Drugi športi

Mulec pred svojim drugim Dakarjem: Priti med 20 bi bilo zelo lepo

Žalec, 22. 12. 2023 15.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, M.J.
Komentarji
0

Vzdržljivostni reli Dakar, ena najtežjih preizkušenj na svetu za dirkače in tehniko, bo imel tudi v prihajajoči izvedbi v letu 2024 dva slovenska udeleženca. Poleg Simona Marčiča, ki ga čaka jubilejna 10. dirka, še Tonija Mulca. Korošec je imel premiero na Dakarju letos, na drugem nastopu pa si želi izboljšati lansko skupno 24. mesto.

Toni Mulec
Toni Mulec FOTO: Rally Zone

Toni Mulec se je januarja letos s svojega prvega Dakarja na Koroško vrnil s 24. dosežkom v skupni konkurenci oziroma z devetim v kategoriji reli 2, eno od etap pa je končal na skupnem osmem mestu. "Dakarja sem se dokončno zavedel šele v zadnjih mesecih, saj je bilo prej toliko vsega, kar je bilo treba predelati. Ko sem prišel domov, sem si želel, da bi bil rezultat še boljši, a zdaj vidim, da je bila dirka zelo, zelo uspešna. Predvsem zaradi nevarnosti, veliko sreče je bilo prisotne, to je bila dobra popotnica za nov Dakar. Veliko sem se naučil, veliko sem izkusil," je o prvencu na novinarski konferenci v Petrovčah dejal Mulec. Prvo nalogo vsakega udeleženca, priti do cilja, je tako izpolnil že v prvem poskusu. Želje so zdaj še večje: "Zdaj se še bolj zavedam, da je ta cilj pomemben. A želja in pritisk, ki si ga sam naložiš, sta tudi izboljšanje rezultata. A vsakič, ko pomislim, da se je treba prebiti bolj v ospredje, se mi v podzavesti oglasi: pazi na nevarnosti. Lahko je prvih 50 km super, naslednjih 50 pa katastrofa. Moraš tudi samega sebe postaviti na realna tla."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Poleti sem bil v življenjski formi, takrat sem veliko časa posvetil pripravam na Dakar. Staknil sem tudi poškodbo, a sem bil vseeno v boljšem stanju kot pred prvim Dakarjem. Zdi se mi, da zdaj ne bi moglo biti bolje. Ne obremenjujem pa se s težavami, skušam stremeti k pozitivnim stvarem. Čeprav vsi napovedujejo zelo težak Dakar," pravi Mulec. Pred novim nastopom je zamenjal ekipo. Ta prihaja iz Nizozemske, njegov KTM bo po novem oranžne barve, tehničnih razlik pa v primerjavi z letošnjim ne bo veliko. Z motociklom je eno dirko že odpeljal, tako da nekaj izkušenj ima, prav tako je že spoznal ekipo. "V ekipi bo 10 tekmovalcev, mehanikov je veliko in upam, da tehničnih težav ne bo. Vse ostalo pa je prepuščeno dirkaču." Na to specifično dirko je priprava zelo zahtevna, saj zajema tako kondicijsko kot psihološko področje. Zahteva pa tudi odhod v puščavo, da predvsem evropski dirkači dobijo izkušnje na tej posebni podlagi.

Navigacija bo zanj še vedno velik izziv. A že prvi Dakar in še dirka v Abi Dabiju sta prinesla dragocene izkušnje, za seboj pa ima tudi 10.000 več prevoženih kilometrov. Na prvi dirki sta ga motila predvsem mraz in dež, ki ju tam ni pričakoval, a je zdaj glede na izkušnje na to bolje pripravljen. Poudaril pa je, da ima zdaj s seboj tudi kakovostnejše čepke za ušesa, ki mu bodo omogočili boljšo zaščito pred hrupom in možnost kakovostnejšega počitka.

Trasa bo drugačna, prireditelji naj bi postavili najtežjo dirko po letu 2007. "Težak ne bo sam teren, prevozili bomo celo Savdsko Arabijo, ampak imamo tudi novost, 48-urni maraton brez pomoči ekipe. Tu je tudi novost, ker ne bo samo enega bivaka, ampak več različnih, kar pomeni, da bo naslednji dan več tekmovalcev po startu vleklo linije," pa je izpostavil eno bistvenih sprememb. "Z malo previdnosti bi rekel, da bi rad izboljšal lanski rezultat. Priti med 20 bi bilo zelo lepo, še posebej, ker vem, kakšne so razlike med motorji. Zavedam se, kako težko je priti tja. Če bo šlo vse po načrtih, bi bilo to super," pa je bil o željah še nekoliko zadržan Mulec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.