Razkritje o prevarah, skrivanju in sistematičnem dopingu v Rusiji je močno odjeknilo po celem svetu. Ruskim športnikom grozi, da bodo izključeni in ne bodo mogli nastopiti na letošnjih poletnih olimpijskih igrah. Prst je uperjen tudi v rusko vlado in vse organizacije in organe, ki so vseskozi skrbeli, da je bila dopinška prevara dobro skrita in je delovala kot dobro namazan stroj.
Nečednosti je razkrila šele neodvisna komisija, ki jo je sestavila Svetovna protidopinška agencija (Wada).
Poročilo raziskave je šokantno, saj so se v dveh ruskih protidopinških laboratorijih posluževali menjav vzorcev (oporečnih z neoporečnimi) in odpiranja vzorcev, ki so bili pozitivni, rusko Ministrstvo za šport pa je urejalo in nadziralo dogajanje. Poročilo navaja, da je bilo prikritih vsaj 312 vzorcev, med katerimi naj bi bilo tudi 15 dobitnikov medalj na zimskih OI v Sočiju leta 2014.
Številni olimpijski komiteji po svetu (ZDA, Kitajska, Velika Britanija, itd) zahtevajo kazen za olimpijsko reprezentanco in izključitev. Na Twitterju se je oglasil tudi slovenski olimpijec, deskar Rok Marguč, ki je bil v Sočiju peti.
Kaj sedaj to pomeni, da sem bil 4. v Sochiju? Kdaj bo pa seznam zunaj, če se ve, da jih je bilo 15? #WADA #Sochi
— Rok Marguč (@RokMarguc) July 19, 2016
Preiskavo je vodil kanadski odvetnik Richard McLaren, ki je za Reuters dejal, da je bil državno sponzorirani doping "izjemen v svoji preprostosti". "Metoda je bila enostavna, vendar učinkovita, saj je Jurij Nargornik prisilil laboratorij, da je poročal o pozitivnih rezultatih dopinških testov, kot da so negativni," je pojasnil McLaren za BBC.
Razkril je tudi, da je njegova raziskovalna ekipa izbrala 95 vzorcev s seznama ruskih športnikov, ki so bili shranjeni po OI v Sočiju in od vseh preiskala 11 stekleničk. Preiskava je ugotovila, da je vseh 11 imelo praske in oznake, da je bilo uporabljeno orodje za odpiranje. "Od izbranega števila vzorcev, za katere smo sumili, da so bili zamenjani, ima 100 odstotkov znake nedovoljenega posega," je povedal McLaren. Namesto vzorca urina, ki je pokazal vsebnost dopinga, so uporabili urinske vzorce, ki so jih športniki oddali pred jemanjem poživil in so jih ruske oblasti shranile, nato pa uporabile za menjavo. Laboratorij v Moskvi je poleg tega brez dovoljenja uničil več kot 8000 vzorcev, ki so imeli datum pred 10. septembrom 2014, je še poročal BBC.
Atletinja Šobukova mora vrniti denar za nastope
Britansko sodišče je odločilo, da mora ruska maratonka Lilija Šobukova, ki so ji leta 2014 dokazali jemanje prepovedanih poživil, vrniti 476.000 evrov, ki jih je dobila od organizatorjev londonskega maratona za nastopa 2010 in 2011. Londonski prireditelji se zavedajo, da jih čaka naporna in dolga pot do vrnitve denarja, saj kazni ne more implementirati v Rusiji. "Naredili bomo vse, da kršitelji ne uidejo roki pravice in da si z dopingom ne bodo okoristili. Vsak evro, ki ga bomo dobili od tekmovalke, bomo razdelili med udeleženke, ki si niso pomagale s prevarami," so sporočili.
Osemintridesetletna Šobukova je sicer doživljenjsko suspendirana z londonskega maratona, prav tako pa so jo prireditelji maratona v Chicagu izbrisali iz vseh uradnih rezultatov.
Ruski predsednik Vladimir Putin je napovedal ukrepe, in tako je premier Dimitrij Medvedev suspendiral namestnika ministra za šport Jurija Nagornika, ki je bil imenovan v poročilu. Vseeno so ruske oblasti še vedno sila previdne in Vitalij Mutko, minister za šport, je agenciji TASS dejal, da v poročilu ni bilo nobenega konkretnega dokaza o dopinških prekrških. "Upam, da bo Olimpijski komite, ko bo sprejemal odločitev, usmerjal zdrav razum in bodo upoštevali dejstovo, da ni konkretne potrditve kršitve športnikov v tem poročilu."
A kot kaže ima "umazane" roke tudi Mutko. Poročilo WADA je namreč razkrilo, da je Mutko posredoval tudi pri vzorcih, ki so jih jemali nogometašem. Mutko je eden od vodilnih funkcionarjev Mednarodne nogometne zveze (FIFA) in predsednik organizacijskega odbora za SP 2018, ki ga gosti Rusija. Poročilo navaja, da je Mutko osebno posredoval pri prikrivanju dopinškega prekrška pri vsaj enem tujem nogometašu v ruski ligi, je navedel McLaren in dodal, da poročilo vključuje tudi 11 pozitivnih testov ruskih nogometnih igralcev, ki so nato "izginili" v sistematskem dopinškem programu med leti 2011 in 2015, je poročala agencija AP. FIFA je napovedala preiskavo in bo morala ukrepati, če bodo ugotovitve potrjene.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.