Prav zato so že nekaj časa v uporabi posebni sistemi, ki ob domnevnih manipulacijah opozorijo pristojne organe, da lahko na določeni tekmi tudi kaj 'smrdi'. Nogomet ima kot najbolj globalni šport kar 90-odstotni delež celotnih športnih stav, zato je še posebej na udaru kriminala. Evropska nogometna zveza (Uefa) je zato že sredi prejšnjega desetletja s partnerji vzpostavila mehanizem nadzora stav z ugotavljanjem nenavadnega povečanja vplačil in zgodnjega opozarjanja. Leta 2005 so nadzorovali 1800 tekem na leto, leta 2009 pa že 29.000 tekem 1. in 2. lige v 53 državah. Prvi, ki je dobil dosmrtno prepoved vseh dejavnosti v nogometu zaradi nečednosti pri stavah, je bil ukrajinski sodnik Oleg Orehov. Mednarodno arbitražno razsodišče za šport (Cas) je pred meseci potrdilo kazen, ki so mu jo izrekli 18. marca leta 2010. Prvo uradno nameščanje izida so zabeležili leta 1915 med Manchester Unitedom in Liverpoolom. Prva ekipa se je borila, da ne bi nastopila v drugi ligi in je zmagala z 2:0, kar sedem igralcev pa je zaradi dogovarjanja o izidu potem dobilo dosmrtno prepoved nastopanja in so jim kasneje kazen znižali. Ta dogodek sicer ni bil povezan s stavami, kar se je začelo v dvajsetih letih prejšnjega stoletja v ZDA z vključitvijo mafije v bejzbol. V zadnjem času se je vse to izjemno razmahnilo s pomočjo interneta.

Pred 15 leti je bilo na svetu 200 športnih stavnic in podobnih organizacij, leta 2010 pa že več kot 10.000, od tega jih ima kar 80 odstotkov stave v živo, ko tekme še potekajo. Stavi se o tem, kdaj bo padel prvi kot ali na primer koliko bo rumenih kartonov. To še povečuje možnost manipulacij, saj lahko športniki in sodniki zaradi nelegalne ponudbe ali nedorečenih pravil stavijo na tekme, na katerih igrajo ali sodijo, novinarji pa na tiste, o katerih poročajo. Klubi, ki ne izplačujejo igralcem denarja, še povečujejo možnosti za nedovoljeno početje, obenem pa nekateri klubi v finančnih težavah dobijo denar za svoj obstoj, čeprav vedo, da je ta sumljivega izvora iz nelegalnih stavnic v Aziji. V manipulacije s športnimi stavami so vpletene tudi Slovenija, njene sosede, pa tudi Švica, Nemčija in druge države, v katerih policija preiskuje več kot 200 spornih nogometnih tekem. Vendar pa se velikokrat zdi, da je 'stavniška mafija' zmeraj korak pred preiskovalci. V zadnjem času poteka osrednje dogajanje na azijskih trgih, kjer je nadzor otežen. Stave namreč potekajo neuradno v podzemlju, v igri pa so velikokrat ogromni vložki. Vsote, s katerimi se igra v podzemlju, tako za zmeraj izginejo.
Po navedbah avstrijske tiskovne agencije APA naj bi tudi škandal okrog Anteja Šapine imel svoje lovke na azijskem trgu, pravzaprav naj bi hrvaški državljan, ki ga sumijo prevare na stavnicah, saj naj bi s sodelavci namestil izide na 47 tekmah po Evropi, zaradi česar je že prejel obtožni predlog, v Aziji celo začel svojo 'kariero'. Sistem Mednarodne nogometne zveze, ki sodeluje s preko 400 ponudniki športnih stav, tako še ni povsem v koraku s kršitelji. Po nekaterih ocenah se letno na nogometnih stavnicah 'obrne' preko 100 milijard evrov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.