Slovenija je po porazu proti Finski izpadla že v skupinskem delu

Amsterdam, 28. 01. 2022 19.22 |

Milan Doknić
27

Slovenci so evropsko prvenstvo v malem nogometu zaključili že v skupinskem delu. V zadnji tekmi v skupini B jih je z izidom 2:1 premagala Finska, ki bo prvič v svoji zgodovini zaigrala v četrtfinalu.

Moštvi sta v tekmo vstopili z različnimi scenariji za napredek iz skupine. Slovenci so se zavedali, da bi jim zmaga zagotovila napredek iz skupine B in tretji nastop v četrtfinalu evropskih prvenstev v malem nogometu. Finci pa so se zavedali, da tudi v primeru zmage proti Sloveniji mogoče ne bi napredovali, saj bi v tem primeru morali Kazahstanci na tekmi proti Italiji tudi zmagati ali vsaj remizirati.

Za Slovenijo je tekmo začela peterka Nejc Berzelak, Teo Turk, Denis Totošković, Igor Osredkar in Nejc Hozjan. Prvi polčas je potekal v znamenju negotovosti obeh moštev. Finci so se na slovensko reprezentanco dobro pripravili in jasno je bilo, da predvsem ne želijo prejeti zadetka. Slovenski igralci na drugi strani niso mogli razviti nevarnih akcij v napadu. Kljub temu so po prvih 15 minutah igre najbližje zadetku bili Slovenci. Z leve strani je finska vrata za las zgrešil Teo Turk. Polčas se je zaključil brez zadetkov.

Teo Turk (desno) in kapetan Fincev Panu Autio
Teo Turk (desno) in kapetan Fincev Panu Autio FOTO: Uefa.com

Slabša igra v drugem delu

Med odmorom so igralci obeh moštev verjetno izvedeli, da je na drugi tekmi v skupini Kazahstan vodil proti Italiji z rezultatom 2:1. Če bi tako tudi ostalo po koncu obeh tekem, bi Slovenija v primeru neodločenega izida zagotovo napredovala z drugega mesta. Finci pa so za napredek nujno potrebovali zmago. Posledično so Finci v začetku drugega polčasa igrali bolj agresivno in napadalno. Po začetnem pritisku Fincev so Slovenci zaigrali bolje in po strelu Osredkarja 15 minut pred koncem tekme bili zelo blizu prvemu zadetku.

Kazahstan je svoje vodstvo proti Italiji še povečal (3:1) in jasno je bilo, da bo Slovenija lahko napredovala tudi brez zmage. Finci so hitro kaznovali pasivno slovensko igro, saj je osem minut pred zaključkom po strelu Iira Vanhe, žogo za slovenskega vratarja Berzelaka preusmeril Juhana Jyrkiäinen. Slovenci niso obupali in v igro so namesto vratarja poslali dodatnega napadalca.

To potezo so Finci uspešno kaznovali in po ubranjenem strelu Turka je proti praznim slovenskim vratom ustrelil vratar Fincev Juha-Matti Savolainen. Z njegovim zadetkom in prednostjo 2:0, so bili Finci vse bližje uvrstitvi v četrtfinale na svojem prvem nastopu na evropskih prvenstvih v malem nogometu.

A ni bilo še konec. Tokrat se je igra z napadalcem več v polju Slovencem izplačala, saj je Nejc Hozjan za zmanjšanje zaostanka na 2:1 lepo zadel. Podal mu je prav Alen Fetić, ki je zamenjal slovenskega vratarja. Sloveniji sta za preobrat in uvrstitev v četrtfinale ostali še dve minuti, vendar Finskega vratarja niso uspeli znova premagati.

"Kot ekipa smo se veselili, zato bomo tudi zdaj skupaj prevzeli odgovornost za tole. Finska je v svojem slogu odigrala fantastično tekmo, za kar ji čestitam. Čestitke pa tudi mojim igralcem za odličen turnir. Pričakovali smo tako tekmo, vedeli smo, da so Finci hitri, čvrsti in izredno dobra ekipa. Nisem pa želel sprva preveč tvegati, saj smo imeli aktiven rezultat. Ko se jim je ena žoga odbila, smo prišli v slabšo pozicijo, kar so na koncu tudi izkoristili. Seveda nam je težko, a življenje gre dalje, pogledali smo si v obraz, smo ekipa. Še enkrat čestitke za cel turnir," je po porazu dejal selektor Slovenije Tomislav Horvat.