja, ob Froomu še olimpijski prvak v dvoranskem kolesarstvu na velodromu Bradley Wiggins, ki prav tako trpi za astmo. Wiggins je uporabljal salbutamol, Froome pa prednisolone.
"O terapevtski uporabi zdravil oziroma izjemah sem javno že govoril, zato me zaradi objave mojih podatkov ne boli glava. V devetih letih v profesionalnem športu sem dvakrat zahteval izjemo zaradi težav z astmo, zadnjič pred dvema letoma," se je v uradnem sporočilu za javnost odzval Froome, je poročal britanski Guardian.
Odgovornost za internetni napad na Wado je prevzela hekerska skupina Fancy Bear, ki naj bi vdrla tudi v računalniški sistem ameriških demokratov. Ruski internetni pirati so se dokopali do sicer zaupnih podatkov največjih zvezdnic ameriškega športa. Gre za teniški igralki, sestri, Sereno in Venus Williams, ter eno največjih junakinj olimpijskih iger v Riu, dobitnico petih olimpijskih kolajn, telovadko Simone Biles. Slednja je pojasnila, da že od otroštva trpi za motnjo pozornosti ter hiperaktivnostjo, odzvala se je tudi Venus Williams, ki so ji pred leti odkrili avtoimunsko bolezen.
Do prvega vdora v Wadin sistem Adams, v katerega športniki vnašajo podatke, kje in kdaj so vsak dan dosegljivi za dopinško kontrolo, je prišlo po sankcijah ruskim atletom, ki so jih zaradi sistematične uporabe dopinga v ruskem športu izključili z olimpijskih iger v Riu. Takrat so hekerji vdrli v podatke Julije Stepanove, žvižgačice, ki je spregovorila o zlorabah v ruski atletiki. Nov napad pa se je zgodil, potem ko so zaradi istih razlogov s paraolimpijskih iger v Riu ostali vsi ruski paraolimpijci.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.