Slovenski veslač Luka Špik je sklenil športno pot. Na novinarski konferenci na Bledu je dejal, da ne čuti več želje po nastopanju in tekmah. "Leto premora mi je dalo spoznanje, da tega nočem več.
"Vem, da je ljudsko prepričanje, da bi se moral posloviti na vrhuncu, a sam sem čakal, da mi misel o slovesu dozori. Do takrat je vedno obstajala možnost, da se vrnem in pripravim za Rio. Začel sem veslati po olimpijskih igrah 1992, za konec sem se odločil pred igrami v Riu 2016. Sam nimam nobenih obžalovanj in neizpolnjenih ciljev. Imam spominov za celo knjigo, ki pa še ni napisana," je med drugim povedal 36-letni Gorenjec, ki bo naslednje življenjske izzive iskal v Londonu, kjer je preživel tudi zadnje leto in kjer imajo po njegovem mnenju olimpijske medalje, pa čeprav slovenske, večjo težo kot na sončni strani Alp.
Kot pravi Špik, bo zanesljivo pogrešal treninge in prijatelje iz veslanja: "In vse tiste dogodke, ki so nas skupaj nasmejali." Pravi tudi, da vseh njegovih uspehov ne bi bilo brez staršev, partnerice Polone Kasal, Iztoka Čopa, ministrstva za notranje zadeve, ki mu je omogočalo nemoten trening in dolgoletnega mentorja in trenerja Miloša Janše, ki je najzaslužnejši, da se je za večno zapisal v zgodovino športa.
Špik je spomnil tudi na anekdoto iz začetka sodelovanja z Iztokom Čop, ki ga je, kot pravi, naučil, da brez dela ni jela: "Ko sem na treningu tarnal, da me bolijo noge, mi je odvrnil, če lahko jamraš, lahko tudi vlečeš." In to ga je zaznamovalo za naslednje treninge, dneve, tedne, mesece, leta.
Špik je največji uspeh v karieri osvojil leta 2000 v Sydneyju, ko je skupaj z Iztokom Čopom osvojil olimpijsko zlato v dvojnem dvojcu. Z istem partnerjem je bil na OI 2004 v Atenah srebrn, na zadnjih OI v Londonu 2012 pa bronast, še boljšo uvrstitev pa so takrat preprečili neenakovredni pogoji na progi. Skupaj je Špik zbral kar pet olimpijskih nastopov.
Na svetovnih prvenstvih je Špik s Čopom osvojil tri naslove svetovnega prvaka (München (2007, Gifu 2005 in St. Catherines 1999) ter bil enkrat srebrn (Eton 2006). Nepozabno ostaja leto 2005 in japonski Gifu, kjer sta se s Čopom odločila za dvojni program in zmagi v dvojnem dvojcu dodala še srebro med dvojnimi četverci, kjer sta jima do uspeha pomagala Mariborčan Matej Prelog in Koprčan Davor Mizerit.
Šestintridesetletni športnik je v letošnji sezoni pavziral in razmišljal o nadaljevanju kariere, posebej po zadnjih dveh sezonah, ko je moral SP 2013 zaradi poškodbe hrbta izpustiti, nezadovoljen pa je bil tudi s 13. mestom leta 2014 v Amsterdamu, ko je tekmoval v dvojnem četvercu.
Odločitev o koncu kariere je Špik sporočil na novinarski konferenci, ali kot je dogodek poimenoval informansu v vili Bled. Poklonit so se mu prišli številni športni in veslaški delavci, med njimi Iztok Čop in bivši predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Janez Kocijančič.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.