Drugi športi

Na Iliriji niso zadovoljni z delom PZS

Ljubljana, 19. 01. 2011 15.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Plavalna zveza Slovenije (PZS) bo prihodnji teden dobila novega predsednika, za naslednika Darjana Petriča kandidira Miran Kos, pri Plavalnem klubu Ilirija upajo, da bo novi predsednik poskrbel za drugačen način dela, saj z zdajšnjim niso zadovoljni.

Dimitrij Mancevič - 3
Dimitrij Mancevič - 3 FOTO: Damjan Žibert

Trener Ilirije Dimitrij Mancevič, ki v klubu med drugimi skrbi za Petra Mankoča in tudi Jerneja Godca, vodstvo Plavalne zveze Slovenije (ta je trenutno brez prvega moža in direktorja) označuje kar za revolucionarje. "Mi se ne strinjamo s tem, da so rušili uspešen, dolgo delujoči, strokovno dokazani in v svetovnem merilu testirani sistem. Lahko menjajo ljudi, ne smejo pa se v tako radikalni meri dotikati sistema. Zato so revolucionarji, ker so rušili sistem," je na novinarski konferenci v Ljubljani dejal Mancevič.

Slednji ni zadovoljen s tem, da so zrušili programe vrhunskega plavanja, ki zdaj ne dobijo dovolj denarja. "Zdaj se ne financira programov, ki imajo za končni cilj vrhunski rezultat, ampak se financira pavšalno neke abstraktno potencialne dobre rezultate, ki jih na tekmi potem ne vidiš," pravi Mancevič.

"V skladu z zakonom o športu kategorizirani športniki dobijo proračunski denar. Svetovni razred je po podatkih, ki sem jih dobil z ministrstva za šolstvo in šport ter fundacije za šport, ovrednoten s 50.000 do 60.000 evrov na leto. Ta denar se porabi izključno za priprave kategoriziranega športnika. Mi tega denarja nismo dobili. Leta 2009 smo, denimo, namesto 50.000 evrov dobili 12.000 evrov, leta 2010 pa 20.000 evrov. Preostali denar obdrži zveza zase," je kritičen Mancevič.

Kot pravi Mancevič, se je zaradi tega moral zateči k "improvizaciji", če je želel izpeljati želeni program. "Potem ko so revolucionarji rušili sistem, smo pač morali zagotoviti pogoje, da nadaljujemo dobro zastavljeno delo. Zato smo sprejeli prošnjo turške plavalne zveze, da se pridruži našemu programu. Tako je turška zveza s financami in strokovnim kadrom dejansko postala del našega programa. Zdaj smo, vsaj kar se vrhunskega dela pri Iliriji tiče, preskrbljeni, saj turška zveza zagotavlja vse pogoje, celo boljše kot prej," je pojasnil Mancevič, ki ima prek svojega podjetja s turško zvezo pogodbo do leta 2013. V Iliriji pričakujejo, da bo takrat luč sveta ugledal tudi nov oziroma prenovljen plavalno-gimnastični projekt.

Da trenutno Plavalna zveza Slovenije nima pravih smernic za vrhunske plavalce, pa Mancevič dokazuje s tem, da trenutno kriterije Mednarodne plavalne zveze, ki po novem določa norme za olimpijske igre in svetovno prvenstvo, izpolnjujeta le dva slovenska plavalca: Anja Klinar in Peter Mankoč. "Na tekme pa odhaja od 26 do 30 tekmovalcev," še pravi Mancevič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User561777
19. 01. 2011 22.05
Revček beloruski. Zdaj, ko ni več rezultatov je pa denar kriv. Mogoče bi bilo bolje. če bi se več posvečal svojemu plavalcu, ne pa trženju priprav in kopalk ter Turkom. BTW primerjava uspehov Turkov, kjer je Mancevič tehnični direktor in Slovencev pove, kdo ima boljši program. Na EP: medalje 4:0 za Slovenijo, finala 9:2 za Slovenijo polfinala 9:7 za Slovenijo. Pa čeprav imajo 20x več denarja, kot mi. In Manceviča za vodjo stroke. Ali pa prav zato!!!
User561777
19. 01. 2011 22.05
Ponavljanje laži toliko časa, da jim začnejo ljudje verjeti je verjetno preizkušena metoda v "demokratični" Belorusiji. Pri nas pa se prime tistih, ki so malce mentalno podhranjeni. Nihče nima norme za OI, ker norme lahko odplavaš šele od 1.3. naprej. Za SP pa jih ima že preko 10. Imam občutek, da želi tehnični direktor Turkov uničiti slovensko plavanje. On nam hoče dopovedati, da naj ne vlagamo v mlade. Samo njemu denar, pa bo mir v hiši. Plavalcev pa, po Petru, v Sloveniji nima.