Sašo Bertoncelj je na 43. svetovnem prvenstvu v športni gimnastiki v Tokiu z odliko opravil kvalifikacijske nastope. Medtem pa Mitji Petkovšku na bradlji ni uspelo, saj je naredil veliko napako in že končal SP, konec pa je tudi njegovih olimpijskih sanj.
OGLAS
Sašo BertonceljFOTO: Damjan Žibert
Za Saša Bertonclja je tako že jasno, da se je kljub temu, da se bodo kvalifikacije končale šele v ponedeljek, ko bo nastopila druga polovica telovadcev, bržčas že uvrstil med najboljšo osmerico na konju z ročaji in tako izpolnil prvi cilj na poti do OI 2012. Nastopil je še na parterju (11,533) in preskoku (13,500), vendar še ni znano, ali je izpolnil zahteve Mednarodne gimnastične zveze (FIG) in na teh orodjih prejel 85 odstotkov povprečne ocene. "Vaja na konju je bila lepa. Ni bila povsem 'čista', tako da imam še kar nekaj rezerve, saj sem čutil, da me je nekajkrat grdo odneslo. A bila je tekoča, nič se nisem lovil in za konec sem naredil lep seskok," je povedal Bertoncelj, ki že dolgo ni prejel tako lepe ocene: "Res ne pomnim, kdaj sem nazadnje prejel tako visoko oceno. A veliko sem eksperimentiral v pripravljalnem obdobju in upal, da se mi bodo stvari 'poklopile'. In so se mi ravno na svetovnem prvenstvu. Že na prejšnjih tekmah sem pričakoval, da bi lahko tako dobro nastopil, pa se ni izšlo. Zdaj pa se je ravno tako, kot se je moralo." Škofjeločana dodatna nastopa na parterju in preskoku nista preveč utrudila. "Veliko sem se pripravljal na ta način, da sem vajo na parterju delal neposredno pred konjem, tudi na eno tekmo sem šel pred prvenstvom, tako da sem vedel, kaj lahko pričakujem. Ni bilo lahko, a gotovo mi je bilo vsaj nekoliko lažje," je povedal 27-letni telovadec Narodnega doma, ki ga je "pobralo" šele po tekmi. "Prvi korak je bil definitivno uspešen, to sem si želel in to mi je uspelo. Jutri si bom ogledal drugi dan kvalifikacij, da vidim, kdo bo še v finalu konja. Potem bom počakal na žreb, da vidim, kateri po vrsti bom šel v soboto na orodje, nato pa bom razmišljal, kako doseči končni cilj," je še povedal Bertoncelj. Mitja Petkovšek je moral pred nastopom na svojem paradnem orodju bradlji opraviti že dva nastopa; na krogih (12,466) in preskoku (13,733). Težave mu je povzročala zlasti vaja na krogih, saj je opozarjal, da mu pobere preveč moči. Na bradlji je do napake telovadil zelo lepo, a nato ga je povsem pobralo in vedel je, da je sanj o finalu, kolajni in s tem tudi o tretjem olimpijskem nastopu v karieri zanj že konec. "Zadovoljen sem s krogi in preskokom, tudi vajo na bradlji sem zelo lepo začel, a me je nato povsem 'pobralo' že pri enem elementu prej kot na minulem svetovnem pokalu v Mariboru," je uvodoma iz Tokia o svojih nastopih povedal 34-letni Ljubljančan in pojasnil: "Že po salti sem ostal brez moči, nato pa sem želel narediti še 'špičaka', pa ga nisem mogel in sem kar stopil na bradljo ter se odrinil gor v stojo. Potem sem še tippelta naredil 'sede' in se spet pobral in odrinil v stojo, za konec pa stegnjeno salto z orodja. Vaja mi je šla lepo, nič ni bilo narobe, le moči nisem imel nobene. Škoda, res škoda."
Mitja PetkovšekFOTO: Aljoša Kravanja
A Petkovšek ne obžaluje ničesar, saj pravi, da je dal vse od sebe: "Prav nič mi ni žal, saj sem ves čas verjel, da mogoče bo pa le šlo. Imel sem upanje in prav je, da sem se preizkusil še na preostalih dveh orodjih. Če ne bi nastopil, bi bil bolj razočaran in bi ves čas obžaloval, da nisem vsaj poskusil. Le če bi vnaprej vedel, da po krogih in preskoku ne bom mogel narediti bradlje, potem bi se seveda odločil le za nastop na bradlji. A sem ves čas upal." Slovenci so kvalifikacijske nastope sicer danes začeli na parterju, kjer je mnogobojec Alen Dimic zelo slabo odprl tekmovanje, saj je kar trikrat prestopil in prejel le 10,466 točke. A nato je sestavo na konju opravil zelo dobro (13,666) ter tudi nadaljeval dobre nastope na krogih (12,358), preskoku (15,433), bradlji (14,500), kjer je izjemno lepo prikazal tudi svojo prvino - dimica -, ter drogu (13,666). "Zelo sem razočaran, saj mi nič ni šlo tako, kot sem pričakoval in kot sem si želel. Pri prvi vaji na parterju sem se 'razbil' v prvi diagonali, pri krogih sem naredil napako, preostala orodja pa so bila solidna. Ampak vseeno sem razočaran, saj vaj nisem naredil tako, kot sem jih natreniral in nisem pokazal tega, kar sem hotel," je po nastopih poklapano dejal 27-letni Dimic, ki pa je skupno kljub napakam na parterju zbral nekaj čez 80 točk (80,089). To je bil po izračunu slovenskega tabora njegov prvi cilj v lovu za olimpijsko vozovnico, ki se bo nadaljeval na januarskem preodlimpijskem turnirju v Londonu, če se bo slovenski mnogobojec tja uvrstil. To bo znano šele po koncu drugega dne kvalifikacij v ponedeljek, ko bo tudi jasno, katerih osem reprezentanc si bo že pritelovadilo olimpijski nastop z ekipo.
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
mitja je leta in leta lepo zastopal slovenijo, in ne glede v kakšnih pogojih trenira dosegal zavidanja vredne rezultate! pač, kdaj se tudi zgodi, da človek kiksne. vseeno bravo mitja!!
dajriburibu
09.10.2011, 23:40
EP 2009: 2. mesto v Milanu
EP 2008: 1. mesto v Lozani
SP 2007: 1. mesto v Stuttgartu
EP 2007: 1. mesto v Amsterdamu
EP 2006: 1. mesto v Volosu
SP 2005: 1. mesto v Melbournu
EP 2005: 3. mesto v Debrecenu
SP 2002: 2. mesto v Debrecenu
EP 2002: 2. mesto v Patrasu
EP 2000: 1. mesto v Bremnu
EP 1998: 2. mesto v St. Peterburgu
Mitja Petkovšek je 26-krat zmagal na tekmah za svetovni pokal, 9-krat je osvojil drugo mesto in 6-krat tretje. Leta 2008 se je vpisal v zgodovino, kot prvi, ki je v zdodovini FIG (mednarodna gimnastična zveza) osvojil več kot 1000 točk na kateremkoli orodju.
Mislim,da je dosegel vse.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.