IO je soglasno po hitrem postopku potrdil predlog odbora za vrhunski šport pri OKS, tako da bo na letošnje igre odpotovalo 64 slovenskih športnikov in športnic. Skupaj bo na igre poleg 28 športnikov ter 36 športnic – s seznama sta kot zadnja odpadla atleta Nina Kolarič in Boštjan Buč – odpotovalo še 54 trenerjev, šest zdravnikov, pet fizioterapevtov oziroma maserjev ter dva športna psihologa. V vodstvu reprezentance bo šest oseb, na čelu olimpijske odprave pa bo Bogdan Gabrovec, podpredsednik OKS. "Izvršni odbor je soglasno imenoval olimpijsko reprezentanco in vsem športnikom čestitam za uvrstitev v ekipo. Na igrah bomo sodelovali v največ športnih panogah doslej, kar 17, a vsi športniki bodo nastopili v individualnih panogah," je ob tem dejal predsednik OKS Janez Kocijančič.

"S predlogom o sestavi reprezentance smo čakali do zadnjega trenutka, ko je bilo še možno izpolniti merila. Predlog OVŠ je pripravljen na predloge posameznih nacionalnih panožnih športnih zvez, vsi športniki pa imajo izpolnjene mednarodne norme. S seznama sta tik pred zdajci izpadla atleta Buč in Kolaričeva, ker ne izpolnjujeta mednarodnih meril," je uvodoma o sestavi reprezentance povedal Gabrovec in dodal: "Oba atleta imata sicer še do 8. julija, ko imajo atleti državno prvenstvo v Kopru, možnost, da dosežeta zahtevane norme. Če jima bo to uspelo, bo IO OKS korespondenčno odločal o njunem nastopu."
Sam izbor olimpijske ekipe, ki jo je danes potrdil izvršni odbor, je v bistvu trajal dve leti, je pojasnil Gabrovec: "Gre za sistem, ko športnike spremljamo v dveletnem obdobju. Prvo leto nekako dosegajo osnovne norme, nato pa morajo v naslednjem obdobju, v drugem letu oziroma do iger to normo potrditi. To smo delali sproti, tako da nismo imeli težav glede same nominacije in same potrditve. Kar pa se tiče spremljevalnega osebja, pa je naš cilj, da ima vsak športnik olimpijec na igrah tudi svojega trenerja, da ni potem kakšnih izgovorov, da nekdo drug ni znal ustrezno pripraviti športnika na nastop. Pomembno je, da je tudi ostala strokovna podpora prava – zdravniška, fizioterapevtska in psihološka. Vsa ta ekipa skupaj je potrebna, da športnik lahko doseže čim boljši rezultat." Gabrovec je prepričan, da bo slovenska odprava tudi na letošnjih igrah zelo uspešna. "Sam sem, malo v šali, malo zares, dejal, da bomo dosegli boljši rezultat kot na igrah v Pekingu, kjer smo osvojili pet kolajn. Nekako blizu mi je številka 7 in mislim, da je to realna številka in da lahko takšen rezultat tudi dosežemo. O lesku odličij pa ne bi razmišljal na glas, ker je to najbolj nehvaležno delo," je še dejal vodja olimpijske odprave v Londonu.
Kauzer nosilec slovenske zastave
Ob tem je na predlog odbora za vrhunski šport določil tudi nosilca slovenske zastave na slovesnem odprtju iger; čast je pripadla svetovnemu prvaku kajakašu Petru Kauzerju. Pred njim so slovensko zastavo na poletnih igrah vihteli Rajmond Debevec (Barcelona, 1992), Brigita Bukovec (Atlanta, 1996), Iztok Čop (Sydney, 2000), Beno Lapajne (Atene, 2004) in Urška Žolnir (Peking, 2008).
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.