"Za nami je dvodnevno popotovanje do Savdske Arabije, in včeraj pozno zvečer smo prišli v naš tabor. Danes je za nami že prvi polno preživet dan v taboru, in seveda nas je čakalo še veliko opravkov. Vesel sem, da nam je uspelo danes opraviti tudi prvi test z motociklom, tako imenovan 'shakedown'. Po dolgem času sem spet sedel na tem motociklu, ki sem ga nazadnje vozil na lanskem Dakarju. Motor, ki sem ga vozil na dirki v Mongoliji, je bil sicer precej podoben, ni pa bil povsem enak," je ob prihodu v Savdsko Arabijo zapisal Toni Mulec.
Korošec je v puščavi Savdske Arabije že preizkusil motor in se soočil z novostjo na letošnji izvedbi, digitalno navigacijo: "Dočakal sem tudi prvi stik s tako imenovano digitalno navigacijo in moram reči, da sem kmalu ugotovil, da bom potreboval še kak dan ali dva, da se zadeve zares privadim. Kontrolne točke, omejitve in ostale pomembne informacije so sedaj namreč prikazane na drugačen način in na drugem delu navigacije, kot sem bil to prej vajen iz manualne navigacije, kjer je bilo vse izrisano na potni knjigi, ta pa je bila v papirnati obliki. Zagotovo bo potrebno nekaj časa, da se navadim novega sistema, novega motocikla in tudi razmer v puščavi. Današnji trening je potekal popoldne po drugi uri in to je bilo zaradi same vidljivosti zelo dobro, saj je bilo sonce precej močno, kar je bil super trening, da se fizično in psihično lahko prilagodimo na ta teren, navigacijo in na motor. Vesel sem, da mi je na koncu treninga uspelo ujeti nekaj ritma, kar je pravzaprav dobra napoved za prve dni dirke, vseeno pa bom potreboval še kak dan ali dva v dirko, da mi vse skupaj postane domače. Dan sem oddelal brez padca in zato ga lahko ocenim pozitivno."
Mulec, ki se bo tretjič meril na prestižnem reliju, je prvih nekaj dni izkoristil za druženje s sotekmovalci, za katerega ima čas do petka, ko se bo moral povsem osredotočiti na dirkanje: "Vzdušje tukaj je odlično, v našem taboru sem po dolgem času spet srečal številne znance z vsega sveta. To so ljudje, ki jih lahko srečaš samo na reliju Dakar, in res je bilo lepo videti številne znane obraze in seči v roko prijateljem. V teh dneh pred dirko imamo za kak kratek pogovor in izmenjavo besed še priložnost, ko pa se bo tekmovanje začelo zares, pa za kaj takšnega seveda ne bo več ne časa ne možnosti."
Trasa letošnjega relija Dakar bo nekoliko zahtevnejša od lanske, predvsem bodo predvidoma največji izzivi in težave dirkače počakali že v prvi polovici 8000 kilometrov dolge dirke. Uvod dirke, ki bo tudi v letu 2025 potekala v Savdski Arabiji, bo 3. januarja v Biši, kjer bo na vrsti prolog. Že takoj v drugi etapi pa bo dirkače pričakal eden najtežjih izzivov: etapa, imenovana krono, ko morajo tekmovalci brez pomoči ekipe v dveh dneh z le minimalnimi servisnim premorom prepeljati kar 951 kilometrov. Skupno jih do 17. januarja čaka 12 etap in 8000 kilometrov, od katerih bo 5000 km hitrostnih preizkušenj.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.