
Slovenski reprezentant Peter Mankoč je v finalu discipline 100 metrov delfin zasedel odlično drugo mesto in Sloveniji zagotovil prvo odličje na evropskem prvenstvu. To je že njegovo 20. odličje na evropskih prvenstvih. Mankoč je že v četrtkovih kvalifikacijah na tej razdalji dosegel nov slovenski rekord (49,62), tokrat pa je bil njegov čas 49,65. Zmagal je Rus Jevgenij Korotiškin (48,93), tretji pa je bil Srb Ivan Lendjer (49,79).
V finalu je Mankoč krenil odločno in z 22,89 postavil tudi nov slovenski rekord na 50 metrih in krepko vodil. V drugem delu pa je z nekaj tehničnimi napakami nekoliko pokvaril svoj dosežek, vendar bi tudi z novim slovenskimi rekordom težko zmagal, saj je bil Korotiškin, ki je bil edini boljši od slovenskega šampiona, z dosežkom pod 49 sekundami nedosegljiv. "Jevgenij je letos plaval svetovni rekord 48,48 in bil prvi favorit, kar je dokazal tudi v bazenu. Sam sem vedel, da sem hiter in da prvih 50 metrov lahko odplavam z lahkoto, nato pa sem skušal spremeniti tretji obrat, a je bilo slabše kot v polfinalu, drsel sem tudi v cilj in izgubil nekaj časa. Če bi se mi vse izšlo, bi bil blizu Jevgenija, a bi ga težko prehitel," je bil odkrit Mankoč, ki je dobil še eno potrditev, da je v dobri formi, kar je pred nastopom na 100 mešano še kako pomembno: "Hitrejši nisem bil še nikoli, a poglejte tekmece, kako so hitri in čaka me težko delo."
Mankoč si na EP obeta še eno vrhunsko uvrstitev, saj je njegova paradna disciplina pravzaprav 100 metrov mešano. Finale omenjene discipline je v nedeljo, Ljubljančan pa naskakuje rekordni, deseti zaporedni naslov evropskega prvaka.
Cesarjeva peta, Dugonjič šesti
Eno najlepših presenečenj iz slovenskega tabora je nedvomno mlada radovljiška plavalka Nina Cesar, ki prodira v vrh evropskega plavanja. Na 800 prosto je osvojila peto mesto, z novim osebnim rekordom 8:24,29. "S tem plavanjem sem seveda zadovoljna, saj je to moj največji uspeh. Popravila sem tudi osebni rekord, čeprav le za malo, a potihem sem pričakovala več, saj se mi zdi, da sem še bolje pripravljena. Za naslednjo tekmo moram še boljše trenirati, da bo uvrstitev še boljša," je bila vesela Cesarjeva
Z nastopom na 100 prsno je bil zelo zadovoljen tudi Damir Dugonjič, ki je dosegel izid, ki si ga je želel, ni pa verjel, da bo za medaljo treba plavati pod 57 sekundami, zato je bil po rezultatski plati lahko še kako zadovoljen. "Izid je blizu tega, kar sem pričakoval. Sam sem zelo zadovoljen predvsem, ker sem plaval iz nastopa v nastop v boljše, žal pa me je danes na zadnjih 15 metrih kar malo zmanjkalo, morda sem tudi med tekmo nekajkrat 'zadrobil', a je bil nastop v celoti dober in tudi lepa napoved za jutri, ko bom plaval še na 50 prsno," je povedal novi slovenski rekorder, ki je lanski rekord Matjaža Markiča z Reke popravil za celo sekundo. Z evropskim rekordom 56,29 se je zmage veselil Nizozemec Robin van Aggele.
Med bolj zadovoljnimi v slovenskem taboru je bil Jernej Godec, ki je v predtekmovanju z novim slovenskim rekordom 23,53 na 50 hrbtno osupnil tudi samega sebe, saj ni znal razložiti dosežka v disciplini, ki je praktično ne trenira. Popoldan je bil s 23,76 malenkost počasnejši, osvojil je 12. mesto.
Izidi:
* moški:
- 100 m delfin:
1. Jevgenij Korotiškin (Rus) 48,93, 2. Peter Mankoč (Slo) 49,65, 3. Ivan Lendjer (Srb) 49,79,
- 100 m prsno:
1. Robin van Aggele (Niz) 56,29 (ER), 2. Daniel Gyurta (Mad) 56,72, 3. Igor Borišik (Ukr) 56,97 ... 6. Damir Dugonjič (Slo) 57,47,
* ženske:
- 800 m prosto:
1. Lotte Friis (Dan), 8:08,02, 2. Erika Villaecija Garcia (Špa) 8:13,93, 3. Ophelie Cyrielle Etienne (Fra) 8:16,20 ... 5. Nina Cesar (Slo) 8:24,29, 13. Tjaša Oder (Slo),
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.