Mednarodna kolesarska zveza (Uci) je sporočila, da je od avstrijskih oblasti dobila obvestilo o domnevnem jemanju prepovedanih poživil, zato je suspendirala Slovenca Kristijana Korena in Boruta Božiča, Italijana Alessandra Petacchija in Hrvata Kristijana Đuraseka.
Gre za dopinško afero, ki so jo odkrili na nordijskem svetovnem prvenstvu v avstrijskem Seefeldu, a je nato imela širše posledice. Od razkrivanja imen, vpletenih v doping, so se zdaj na seznamu osumljenih znašla tudi slovenska kolesarja, Borut Božič in Kristijan Koren. Slednji je član moštva Bahrain-Meride na letošnjem Giru in je po četrti etapi zasedal 47. mesto na lestvici skupnega seštevka dirke, za vodilnim kolesarjem Primožem Rogličem je zaostajal skoraj štiri minute. Zaradi suspenza je končal nastop na dirki. Božič je športni direktor pri moštvu Bahrain-Merida, po lanski sezoni se je kot aktivni kolesar upokojil. Bahrain-Merida na Giru stavi na svojega aduta Vincenza Nibalija, ki je eden od favoritov za skupno zmago.
Koren, Božič in Petacchi naj bi uporabljali prepovedane metod v obdobju 2012–13, Đurasek pa leta 2017. "Postopek vodi UCI, ki je tudi sporočil novico, zato o tem primeru ne moremo dajati izjav," pa je o zadevi povedal direktor Slovenske protidopinške agencije (Sloado) Jani Dvoršak. Đurasek je te dni dirkal v Kaliforniji in je član ekipe UAE Emirates. Petacchi se je upokojil leta 2015.
V središču afere v Seefeldu je nemški zdravnik Mark Schmidt, ki naj bi predvsem s krvnim dopingom oskrboval športnike iz različnih panog. Na SP se je v preiskavo vpletlo državno nemško tožilstvo, že takrat so omenjali primere dopinga iz osmih evropskih držav. "Krvni doping so izvajali v Nemčiji, Avstriji, Italiji, na Švedskem, Hrvaškem, v Finski, Estoniji, Sloveniji, Južni Koreji in ameriški zvezni državi Havaji," je takrat poročala agencia dpa.
Uci je ob objavi domnevnih dopinških kršiteljev zapisal še, da sodeluje s športnimi in državnimi organi v operaciji Aderlass, predvsem pa s Svetovno protidopinško agencijo in avstrijskimi pravnimi oblastmi. Tako Uci kot Kolesarska protidopinška fundacija (CADF) primera do konca preiskave prav tako ne bosta podrobneje komentirala.
Na objavo Ucija se je odzvala Bahrain-Merida, ki je v sporočilu za javnost zapisala, da ji je krovna kolesarska zveza danes obvestila o domnevnih kršitvah Koren in Božiča. "Ekipa striktno zagovarja ničelno toleranco in je zato začasno oba suspendirala. Radi bi poudarili, da sta oba primera iz leta 2012 in/ali 2013, ko nista bila del naše ekipe. V ekipi vedno izvajamo natančne zdravstvene preglede (tudi v bioloških potnih listih) za vsakega novega kolesarja. Ekipa ne bo komentirala primera do zaključka preiskave," so zapisali pri Bahrain-Meridi.
Koren je bil v omenjenem obdobju član Liquigasa oziroma Cannondala, Božič Astane, Petacchi je v omenjenih letih kolesaril za italijansko ekipo Lampre, Đurasek pa je bil leta 2017, ko naj bi si pomagal na nedovoljen način, član moštva UAE-Emirates.
Gre za drugi primer dopinga med slovenskimi kolesarji letos. Sredi januarja je namreč odjeknila novica, da je Jani Brajkovič lani med dirko po Hrvaški padel na dopinškem testu. Zaradi prekrška, ki ga je 35-letni kolesar pripisoval nenamernemu vnosu nedovoljene substance prek prehranskega dopolnila, je od Ucija prejel 10-mesečno prepoved nastopanja.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.