Od januarja 2009 do marca 2010 meril vrhunskih športnikov ni izpolnilo sedem pripadnikov športne enote. Vsem sedmim so pri Morsu ponudili pogodbo o zaposlitvi na drugi vojaški dolžnosti, vendar te možnosti ni sprejel nobeden, so sporočili z Morsa.

Začetki zaposlovanja vrhunskih športnikov v slovenski vojski segajo v leto 1991, ko je bil ustanovljen športni vod v okviru vojaške policije, športna enota SV pa je bila ustanovljena leta 1996. V začetku marca 2010 je bilo skladno s sporazumom o zaposlovanju vrhunskih športnikov in trenerjev v športni enoti Morsa zaposlenih 70 vrhunskih športnikov in štirje trenerji, v začetku leta 2009 pa 71 vrhunskih športnikov in štirje trenerji. V zadnjem letu se je na novo zaposlilo v športni enoti slovenske vojske sedem vrhunskih športnikov.
Športnice in športniki, zaposleni v športni enoti, tekmujejo v 27 športnih panogah (alpinizmu, alpskem smučanju, atletiki, badmintonu, biatlonu, boksu, deskanju na snegu, gimnastiki, gorskem kolesarstvu, jadranju, judu, kajak-kanuju, kickboksu, kolesarstvu, lokostrelstvu, motokrosu, namiznem tenisu, padalstvu, plavanju, prostem slogu, smučarskem teku, speedwayu, strelstvu, športnem plezanju, teakwondoju, triatlonu in veslanju). Na zadnjih zimskih olimpijskih igrah v kanadskem Vancouvru je nastopilo deset vrhunskih športnikov: Petra Majdič v teku na smučeh, Andrej Jerman v alpskih disciplinah ter biatlonci in biatlonke Teja Gregorin, Andreja Mali, Tadeja Likozar Brankovič, Klemen Bauer, Janez Marič, Peter Dokl in Vasja Rupnik ter Saša Farič v smučanju prostega sloga.
Slovenska vojska bo tudi v prihodnje podpirala zaposlovanje vrhunskih športnic in športnikov skladno z možnostmi, ki izhajajo iz kadrovskih omejitev zaposlovanja. Vrhunski športniki so poklicni pripadniki slovenske vojske, ki so razporejeni skladno s formacijo športne enote in so del kadrovskega načrta dopolnjevanja slovenske vojske. Vlada RS je skladno s kadrovskim načrtom določila, da je dovoljeno številčno stanje v slovenski vojski v letih 2010 in 2011 skupaj 7600 pripadnikov.
Slovenska vojska zaposli vrhunskega športnika skladno s sporazumom na predlog Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS). Športnik sklene z Morsom pogodbo o zaposlitvi za določen čas, v kateri so opredeljene pravice in dolžnosti iz delovnega razmerja. Poleg temeljnih dolžnosti se morajo športniki dvakrat na leto udeležiti vojaško-strokovnega usposabljanja, ki ga organizira športna enota slovenske vojske. Prav tako sodelujejo in promovirajo ter predstavljajo slovensko vojsko v javnosti na prireditvah, ki jih organizira SV oziroma Mors. Udeležujejo se vojaških tekmovanj in prvenstev na državnih, evropskih ter svetovnih ravneh. Enkrat na mesec vsak posameznik pripravi poročilo o opravljenem delu in individualni načrt dela za prihodnji mesec.
Za podaljšanje pogodbe o zaposlitvi vrhunskih športnikov in trenerjev v Slovenski vojski morajo izpolnjevati merila OKS glede statusa vrhunskega športnika. Ko teh meril ne izpolnjujejo več, tudi ne izpolnjujejo pogojev za zaposlitev v športni enoti slovenske vojske. Ta jim po preteku pogodbe o zaposlitvi v športni enoti ponudi zaposlitev na vojaški dolžnosti skladno z izpolnjevanjem pogojev za zaposlitev kot poklicni pripadnik.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.