Drugi športi

V moški konkurenci osvojil 11 naslovov, na paraolimpijskih igrah bo prva trans športnica

Pariz, 15. 08. 2024 15.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Olimpijske igre v Parizu so mimo, na njih pa so veliko prahu dvignili nastopi Alžirke Iman Helif in Tajvanke Lin Ju-Ting. Osvojili sta zlati olimpijski medalji v boksu, polemike o njunem spolu pa so zasenčile njuno veselje. Po koncu olimpijskih iger je v Parizu prišel čas tudi za paraolimpijske igre, ki očitno ne bodo minile brez nove debate o spolu sodelujočih.

Valentina Petrillo bo postala prva transspolna športnica v zgodovini olimpijskih iger. Pri 14 letih starosti so ji odkrili Stargardtovo bolezen, zaradi katere je njen vid omejen na petdesetino normalnega človeškega vida. 50-letna Italijanka je postopek hormonske terapije začela leta 2019. Pred tem je v moški konkurenci osvojila 11 državnih naslovov. Petrillova se svojega nastopa v ženski kategoriji teka T12 na 200 metrov in 400 metrov na letošnjih paraolimpijskih igrah zelo veseli. 

Valentina Petrillo na svetovnem paraatletskem prvenstvu v Parizu leta 2023
Valentina Petrillo na svetovnem paraatletskem prvenstvu v Parizu leta 2023 FOTO: Profimedia

"Na ta dan sem čakala tri leta in v zadnjih treh letih sem naredila vse mogoče, da si to zaslužim. Ta izbor si zaslužim in želim se zahvaliti italijanski paraolimpijski zvezi in italijanskemu paraolimpijskemu komiteju, ker sta vedno verjela vame, predvsem v mene osebno in tudi vame kot športnico," je britanskemu BBC-ju dejala Petrillova.

Na morebitne očitke kritikov odločitve, da bo na paraolimpijskih igrah tekmovala v ženski konkurenci, je dejala: "To ni odločitev o načinu življenja, to sem jaz. Tako kot vse transspolne osebe, ki čutijo, da ne pripadajo svojemu biološkemu spolu, proti meni ne bi smeli diskriminirati. Enako kot pri rasi, veri in politični ideologiji." 

"Na koncu koncev je v sedmih letih, v katerih transspolne športnice sodelujejo v ženskih kategorijah, število tistih, ki so izstopali zaradi svojih športnih dosežkov, zanemarljivo," je dodala Petrillova.

'Upam, da nam bo znanost lahko dala odgovor'

Mednarodni paraolimpijski komite posameznim zvezam dovoljuje, da postavljajo svoja pravila pri določanju tega, kdo lahko sodeluje v kateri kategoriji. Čeprav je svetovna atletska zveza transspolnim ženskam prepovedala nastop v ženskih kategorijah na mednarodnih tekmovanjih, svetovna paraatletska zveza osebam, katerih spol je pravno prepoznan kot ženski, dovoli nastopanje v ženski konkurenci. Predsednik mednarodnega paraolimpijskega komiteja Andrew Parsons je dejal, da je s trenutnim pristopom komiteja "za zdaj" zadovoljen, je pa dodal: "Na podlagi znanosti moramo imeti boljši in verjetno enoten odgovor za to populacijo. Zanjo moramo pripraviti veljaven, trden in razumen odgovor." 

"Trenutno pravila svetovne paraatletske zveze njej dovolijo tekmovati in sprejeta bo kot vsi ostali športniki. Mislim, da je pošteno, da se (do transspolnih športnikov) obnašamo spoštljivo. Menim pa, da bi nam morala znanost dati odgovor, saj želimo biti pošteni tudi do drugih športnikov na igrišču. To je zelo težko vprašanje. Upam, da nam bo znanost lahko dala odgovor. V prihodnosti pa si želim, da bi imel celoten šport glede tega enotno stališče," je o primeru Valentine Petrillo dodal Parsons.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kdo je Valentina Petrillo?

Petrillova je v pogovoru z BBC-jem dejala, da je že pri devetih letih starosti vedela, da je njen pravi spol ženski. S podporo žene je danes 50-letna Petrillova leta 2019 začela s postopkom hormonske terapije. "Moj metabolizem se je spremenil. Nisem več enaka kot prej. Nisem več tako energična oseba, kot sem nekoč bila. V prvih mesecih tranzicije sem se zredila za 10 kilogramov. Ne morem več jesti tako, kot sem prej, postala sem anemična, moj hemoglobin je nizek, vedno mi je mrzlo, nimam enake fizične moči, moj spanec ni tak, kot je bil, in imam nihanja v razpoloženju," je svojo pot do Pariza opisala Petrillova.

Kljub temu je po spremembi spola osvojila medalje na svetovnem paraatletskem prvenstvu in na državnih paraprvenstvih. Sodelovala je tudi na tekmovanjih, kjer so nastopale ženske brez fizičnih omejitev. Športni znanstvenik in profesor Ross Tucker meni, da bi o sodelovanju transspolnih oseb v ženski konkurenci morali še pošteno razmisliti. 

"Prednost moških se ustvarja z razvojem in se v bistvu oblikuje skozi leta in leta izpostavljenosti testosteronu. Rešitev, ki jo je poskušal najti šport, je bila, da se reče, če je vir te prednosti testosteron, potem ga zmanjšajmo in športnik bo lahko tekmoval. A to ne deluje, ker gre za asimetrijo, saj zaradi nekaterih sprememb, ki jih povzroči testosteron, kot so povečana mišična masa, povečana moč, oblika in velikost okostja, te spremembe (po hormonski terapiji op. a.) ne izginejo. Nekatere, na primer raven hemoglobina, nekateri elementi srčno-žilnega sistema, lahko izginejo. Vendar pa vsi obstoječi dokazi kažejo, da te prednosti ostanejo pri odrasli osebi tudi po odstranitvi testosterona. Zato se mora šport zavedati, da prednosti moških ne more odvzeti, lahko jo nekoliko zmanjša, vendar je zagotovo ne more odstraniti," je o polemiki spola v športu dejal profesor Tucker.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.